Jikkemiene Al tien jaar feest op Dorpsplein in Nosse 241 zeeland ADRZ: 'Haast is geboden' Slooptanker mag sluis Terneuzen niet passeren automondo Jongerenwerk houdt dropping in Sint-Annaland Rijverbod na dodelijk ongeluk in Zelzate woensdag 9 mei 2012 door Theo Ciele VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis (ADRZ) waar schuwt dat nieuwbouw in De Mor- tiere in gevaar kan komen door 'ge brek* aan voortgang in de planolo gische stappen'. Bert Vos, lid van de raad van be stuur van het ADRZ, zegt dit in reactie op vertraging in de behan deling van het verzoek om het be stemmingsplan te wijzigen. B en W van Vlissingen willen eerst na der overleg met het ADRZ en fi nancier Zorg Invest Zeeland over de invulling van het perceel. Het gaat om zo'n 5,5 hectare waarvan het ziekenhuis de helft nodig heeft. Het verzoek tot bestem mingsplanwijziging is echter voor heel het perceel. Dit om eventueel vestiging van andere, met de zorg verwante ondernemingen moge lijk te maken. Het perceel ligt te genover de Woonboulevard Mor- tiere, net binnen de gemeente grens van Vlissingen, maar is eigen dom van de gemeente Middel burg. De komst van andere (pa ra-) medische voorzieningen zou de aanleg van een weg naar het zie kenhuis en andere infrastructuur rendabeler maken en daarmee de kosten van het ziekenhuis druk ken. Zo oriënteert Emergis zich op dit moment of zij onder meer de ambulante psychiatrische zorg voor Walcheren op de Mortiere kan concentreren. Volgens ADRZ-bestuurder Vos is het nu nog te vroeg om al om te zien naar een andere plaats voor nieuwbouw van het ADRZ, maar hij waarschuwt de gemeente Vlis singen wel: „Nu nog zijn de gevol gen beperkt, maar verdere vertra ging kan het ADRZ zich niet ver oorloven, gezien de staat van het gebouw aan de Koudekerkseweg en de besprekingen met de be oogd financier van de nieuwbouw. Indien de voortgang te veel wordt beperkt is op -enig moment het kie zen voor een alternatief onafwend baar." Het CDA Middelburg wees vorige week al op een nabijgelegen per ceel, pal achter de Woonboulevard en net in Middelburg gelegen. Ook dit perceel is eigendom van de ge meente Middelburg. Jikkemiene is de Bevelandse term voor bolus: van zichzelf al een oer-Zeeuws product. Het staat voor een feestelijke lekkernij, maar wel een beetje ingetogen. In Nisse verwijst de naam Jikkemiene ook naar de verkoop van streekproducten Jikkemiene bestaat tien jaar. Al tien jaar kunnen fietsers en wan delaars op het Dorpsplein van Nisse genieten van een gastvrij onthaal in de bakkerij annex theetuin, waar de bediening al tijd net iets blijer lijkt met je komst dan in welk café dan ook. door Mëeke van der Jagfc Aanstaande zaterdag (12 mei) is het feest bij Jikkemiene. Of ei genlijk: het is wéér feest. Want de afgelo pen tien jaar hebben mensen met een verstandelijke beperking en be geleiders van Gors, ervoor gezorgd dat er in de voormalige Rabobank aan het ruime, groene Dorpsplein in Nisse dagelijks wat te vieren viel, al was het maar het zalige aro ma van versgebakken broden. Toen Gors tien jaar geleden twee vliegen in een klap sloeg door een bakkerij en een theetuin als dagbe- •stedingsproject op te zetten, ging in Nisse de vlag uit. Hoewel er vroeger vijf bakkerijen op het dorp zijn geweest, was het lang ge leden dat er een baklucht over het dorp zweefde. En niet alleen voor de Nissenaren braken er andere tij den aan. Vooral de vele fietsers en wandelaars die op hun tochten door de Zak een versnapering, al was het maar een slokje water, met een lampje moesten zoeken, voeren er wel bij. Want Nisse ligt precies in het midden van talrijke fiets- en wandelroutes. En dan waren er nog de mensen die in Jikkemie gingen werken, in de theetuin, de bakkerij of in het winkeltje. Machteld Deijen, Anne- lien Kuijt, Dirk Jan Damhaar en Belinda Eckhart zijn er al vanaf de eerste dag bij. Begeleidsters Rian- ne Jansen en Betty Sinke ook. „We hebben het van nul af aan sa men opgezet", vertelt de laatste. „Dat, en de veilige omgeving, maakt dat de mensen enorm aan hun werk verknocht zijn" Dat is niets te veel gezegd. Marius Paardekooper werkt al acht jaar bij Jikkemiene en hij -zou nooit wat anders willen. Marius in een kei in de bediening, maar hij werkt ook wel in de bakkerij. Het is te moei lijk om te kiezen wat nou het leuk ste werk is. „Allemaal", zegt Ma rius. Hij voert ook met gemak het woord namens de mensen die in Jikkemiene werken. Al is het op een dinsdagmiddag waarop de zon voorzichtig doorkomt, erg druk voor de ober die hij momenteel is. Marius neemt de bestellingen op, geeft ze door aan Dirk Jan, voorzo ver het bestellingen voor de bar be treft, en brengt ook een briefje naar de bakkerij of de keuken. Hij is ook de degene die de spullen netjes serveert en de mensen hun bonnetje geeft waarmee ze aan de kassa kunnen betalen. Intussen worden er in de Bakkerij broden, koekjes en tal van andere klekker- nijen gebakken. Die worden, sa men met andere Zeeuwse streek producten en cadeautjes, in het winkeltje verkocht. In Jikkemiene kun je kiezen: binnen of buiten zitten. Bin nen zit je tussen decoraties van oude speculaasplanken, bak-, marsepein- en pattisserievormen. Buiten zijn het het geruis van de bomen en het gefluit van vogeltjes die je omringen. Een dagelijks feest dus, maar voor een echte jubileumviering is het niet genoeg; te weinig ruimte. Daarom wordt het feest zaterdag in de Mariakerk en op het Dorps plein gevierd. Van 13.30 tot 17.00 uur is er vanalles te doen. Er zijn optredens, tentoonstellingen, de monstraties en rondleidingen en ook kinderen kunnen er een leuke middag hebben. Voor vijf euro krijg je koffie of thee met een Jik kemiene en een leuke attentie. De tiende verjaardag van Jikkemiene wordt van 13.30 tot 17.00 uur ge vierd in de Mariakerk Marius Paardekooper werkt al acht jaar in Jikkemiene. TERNEUZEN - Een duwboot met twee slooptankers ligt sinds het weekend al aan de kant bij de mid- densluis in Terneuzen. De schip per uit Evergem kreeg boetes van de waterpolitie, omdat hij aanwij zingen van de verkeersleider van Rijkswaterstaat niet opvolgde en omdat hij zonder de juiste papie ren met sloopschepen Nederland in voer. De schipper kreeg van de Inspectie Leefomgeving en Trans port te verstaan dat hij terug moet varen naar België. Niet alleen om papieren in orde te brengen, maar ook om de sloopschepen te ont doen van 'bilgewater', met olie ver vuild water in de ruimen. DE NIEUWE PIAT PUNTO TWINAIR NU MET GRATIS COOL&BLUE PAKKET FIAT PUNTO TIJDELIJK V.A. €10.990,- Gem. brandstofverbruik: 4,2 1/100 km (1 op 23,8). COa: 98 g/km. G 180,5G 6.500,- Definair- Prijs Isincl BTW, excl kosten rijklaar maken en verwOrterlngsbljdrase. Getoonde aibeelding kan afwijken van de werkelijkheid dering in de vorm van niet-doorlopend krediet wordt u aangeboden door fiat Financial Solution? handelsnaam van FGA Juni 2012, Vraag naar de voorwaarden, "Bron: - MsLvejtoi^teEuTope^ Let op! Geld lenen kost geld □-X' www.automondo.nl SINT-ANNALAND - Het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Tholen houdt woensdagavond 16 mei een dropping voor jongeren tussen de 12 en 23 jaar. Jongens en meiden die mee willen doen, moeten zich om 21.00 uur melden bij het jeugdhonk van De Wellevaete. De dropping begint een uur later. De jongeren worden in groepjes gedropt en moeten on gezien terug zien te komen bij het jeugdhonk. Er rijden verschillende voertuigen rond om de teams op te sporen. Wie mee wil doen, kan zich uiterlijk maandag opgeven door een mailtje te sturen naar jar@tholen.nl. ZELZATE - De 39-jarige vrachtwa genchauffeur uit Sint Niklaas die in juli 2010 op de Beneluxlaan bij Zelzate een ongeluk veroorzaakte waarbij een 65-jarige Terneuze- naar om het leven kwam, is door de rechtbank in Gent veroordeeld tot een rijverbod van vijf maan den. De Terneuzenaar fietste met zijn vrouw over de fietsstrook. De vrachtwagenchauffeur week van zijn rijbaan af en reed beiden aan. De Terneuzenaar overleed ter plek ke, zijn vrouw raakte ernstig ge wond. Volgens een deskundige van justitie in België had de vrachtwagenchauffeur 'te snel en ongeconcentreerd gereden'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62