Wat gebeurt er met de tegenvallers? 41 binnenland T@©S Onderzoekers zien verband tussen Roundup en ziekte van Parkinson Anderhalve ton voor Congolees beeldje woensdag 9 mei 2012 KIEfrERLANb 2AKT PLEK OP WERELt>MOES>ERLUST HEESWIJK - Tijdens de opnames van het televisieprogramma Tus sen kunst kitsch in Kasteel Hees- wijk is een Afrikaans beeld ont dekt dat naar schatting 150.000 eu ro waard is. Het gaat om een Congolees hou ten voorouderfiguur, vol geslagen met spijkers en met een spiegel op de buik. Het werk is gemaakt in de negen tiende eeuw. foto ANP S1N&S WANNEER VUL. JIJ &E2E ENQUÊTE IN, MAM?-' Gaten lopende begroting niet gedicht Willem-Alexander bij nieuwe zuivering Binnen twee dagen smeed den vijf partijen een solide begroting voor 2013. Maar in de haast lijkt de lopende be groting voor 2012 tussen wal en schip te vallen. door Frits Bioemendaal De begroting van 2012? „Dat is een zaak van het kabinet", zegt Twee de Kamerlid Mark Har- bers (WD). „We hebben er geen afspraken over gemaakt", zegt Elly Blanksma (CDA). „Over mee- en tegenvallers hebben we het niet ge had", zegt Wouter Koolmees (D66). In twee dagen tijd smeedden WD, CDA, D66, GroenLinks en Christenunie een begrotingsak koord voor 2013. Daarbij is afge sproken dat sommige maatregelen al dit jaar ingaan of juist worden geschrapt. Dat heeft dus gevolgen voor de lopende begroting. Maar daar hebben de vijf partijen het nauwelijks over gehad. Dat die lopende begroting met for se tegenvallers kampt, is helemaal niet ter sprake gekomen. In maart schatte het Centraal Planbureau dat de zorg dit jaar 2,25 miljard eu ro meer kost dan verwacht, en de WW en de bijstand 1,25 miljard. Daartegenover staat een meevaller van 1,25 miljard. Dat tikt door in de begroting voor 2013, waardoor extra maatregelen nodig zijn. Op zich leveren de maatregelen die dit jaar al ingaan per saldo zo'n anderhalf miljard euro meer op dan de maatregelen die worden geschrapt. Maar dat extra geld kan volgens de begro tingsregels niet zomaar worden ge bruikt om de tekorten op te van gen. Bovendien moet het begro tingstekort ook dit jaar al fors da len om Brussel te vriend te hou den. Formeel hoefden de onderhande laars het hier niet over te hebben, omdat de demissionaire ministers volgens de begrotingsregels de pro blemen binnen de eigen begroting moeten oplossen. Maar de vijf par tijen worden ermee geconfron teerd. Het demissionaire kabinet heeft immers niet meer de steun van de PW, en zal dus bij andere partijen moeten winkelen. Zeker bij de zorg zullen de partijen dat willen, omdat maatregelen het te re begrotingsakkoord, waarin de zorg juist is ontzien, behoorlijk in de wielen kunnen rijden. Morgen komen de onderhande laars weer bijeen om het akkoord van 26 april verder uit te werken. En zijn nog heel veel losse eindjes, en de verwachting is dat er nog méér bijeenkomsten nodig zijn. 2012 Maa tregelen die al dit jaar van kracht (moeten) worden: 0 Vanaf 1 juli: Blijvende verlaging van de overdrachtsbelasting. Vanaf 1 juli: Afzien van verhoging btw voor podiumkunsten. Vanaf 1 september: Wachtgeid- duur politici beperkt. 0 Nullijn voor ambtenaren. Bankenbelasting verdubbeld. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk O EPE - Kroonprins Willem-Alexander de afvalwaterzuivering op z'n kop zo weinig ruimte vergt, 30 procent heeft dinsdag in Epe een nieuwe zal zetten. Epe heeft de wereldpri- minder energie kost en veel goedko- rioolwaterzuivering geopend, die meur met een nieuwe zuiverings- per is om te bouwen dan de huidige volgens deskundigen internationaal technologie, Nereda, die vier keer gangbare rioolwaterzuiveringen. TU DEN HAAG - Het onkruidgif glyfo- saat wordt in verband gebracht met de ziekte van Parkinson. Chi nese onderzoekers zeggen dat de stof leidt tot degeneratie van het zenuwstelsel. Hoewel een meerderheid in de Tweede Kamer vorig jaar het ge bruik wilde verbieden, is het nog volop te koop in tuincentra als In- tratuin en Ranzijn. Onderzoekers van de Shanghai Jiao Tong University publiceerden onlangs in het tijdschrift Neuro- toxicology Teratology over de re latie tussen het onkruidgif glyfo- saat en het menselijk zenuwstelsel. Ze beweren dat het gif, in Neder land op de markt als Roundup, een zogenaamde 'neurodegenera- tieve' werking heeft op het zenuw stelsel. In Nederland lijden zo'n 32.000 mensen aan de ziekte. Deze kan gepaard gaan met traagheid, beven, depressies, dementie, pijn, incontinentie, slaapstoornissen en frequent vallen. De Tweede Kamer nam in septem ber vorig jaar een motie aan'om glyfosaat te verbieden voor niet-commerciële doeleinden. Ini tiatiefnemer Rik Grashoff (Groen Links) heeft het in zijn motie over 'geboorte-afwijkingen, hormoon- verstorende effecten, dode reptie len en amfibieën en verstoorde bo- ftemsystemen'. In die tekst wordt nog niet over Parkinson gerept. In Amerikaans onderzoek worden verder nog verbanden gesugge reerd met verhoogde risico's op lymfklierkanker (non-Hodgkin), miskramen en ADHD. Ook volgens de Zutphense toxico loog Henk Tennekes, die interna tionale studies heeft bekeken over de relatie tussen glyfosaat en Par kinson, lopen mensen die met Roundup werken gevaar. Het werkt al bij kleine hoeveelheden en langdurig gebruik, zegt hij. „Het zou eigenlijk uit de handel ge nomen moeten worden. Volgens het voorzorgsprincipe moet je het product niet toelaten." Staatssecretaris Atsma (Milieu) heeft de motie om Roundup te verbieden nog niet ten uitvoer ge bracht. Hij wil nog met de Kamer praten over een nadere definiëring m van de woorden 'niet-commer ciële doeleinden'. Ook wil hij de motie betrekken in de besprekingen over de 'Tweede nota duurzame gewasbescher ming'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4