'Boer mag vee erbij nemen' 221 zeeland Gemeente draait positief resultaat Minderheid tegen intensieve veehouderij 'Voorzie gemeentelijke gebouwen en gemalen van zonnepanelen' Plantjes- en Stekjesmarkt Rommelmarkt CU: 'Milieubeleid moet meetbaar worden' Nieuwe invulling Ecoscope bekend bij Masterplan woensdag 9 mei 2012 door Joers Wisse ZIERIKZEE - Een meerderheid van de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland steunt het plei dooi van het college van B en W om agrarische bedrijven de moge lijkheid te geven om hun bedrijf uit te breiden met een vorm van intensieve veehouderij. Het college heeft dit standpunt in genomen als reactie op het con cept-omgevingsplan van de provin cie Zeeland. De provincie wil dit namelijk juist voorkomen. Het CDA in de gemeenteraad koos maandagavond de kant van de pro vincie. Volgens fractievoorzitter Bea Flach is het niet wenselijk om in een toeristische gemeente als Schouwen-Duiveland het aantal stallen uit te breiden. Ze vreest on der meer stankoverlast van de mest. Bovendien vindt het CDA dat boe ren genoeg andere mogelijkheden wordt geboden om hun bedrijfs voering zeker te stellen. Het CDA kreeg alleen steun van de PvdA, GroenLinks en D66. De ze partijen vormen geen meerder heid. Daarom zal wethouder Ad Verseput de passage over de inten sieve veehouderij in de brief, die vandaag, woensdag, bij de provin cie moet zijn, laten staan. Het CDA was het ook niet eens met het standpunt van het college dat de regels voor het starten van een nevenactiviteit op een boerde rij soepeler mogen. Flach vindt dat agrarische ondernemers nu al ruimte genoeg wordt geboden om bijgebouwen voor een nieuwe ne ventak te realiseren. Haar partij vreest de 'verstening van het platte land. „Wij zien juist dat in de prak tijk om meer ruimte wordt ge vraagd. Die willen we bieden", rea geerde Verseput. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland moet het goede voorbeeld geven door gemeentelij ke gebouwen en objecten, zoals de gemeentewerf en gemalen, te voor zien van zonnepanelen. Dat pleidooi hield de WD maan dag bij de bespreking van het Mi lieujaarverslag. „De WD zou als groene partij willen zien dat de ge meente zelf zonnepanelen zou aanschaffen. De techniek is sterk verbeterd en de prijs is nu gun stig", zei raadslid Tom Soeters. Bo vendien drukt het de gemeentelij ke energierekening, voorspelt hij. Milieuwethouder Gilles Houteka mer reageerde door te wijzen op door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland staat er financieel goed voor. Dat blijkt uit de jaarre kening 2011. „Maar", waarschuwt wethouder Ad Verseput van financiën, „We blijven uiteraard voorzichtig." De gemeente sluit het vorige jaar af met een positief saldo van ruim 1,5 miljoen euro. Een groot deel van dit voordeel (70.453 euro) is eenmalig. Wethouder Verseput is er trots op dat zijn huishoudboek je in orde is. „We mogen ons geluk kig prijzen. We lezen ook wel heel andere resultaten bij gemeenten." Verseput vindt het ook belangrijk dat de gemeente er financieel ge zond voor staat. Het is erg onzeker hoeveel bezuinigingen vanuit het Rijk bij de gemeenten terechtko men. Daarom is het volgens Verse put wel noodzakelijk om vast te houden aan de ingezette bezuini gingen. „We hopen de laatste vijf miljoen ook voor elkaar te krijgen. Dan heeft de gemeente in de afge lopen jaren bij elkaar tien miljoen euro bespaard." Dit bedrag is voor een groot deel afkomstig uit bezui nigingen in de eigen organisatie. Uit de cijfers blijkt dat de gemeen te vorig jaar een kleine 750.000 eu ro minder heeft gekregen van het Rijk. Niet alleen voor de wet Werk en Inkomen, maar ook voor de re gelingen voor huishoudelijke hulp. Opvallend is de daling met 68.000 euro van de opbrengst toeristenbe lasting. Positief is de plus op de rei niging. Hier is 326.000 euro extra binnengekomen door de reiniging kostendekkend te maken. Ook de forensenbelasting heeft een kleine twee ton meer opgebracht en het Rijk heeft extra geld uitgekeerd. Zaterdag 19 mei is er een Plantjes- en Stekjesmarkt bij het Bezoekerscentrum NME Schouwen-Duiveland. Mensen kunnen (vergeten) groenten en eetbare bloemen ruilen of aan elkaar verkopen Ook zijn er workshops 'eten uit het wild' en 'bijenhotels bouwen'. de zeer druk bezochte informatie bijeenkomst die de gemeente voor burgers en bedrijven hield over de voordelen van zonne-energie. „Dat was eigenlijk ook de aanlei ding voor onze vraag", zei Soeters. Hij kreeg met zijn pleidooi steun van GroenLinks, die hoopte dat 'de andere groene partij in de raad' een motie over de aanschaf van zonnepanelen zou indienen. De WD beraadt zich nog op deze optie. Andere partijen waren min der enthousiast. Zo denkt Alert! dat 'heel Midden-Schouwen' vol moet worden gebouwd met pane len om de gemalen te laten draaien. „Dat is nou iets wat op het gemeentehuis moet worden uitgezocht", zei Soeters. NIEUWERKERK - De hersteld Her vormde Kerk van Sirjansland houdt zaterdag een verkoping en rommelmarkt in Nieuwerkerk. Het duurt van 9.00 uur tot 15.00 uur. De locatie is aan Burgemees ter Boumanstraat. Er zijn allerlei dingen te koop in de kerk. CULTUUR DICHTBIJ Impressie van de opvoeringen van 'Zo gaat dat' door Intermezzo. Zie: www.pzc.nl/cultuiLirdichtbij TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ZIERIKZEE - Een voorstel van de Christenunie in de gemeenteraad om het milieubeleid van de ge meente meer meetbaar te maken, kan weliswaar rekenen op brede steun, maar lijk het niet te halen. Fractievoorzitter Erica Capelle be pleitte maandag bij de behande ling van het Milieujaarverslag voor het werken met indicatoren en maatstaven voor tal van milieuas pecten als energieverbruik en aan tal liters gereinigd afvalwater. „In plaats van het opsommen van acti viteiten willen we weten wat we als gemeente hebben bereikt." Milieuwethouder Gilles Houteka mer hield de raadsleden voor dat zij zelf hadden gekozen om enige tijd geleden de vacature van een milieuambtenaar die vertrok, niet in te vullen. Daarom is er geen ambtelijke capaciteit om meer (meetbaar) beleid te maken. RENESSE - Bij het opstellen van het Masterplan Renesse wordt pas dui delijk welke nieuwe invulling er kan worden gegeven aan het mo numentale gebouw waarin tot voor kort het Ecoscope in Renesse was gevestigd. Dat deelde wethou der Ad Verseput maandag mee in de commissievergadering. De gronden onder het Ecoscope, dat dit jaar de deuren sloot, zijn tot 2035 in erfpacht bij de gemeen te Schouwen-Duiveland. Zo lang er niks gebeurt, is de gemeente jaarlijks 65.000 kwijt aan onder meer pacht en onderhoud. WD-fractievoorzitter Dick Meul- blok wil dat een herbestemming eerder geregeld wordt. Volgens hem kan een masterplan gemakke lijk acht jaar op zich laten wach ten. „Dan zijn we een half miljoen kwijt." Maar volgens Verseput is deze vrees onterecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54