zeeland 123 De Koornbloem Een hekel aan school, maar toch nog examen PZC Iedere dag om 19.00 uur Deel van Nieuwdorp steigert over paardeweitje tegenover wozoco Zeeuwse cultuur centraal bij wijkfeest Nog plaatsen voor 'Lekkerfder) in Je Vel' Nationale Molendag en boerenmarkt Familiedag bij W Kapelle Topolino's in lange sliert door Zeeland Lady A zingt in kerk van Kwadendamme Stoomtrein viert veertigjarig jubileum in Hemelvaartweekeinde Koor- en samenzai Maria Magdalena woensdag 9 mei 2012 GOES De gemeente Goes en SMWO hou den zaterdag 12 mei een buurtfeest voor de wijk Goes-West Het feest begint om 10.00 uur in en om De Paerdestal, waar muziek, dans, kunst en een rommelmarkt de Zeeuwse cultuur zullen uitdragen. Daarnaast zijn er nog oud Holland se spelletjes als spijkerpoepen en zaklopen. Aan het eind van de mid dag is er een kinderkaraokewed- strijd waarvoor je je kunt opgeven. 'S-GRAVENPOLDER Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor het workshop-programma 'Lekker(der) in Je Vel' op 15 en 22 mei in dorpshuis 'Ons Dorpsleven' in 's-Gravenpolder. Voor 'Opko men voor jezelf hebben zich tot nu toe 7 mensen opgegeven, voor 'Omgaan met tegenslag' 6 en voor 'Levensstijl' 4. De workshop be staat uit twee avonden. Deelname is gratis. Aanmelden kan via e-mail info@vrijwilligershuis.nl. HEINKENSZAND In de molen 'De Vijf Gebroeders' in Heinkenszand is zaterdag naast de Nationale Molendag, ook een boerenmarkt. Op de markt worden streekproducten verkocht zoals zui- vel- en fruitproducten, biologisch vlees en tuinplanten. Er zijn activi teiten voor kinderen en er worden ook molenproducten verkocht De markt is van 10.00 tot 17.00 uur. KAPELLE De Voetbalvereniging Kapelle houdt zaterdag 12 mei een familie dag op de velden van de club. Er zijn jeugdtoernooien op verschil lende niveaus en er spelen ook fa milies tegen elkaar: 7 tegen 7 op een half veld met minstens een vrouw in het team. De dag wordt afgesloten met een barbeque. Gedu rende de hele dag zijn er spelletjes, muziek en sprinkussens. Het pro gramma begint om 8.30 uur. OUWERKERK/GOES De Nederlandse Fiat Topolino Club houdt zaterdag 12 mei een interna tionaal treffen in Zeeland. Uit heel Europa komen in totaal 90 Topoli no's bij elkaar in De Vierbannen in Ouwerkerk. Vandaaruit vertrekt de sliert auto's om 14.30 uur naar Goes waar de oldtimers naar ver wachting rond 18.00 uur zullen aankomen bij Van der Valk Hotel Goes, waar het treffen met een bor rel wordt afgesloten. KWADENDAMME In de Bonifaciuskerk in Kwaden damme vindt zondag een blues- en gospelmis plaats. Tijdens de mis zal Lady A een optreden verzorgen. Deze Amerikaanse zingt al vanaf haar vijfde in een kerk in Seattle. Nu heeft ze een bluesband rond zichzelf geformeerd. De mis begint om 10.45 uur. Ieder een is welkom. GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le laat dit jaar voor het vierde de cennium museumtreinen door de Zak van Zuid-Beveland rijden. Het jubileum wordt in het hemelvaart weekeinde (van 17 tot 20 mei) ge vierd tijdens het jaarlijkse even- ment 'Sporen naar het Verleden' dat voor de gelegenheid extra groot wordt aangepakt. Op de museumspoorlijn vindt tij dens het evenement uitgebreid treinverkeer plaats. Niet alleen met treinen van de SGB zelf, maar ook diverse treinen van andere musea zijn te gast. Niet alleen op de spoorlijn, maar ook op het mu seumterrein is veel extra's te zien. Zo zullen er een echte stoomwals en stoomtrekker rondrijden. De sfeer wordt compleet gemaakt met figuranten in historische kledij. Het museumterrein aan de Albert Plesmanweg is tijdens het even- ment elke dag open van 10.00 tot 18.00 uur en toegankelijk met een speciale dagkaart. Het volledige programma met de dienstregeling is te vinden op www.destoomt- rein.nl. is de laatst overgebleven molen van de elf die Goes ooit telde. De Koorn- bloem is gebouwd in 1801 en draait nog steeds. Je kunt er verschillende soorten meel kopen dat in de molen is gemalen. Dinsdag deden drie Zeeuwen molenaarsexamen. Vandaag vol gen er nog twee. De opleiding tot molenaar duurt bijna twee jaar. Wie slaagt mag zelfstandig een molen draaien. door Nadia Berkelder Oei, oei, oei... Ziet hij nou niet dat dat touwtje te slap hangt? Op de stel ling van molen De Korenbloem in Goes schuifelen de molenaars zenuwachtig heen-en-weer. Ze kijken toe hoe Rinus Lindenbergh zijn molenaars examen aflegt. Lindenbergh gaat onverstoorbaar verder. Hij klimt in een wiek om de zeilen vast te zetten, maakt een afscheiding van touw om mensen op afstand te houden en trekt aan de vang, het touw aan de achter kant, waardoor de molen van de rem gaat. De wieken vangen wind, ze zwiepen over de stelling; het is goed molenweer vandaag. Lindenbergh (66) heeft molenaars- bloed: zijn opa - de vader van zijn moeder - is molenaar geweest op Oud-Sabbinge, nog voor de oor log. Het ging kriebelen toen hij in de krant las dat er voor de gerestau reerde molen op Kortgene men sen gezocht werden die de molen wilden draaien. Terwijl de zwart-witte molenkater op de balken van de stelling balan ceert, legt Lindenbergh de wieken weer aan He ketting, zodat ze niet spontaan gaan draaien. „Wat doet hij dat onhandig", zegt Bert Boon man, de vaste molenaar van De Korenbloem. „O sorry, ik zal me er niet mee bemoeien. Maar je hoeft die ketting echt niet drie keer rond die wiek te leggen. Als Er kan veel mispan. Er zijn veel molens in brand gevlogen, als hel te hard gaat, loopt hij warm. die één keer hebt moeten losma ken, dan doe je dat nooit meer." Na het praktijkgedeelte klimmen Lindenbergh en de examencom missie naar de nok van de molen. Daar wordt hij doorgezaagd over de theorie. „Waar is deze balk voor? Wat is dit voor zolder? Wat voor soorten molenstenen zijn er allemaal? Hoe zaagt een houtzaag molen?" Lindenbergh begint te zweten. Dat een molenaar weet wat hij doet, is van groot belang, zegt Henk Corbijn, molenaar in Koudekerke. „Molens zijn vaak van de gemeente. Het zijn monu menten en er kan van alles mee misgaan. Er zijn al veel molens in brand gevlogen, als het te hard gaat, loopt hij warm door de wrij ving. Het is ook belangrijk dat je weet hoe je hem moet stoppen." De examencommissie vergeeft Lin denbergh zijn touwtje. Hij is ge slaagd, tot zijn opluchting.-„Ik heb vroeger nooit examen gedaan. Ik had een hekel aan leren", lacht hij. „En dan moet je nog naar school op je oude dag." De zeilen aan de wieken, voor een betere windvang. door Frank van Cooten NIEUWDORP - In Nieuwdorp is wat commotie ontstaan over de aanleg van een paardenweitje tegenover het in aanbouw zijnde woonzorg complex aan het Coudorp. Volgens dorpsraadvoorzitter Sjaak Labruijere was de aanleg van dit weitje bij niemand bekend. „Ook de dorpsraad dacht dat het gebied zou worden ingeplant met bomen in het kader van het bestemmings plan Lancaster," Volgens Labruijere speelt ook mee dat de eigenaar van de paarden mot heeft met de buren over de paardenstallen achter zijn woning. „Die storen zich waarschijnlijk aan het lawaai en de mest. En nu hij dus ook op het weitje voor zijn woning paarden laat lopen, dreigt de zaak te escaleren. Om dit te voorkomen pleiten we voor een ge sprek tussen bezwaarmakers en de eigenaar van het weitje. De vergun ning voor zowel de stallen als het weitje is door de gemeente Borse- le verleend. Het is dus aan de ge meente het gesprek te arrangeren." De gemeente is dat in eerste in stantie niet van plan, liet een woordvoerder gisteren weten. „Wel houden we een vinger aan de pols." Het weitje is afgezet met draad met rood lint daartussen. Dat ver dient geen schoonheidsprijs, vindt ook de dorpsraad. „Ook toekomsti ge bewoners van het wozoco sto ren zich hieraan. De eigenaar heeft inmiddels wel aangegeven het wei tje landschappelijk beter in te zul len passen. Als dat gebeurt, is de kou waarschijnlijk voor een groot deel uit de lucht." De dorpsraad pleit verder voor een gesprek met de gemeente over de vormgeving van het totale ge bied rondom het wozoco, zeker nu er ook plannen zijn voor een Lancaster-monument. Labruijere: „Het gebied ziet er momenteel wat troosteloos uit." het PZC videojournaal www.pzc.nl www.selov.nl D.V. zaterdag 12 mei 2012 19.30 uur |L Hollands Jongerenkoor o.I.v. |gk Peter Wildeman - Joost van Belzen (orgel) Mannenensemble "Ethan" o.l.v. Johan Adriaanse - Jan Rozendaal (orgel) Wilhelm Groenendijk (trompet) Mark Brandwijk (vleugel) Florian Poepjes en Jacob Schenk (solisten) Kees van den Boogaard (orgel) Vanaf 19.15 uur samenzang Collecte t.b.v. Jeugdbond Ger. Gem. (JBGG) Entree: 7,50 3,50 (kind. t/m 12 jaar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61