Huisnaam Waar nu het graan groeit heerste Floris 1 1- 1 ioer Moordwelle kan perceel niet bereiken door aanleg fietstunnel 24 |z® «d Botlandwapen woensdag 9 mei 2012 Voor zijn trouwdag bevestigde Kees van Westen een nieuw Botlandwapen op de gevel. 'Ik wilde dat het op de trouwfoto's zou staan. Toen ik kind was hing er reeds een Botlandwapen op de buitenmuur, maar dat kwam een keer in drie stukken naar beneden.' Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vael Hij is een rustige en la conieke man. Geen type dat uit zijn dak gaat bij het eerste, beste ridderverhaal. Zelfs niet wanneer dat over Heer Floris van Botland gaat. Een ridder die in de dertiende eeuw leefde op de plek waar hij nu graan zaait en de aardappelen poot. Kees van Westen uit Nieuwerkerk vindt het heel gewoon om te wo nen en werken op een boerenbe drijf dat honderden jaren geleden reeds aan de Oude Polderweg tus sen Zierikzee en Nieuwerkerk was gevestigd. Een hoeve die de naam draagt van een heuse ridder die volgens Smalleganges Cronijk van Zeeland leefde in 1290. „Als kind heb ik wel eens een boekje over Floris van Botland gelezen, maar volgens mij was het niet zo leuk om in die tijd te leven. Alles was hier moeras en de mensen gingen vaak op hun veertigste al dood," Nee, Kees van Westen leeft liever in deze tijd. Wellicht wat minder romantisch dan de 13e eeuw maar comfortabeler en met landbouw werktuigen die het mogelijk ma ken tachtig hectare akkerbouw grond in zijn eentje te bewerken. De Duivelandse boer is een scha kel in een lange familietraditie. „De grootvader van mijn opa woonde en werkte al op deze plek." Kees zag 38 jaar geleden op hoeve Botland het levenslicht als 'Vijf in malkander getan de geeren, ter rechter goud, ter flinkker van sa ble' zoon van Adrie van Westen en Lie- neke Goemans. Hij groeide er op met zijn zus Lia en zijn moeder. „Mijn vader overleed toen ik zes jaar was." Daarom kwam Johan nes den Boer op de Botland om het bedrijf te leiden. Toen hij nog rondreed op een traptractor keek Kees die kunst reeds van hem af „Ik wilde vanaf het begin boer worden. Daarom hielp ik mee zo vaak ik kon." Op zijn twintigste nam Kees de verantwoordelijk heid over van de bedrijfsleider en vormde een maatschap met zijn moeder. Negen jaar geleden nam hij het bedrijf van haar over. „Zij is naar Nieuwerkerk verhuisd." Nu woont Kees op Botland met zijn vrouw Jacqueline van den Hondel (29) en hun twee maanden oude dochter Lysanne. Op de gevel van het woonhuis, dat na de watersnood van 1953 op nieuw moest worden opgebouwd, staat niet alleen de huisnaam Bot land, maar ook het wapen van rid der Heer van Botland dat in de Cronijk van Zeeland wordt om schreven als "Vijf in malkander ge tande geeren, ter rechter goud, ter flinkker van sable'. Een wapen dat sprekend lijkt op dat van Ouwer- kerk, Nieuwerkerk en Kapelle. Niet zo vreemd want deze drie ge bieden vormen, samen met de streek rondom hoeve Botland, van oudsher de vier bannen (rechtsge bieden) van Duiveland. Kees van Westen weet dat in de kern Nieuwerkerk ook een Bot- landstraat is, maar tast in het duis ter over de betekenis van bot in de naam Botland. „Het is mij niet be kend of dat betrekking heeft op de vissoort bot of op menselijke bot ten." Het interesseert de laconieke boer ook eigenlijk niet. Hij is zo door Ton van den Nouweland NOORDWELLE - „Dit is mijn laatste mogelijkheid om te vertellen dat ik straks mijn perceel landbouw grond niet meer kan bereiken. Ik heb er grote moeite mee dat ik geen antwoord krijg, nadat ik ge meente en provincie hier vele ma len op heb gewezen." Dat zei landbouwer en recreatieon dernemer Mari Kristelijn uit Noor- dwelle dinsdag voor de gemeente lijke bezwarencommissie. De ge meente verleende de provincie ver gunning voor de bouw van een fietstunnel op de Nieuweweg, on der de nog aan te leggen recreatie- verdeelweg. Kristelijn gebruikt de Nieuweweg om op zijn land te ko men en de fietstunnel is te smal voor zijn oogstmachines. Alterna tief voor Kristelijn zou de route door het dorp zijn. Maar hij hin dert de inwoners niet graag en bo vendien liggen er snelheidsrem mers en een wegversmalling in die route. „Meneer zou over het land van zijn buurman kunnen rijden," opperde een gemeentewoordvoer der. „Of via de zijkant van zijn kampeerbedrijf." Kristelijn woof die alternatieven weg. „Geen land bouwer staat toe dat er over zijn perceel wordt gereden." En de rou te via de camping is gewoon te ge vaarlijk, vindt Kristelijn. De enige oplossing is volgens hem het op ruimen van de snelheidsremmers, het rooien van een boom in de bocht en het uitvaardigen van een parkeerverbod, Alleen dan kan hij met zijn machines door het dorp. Volgens de gemeentewoordvoer der wordt er inderdaad gedacht over een andere plaats voor de snelheidsremmers. Er is ook een bedrijf met stacaravans dat erdoor wordt gehinderd. Kristelijn: „Na ze ven jaar en tientallen vergaderin gen, zegt de gemeente nu dat ze naar een oplossing zoekt. Dit vind ik slap en niet te accepteren. Zo iets bespreek je toch?" ZIERIKZEE - Een aannemer is aan de Platteweg in Zierikzee bezig met het slopen van een boerderij. Het gebouw moet plaatsmaken voor een weg die in de toekomst deel gaat uitmaken van de nieuwe stadsentree van Zierik zee. Het verkeer benadert de stad dan vanuit zuidelijke richting. Zwembad Onderdak wordt een grote parkeerplaats. foto Dirk-jan Gjeltema verweven met de naam Botland waaraan hij belang hecht want landwapen op de gevel dat hij drie dat die een vanzelfsprekend gege- voor hij met Jacqueline trouwde, jaar daarvoor van zijn zus en zwa- ven is in zijn leven. Maar wel een bevestigde hij snel het nieuwe Bot- ger kreeg voor zijn verjaardag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56