Proefpersoon onbeschermd weekendcompany binnenland 15 •Wolfje' Tofik Dibi staat graag vooraan Student master hoeft niet te lenen. 'Geldnood dierenasiels' Mabel stopt met baan organisatie The Elders Aangifte tegera Maastrichtse pastoor Buma legt kritiek naast zich neer O Overnacht op een voormalig Cruiseschip! www.weekendcompanv.nl IrareBl» woensdag 9 mei 2012 Delft, ingenieursbureau DHV en zes mensen naar Epe om te zien of de waterschappen hebben samen de nieuwe manier van afvalwater filte- nieuwe techniek ontwikkeld. Vanuit ren werkt. de hele wereld komen inmiddels foto Lex van Lieshout/ANP Wie ziek wordt tijdens experi menteel medisch onderzoek kan vaak fluiten naar een scha devergoeding. Verzekeraar legt bewijslast bij patiënt: die moet aantonen dat hij zieker is geworden door de behandeling. door Jacqueline Steenwijk den haag - Patiënten die gezond heidsschade oplopen door experi menteel medisch onderzoek krij gen daar zelden een schadevergoe ding voor. Dit terwijl zij er op grond van de wet wel recht op heb ben. Dat stelt de semi-overheidsorgani- satie voor gezondheidsonderzoek en zorginnovatie ZonMw in een uiterst kritisch evaluatierapport over de werking van de Wet me- disch-wetenschappelijk onderzoek met mensen (WMO). Het gaat vaak om ernstig zieke mensen, zoals kankerpatiënten, die een experimenteel onderzoek als laatste redmiddel zien. Ande ren hopen andere patiënten er nog mee te kunnen helpen. Voor het meedoen aan de onderzoeken krijgen zij geen vergoeding, terwijl zij wel risico's lopen. Het is om die reden dat in de wet een schadever goedingsregeling is opgenomen voor gezondheidsschade die pa tiënten onverwacht oplopen tij dens het onderzoek. Maar volgens de onderzoekers biedt de regeling in de praktijk nauwelijks bescherming aan proef personen. In de afgelopen acht jaar werden maar 160 claims inge diend. Daarvan werd slechts een op de vijf claims gehonoreerd. Grootste struikelblok voor patiën ten is de, bewijslast. Die ligt bij hen, terwijl zij vaak niet de medi sche kennis hebben om aan te to nen dat zij zieker zijn geworden als gevolg van het experimentele onderzoek. Daarbij komt dat de mogelijke gevolgen van experimen teel onderzoek per definitie onbe kend zijn. Ook hanteren verzekeraars enor me waslijsten van uitsluitingsgron- den, zoals een verslechtering van de gezondheidssituatie, op grond waarvan schade niet wordt ver goed. Veel patiënten worden hier door bij voorbaat al uitgesloten van de schadevergoedingsregeling. De onderzoekers pleiten voor een versoepeling of zelfs omkering van de bewijslast, en voor versoepeling van de uitsluitingsgronden. Hoeveel patiënten schade oplopen door medische onderzoeken is on bekend. Jaarlijks werken circa 460.000 proefpersonen mee aan medisch onderzoek. In circa 75 procent van de gevallen gaat het om patiënten. door Frits Bloemendaal den haag - 'Wolfje' betekent zijn achternaam in het Arabisch, en bij tijden maakt Tofik Dibi die naam waar. Het Tweede Kamerlid van Groenlinks kan venijnig zijn, bij voorbeeld tegen Geert Wilders en zijn PW. Tijdens een demonstra tie liep hij met een bord met de af beelding van Wilders, met de tekst: 'Brengt u en de Nederlandse samenleving ernstige schade toe.' Dat Wilders of andere PW'ers zich erdoor bedreigd konden voe len, interesseerde hem niet. Ze moesten maar tegen een stootje kunnen, zelf delen ze ook uit. Eenzelfde soort reactie gaf hij toen hij in een tweet de PW een 'stelle tje racisten' had genoemd. Hij is niet vies van een keihard debat, zei hij meermaals in de Kamer. Nu wil Dibi volgens hardnekkige geruchten lijsttrekker van Groen links worden. Die geruchten kon den gisteren niet worden beves tigd: Dibi was de hele dag onbe reikbaar en Groenlinks zweeg in alle talen. Voor partijleider Jolande Sap zou het pijnlijk zijn, omdat zij juist aan aanzien had gewonnen door mee te tekenen voor het be grotingsakkoord met WD, CDA, D66 en de Christenunie. Het past wel bij Dibi om de strijd aan te gaan om de hoogste positie in Groenlinks. In de Tweede Ka mer staat hij niet bekend om zijn LONDEN Prinses Mabel heeft dinsdag met onmiddellijke ingang haar werk voor de vredes- en mensenrechten organisatie The Elders neergelegd. Dit om al haar tijd vrij te kunnen hebben voor haar gezin, nu Friso na zijn ski-ongeval nog steeds in co ma ligt in een Londens ziekenhuis. „Wij delen haar verdriet", aldus aartsbisschop Desmond Tutu, voor zitter van The Elders. HEERLEN Een oud-leerling van RK jongensin ternaat Bleijerheide in Kerkrade heeft dinsdag bij de politie in Heer len aangifte gedaan van seksueel misbruik en mishandeling door elf broeders van het internaat. Drie van hen leven nog, onder wie een Maastrichtse pastoor. Ook deed een in België wonende 52-jarige man aangifte wegens het vernieti gen van de archieven van het inter naat en bisdom Roermond. BORN CDA'er Sybrand van Haersma Bu ma vindt niet dat hij afstand moet nemen van de keus twee jaar terug om te gaan samenwerken met de PW. Hij zegt dat hij daarvoor de af gelopen jaren telkens in debatten al verantwoording heeft afgelegd. CDA'er Ab Klink stelde dinsdag in NRC Handelsblad dat de CDA-lijst- trekkerskandidaten die voor sa menwerking met de PW waren, de partij kwetsbaar maken. collegialiteit. Zo kaapte hij een ini tiatief van de PvdA en de Christen- Unie om asielkinderen die langer dan acht jaar in Nederland zijn een verblijfsvergunning te geven weg door een petitie voor een kin- derpardon te starten. Tofik Dibi (Vlissingen, 19 novem ber 1980) is een Zeeuw met Marok kaanse wortels. Zijn vader kwam uit het diepe zuiden van Marokko, die zijn naam in Dibi had veran derd. Volgens Tofik was hij een re bel: „Hij rookte shag, had een tat too, dronk stiekem bier." Dibi haalde zijn vwo-diploma via deelcertificaten, studeerde crimino logie en media en cultuur, maar maakte beide studies niet af Sinds 30 november 2006 is hij lid van Tweede Kamer en sinds januari 2011 fractiesecretaris. Hoewel hij op vele terreinen het woord voert, valt hij vooral op door zijn in breng in het immigratie- en inte gratiedebat. In september 2011 pu bliceerde hij De laatste Fatwa, een manifest over de islam waarmee hij de discussie over de islam on- de'r moslims wilde aanwakkeren. De publicatie kreeg veel kritiek van moslims, maar Dibi liet zien dat hij niet bang is zijn nek uit te steken. Als hij inderdaad lijsttrek ker wil worden doet hij dat weer. zie onze website:binnenland Jolande Sap twittert: 'Ik ga met plezier de strijd aan met Dibi' den haag - Studenten die een mas- teropleiding volgen, hoeven hun studiefinanciering voorlopig niet te lenen. Mogelijk hoeven zij de ba sisbeurs ook in de toekomst niet te rug te betalen en blijft deze een ca deautje van de overheid. Het kabi net was van plan die beurs bij wij ze van bezuiniging om te zetten in een sociaal leenstelsel. Maar een meerderheid in de Twee de Kamer wil dat het wetsvoorstel dat dit regelt controversieel wordt verklaard. Naast SP en GroenLinks willen ook PvdA en CDA dat pas na de verkiezingen van 12 septem ber wordt bepaald wat er met de plannen gebeurt. Had het demissionaire kabinet zijn zin gekregen, dan zouden mas- terstudenten vanaf 1 september hun studiefinanciering moeten te rugbetalen aan de overheid. De Eerste Kamer heeft: gisteren beslo ten wetgeving voor uitvoering van het pensioenakkoord in de wacht te zetten. Dat gebeurt op verzoek van demissionair minister Henk Kamp (Sociale Zaken). De Eerste Kamer zal verder geen enkel wets voorstel van de agenda halen in verband met de demissionaire sta tus van het kabinet. den haag - Tientallen dierenasiels houden met grote moeite het hoofd boven water en moeten in het slechtste geval hun deuren slui ten. Gemeenten zijn verantwoor delijk voor een groot deel van de opvang, maar geven al jaren te wei nig geld, stelt de Dierenbescher ming. De hulporganisatie past het openstaande bedrag bij, maar zegt dit niet langer vol te kunnen hou den. Alle opvangcentra hebben geld nood, stelt een woordvoerder op basis van een steekproef Slechts één regionale afdeling, die in Rot terdam, weet de kosten te dekken. De rest komt 'tonnen te kort'. „De totale kosten zijn jaarlijks ne gen miljoen", aldus de zegsman. „Gemeenten betalen zo'n vijf mil joen, de Dierenbescherming de rest." Dat is een rib uit het lijf van de organisatie die het aantal geld schieters ziet afnemen door de eco nomische crisis. jpj^ i 1 overnachting v. lx ontbijtbuffet Voormalig schip Holland Amerika Lijn ':t Centraal gelegen in Rotterdam Verblijf tot 31 augustus 2012 vanf^Or^" Korting 50% Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur 120 12.00 -16.00 uur ,v. 2-persoonsbezetting en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voorde volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 9 mei tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5