Oranje?Ik zou tot 10 tellen Hij haalt ballen uit de hoek Ml pi p| jr mm méF Om de twee jaar vaart in een aantal mensen de oranjegekte. De een laat dat tot uiting komen in de beslotenheid van de huiskamer voor de televisie. De ander wil het aan iedereen laten weten en schreeuwt het letterlijk van de daken. Kunstgras tegen de gevel. Een oranje voorgevel. Voor sommigen kan het niet gek genoeg zijn. Niet zelden zit er ook een com mercieel karakter aan deze oranje uitin gen. Café De Oranjeboom in 's-Heer Hen drikskinderen staat erom bekend dat er altijd flink wordt uitgepakt bij een voetbaltoernooi van Oranje. Dat gaat ook dit jaar weer gebeuren, laat uitba ter Dennis weten. Vergunning vraagt hij daar niet voor aan: „Eén keer, toen we alles in oranje plastic hadden inge pakt, heeft de gemeente gezegd dat het niet mocht. Maar toen heeft de burge meester zich er mee bemoeid en was het in orde." Het zijn vaak cafés, sportkantines of campings waar de oranjegekte het dui delijkst toeslaat. Slechts een enkele par ticulier laat zich verleiden tot het plaat sen van een oranje partytent of het op hangen van slingers. Maar hoe ver kun je daarmee gaan? Welke uitingen worden (vaak door de gemeente) wel en welke niet getole: reerd? De Kapelse burgemeester Anton Stapel kamp raadt mensen met 'oranjeplan nen' aan niet te hard van stapel te lo pen. „Een oranje gevel? Ik zou mini maal een keer tot tien tellen, want dat krijg je er niet snel meer af. Dus dat gaat een hoop tijd en geld kosten." Maar de gemeente Kapelle doet verder niet al te moeilijk. Buurtfeestjes mo gen, zolang de doorgang op de openba re weg niet wordt belemmerd en het qua tijdstip binnen het redelijke blijft. Stapelkamp: „Maar het moet niet te gek worden. Zolang mensen zich nor maal en gezellig gedragen kan er veel. Zo ken ik de Kapellenaren ook tot nu toe, dus ik verwacht geen problemen." De gemeente Middelburg moet het eerst nog maar eens zien. Mocht Ne derland weer redelijk ver in het toer nooi doordringen dan wordt net als twee jaar geleden bij het WK met hek ken een tijdelijke fietsenstalling op de Markt ingericht. Dat is toen goed beval len. Voor de rest kan er veel in Middel burg, zolang de veiligheid niet in het geding is. Tijdelijke gevelversiering wordt gedoogd en op terrassen zijn kleine beeldschermen toegestaan. In Goes zijn geen extra regels voor het binnen de perken houden van eventue le oranjegekte. Voor activiteiten in dat kader moet wel een evenementenver gunning worden aangevraagd. Alles wordt ook doorgegeven aan de politie. Noord-Beveland conformeert zich aan het landelijke standpunt. Voor grote tv-schermen in de openbare ruimte geldt: 'Neen, tenzij'. Dat mag weer wel in af te sluiten private en semi-publie- ke ruimten. Daar kunnen dan wel aan vullende voorwaarden worden gesteld op het gebied van veiligheid en volks gezondheid. Zoals het er nu uitziet is op Noord-Beveland hetzelfde te bele ven als tijdens het WK. Dat wil zeggen tv-schermen in enkele horecagelegen heden en het Holland House Colijns- plaat. De gemeente Hulst wil graag dat het Europees kampioenschap een feest wordt en blijft. Daarom is er al overleg geweest met de plaatselijke afdeling van de horecabelangenorganisatie over mogelijke grote beeldschermen. Daar voor zijn geen aanmeldingen ontvan gen. Op terrassen mogen horecaonder nemers kleinere schermen plaatsen, maar die moeten wel naar de zaak ge richt zijn en niet naar de straat. Ook moeten ondernemers rekening hou den met het maximum aantal bezoe foto en beeldbewerking Mechteld Jansen kers dat in hun zaak aanwezig mag zijn. In Reimerswaal moeten burgers, als ze twijfelen of de oranjeuitingen wel mo gen, even contact met de gemeente op nemen. Grote schermen mogen wel in horecabedrijven. In de gemeente Borsele worden even tuele uitingen van oranjegekte getoetst aan de algemene plaatselijke verorde ning. Maar ter geruststelling van de fa natieke Borselse Oranjefans, laat een woordvoerder van de gemeente weten dat 'een paar vlaggetjes ophangen' wel mag. aarten Stekelenburg is gewoon een hele goede keeper. Als je Sa- Lourenco (12) vraagt waarom? „Omdat hij goed de ballen uit de hoek kan vissen. Hij kan goed naar de kruising dui ken." Sage is op zijn achtste begonnen met voetbal. Hij staat zeifin de verdediging in het team D4 van v.v. Kloetinge. „Ik kan goed de bal afpakken en de bal stoppen." Het team traint twee keer per week, op dinsdag en donderdag. Ook is Sage tweede keep, maar voetballen vindt hij toch net iets leuker. Als invalkeeper neemt hij een voorbeeld aan Maarten Ste kelenburg. Sage houdt het niet alleen bij twee keer trainen en de wedstrijd op zater dag. Samen met zijn vrienden uit groep 8 van de Stamperiusschool gaat hij vaak na schooltijd een balletje trappen op het voet balveldje bij het Goese Meer. Ook ziet het spel ook graag op een scherm. Volgens zijn moeder hebben zij zelfs een abonnement op eredivisie live moeten ne men zodat hij alle wedstrijden live kan vol gen. Naast het Nederlands Elftal is Sage fan van PSV. Hij is van mening dat het Nederlands Elf tal het EK van de zomer niet gaat winnen. „Ik denk dat ze het wel goed doen, maar niet dat ze eerste gaan worden. Ik denk tweede of derde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47