Feesten in oranje klompen Persie hoort in de spits Van Met de hand worden ze geverfd, de oranje klompen die van Traas uit Heinkenszand komen. PZC-abonnees kunnen ze met korting bestellen. Met zijn drieën zijn ze daarom al een paar weken bezig met de voorbereidingen. door Lilian Dominicus Een ruwe schatting blijft het. Want hoe langer Nederland in het toernooi blijft, hoe meer mensen zich in oranje hullen. Een ongeschreven wet en een nachtmerrie voor verko pers van merchandise. Maar bij klom penmakerij Traas hebben ze daar ge woon één heel nuchter Zeeuws ant woord op: ze werken gewoon lekker door. Jaap en Joke Kramer en Raymond Koo- man - ze zijn met zijn drieën - zijn een week of zeven geleden begonnen met de productie van klompen met een oranje tintje. De klanten komen van over de hele wereld, zeker sinds de op richting van de webshop, maar ook de PZC begint een actie voor abonnees. Die kunnen straks met korting aan hun oranje klompen komen. „We schatten dat er 1000 a 1600 besteld zul len worden. Dat is in ieder geval waar we nu op inzetten", zegt klompenma ker Jaap Kramer, eigenaar van het be drijf Ze moeten nog wel even, overi gens: „We hebben er nu een stuk of driehonderd gereed staan." De werkzaamheden voor het Europees Kampioenschap komen bovenop de voorbereidingen voor het komende toeristenseizoen, waar Traas ook al weer aan is begonnen. „Meer dan veer tig uur per week halen we makkelijk. Zestig uur per week is, zeker in deze tijd Van het jaar, normaal." Maar alles voor het goede doel natuur lijk. Jaap, nu nog met blanke klompen aan zijn voeten, houdt namelijk zelf ook wel van een partijtje voetbal. „Ja, tant - van je voeten dreigen te glijden. Het resthout wordt gerecycled: het zaagsel gaat naar paardenstallen in de omgeving, de stukken hout komen bu ren met een werkend rookkanaal in huis ophalen. „We zijn een echt Zeeuws bedrijf, niks gaat verloren", zegt Jaap met een knipoog. Jaaps vrouw Joke doet nu het schilder werk: elke klomp krijgt een lik oranje verf Daarover heen komt de tekening van de Hollandse leeuw. De Nederland se vlag wordt erop geplakt met een spe ciale sticker, een 'transfer'. Wie dat wil, kan overigens ook zijn ei gen afbeelding bestellen. „Voetbalelftal len of andere groepen doen dat wel eens." als het zover is, ga ik natuurlijk ook op oranje klompen", kondigt Jaap alvast aan. Het met de hand schilderen van de klompen was vroeger de taak van Jaap, toen de honderd jaar oude am bachtszaak nog in handen was Van Traas zelf „Als schooljongen ben ik hier gekomen om wat zakgeld te ver dienen. Ik ben een tijdje weg geweest, maar achttien jaar geleden heb ik het bedrijf overgenomen. De naam heb ben we zo gehouden, vanwege de be kendheid." Jaap maakt nu de klompen, maar het is een langzaam verdwijnend ambt. „Ik ken nog een klompenmaker in Friesland, er zijn er nog wel een paar. Maar niet zoveel meer." Mensen die van ver komen om hier hun klompen te kopen, krijgen wel kwaliteit. Op het terrein staan grote stammen wilgen- en populierenhout, het traditionele materiaal voor een goe de klomp. „Eikenhout bijvoorbeeld is veel te hard." Kramer heeft zelf een lichte voorkeur voor wilgen klompen. „Door de structuur isoleren die goed. Fijn voor in de winter, als het koud is." Voor wie een hoge of een lage wreef heeft en dus denkt dat klompen niets voor hem of haar zijn, is een oplos sing: trip klompen. Plat gezegd is er een stuk van de bovenkant afgezaagd, ervoor in de plaats komt een comforta bel stukje leder. Geen pijnlijke randen meer aan de bovenkant of houten schoenen die bij elke stap - heel irri Voor Lars van de Vijver (14) uit Hulst is er geen twijfel mogelijk: Robin van Persie hoort in de spits bij Oranje. Natuurlijk, zijn concurrent Klaas-Jan Huntelaar tikt en knikt ook de ene na de andere bal tegen de touwen. Maar om een klasbak als Van Persie daar voor op de reservebank te posteren? Geen denken aan. „Ze moeten gewoon allebei spelen. Dan moet Dirk Kuijt er maar voor wijken", zegt Lars. Hij kan zich niet voorstellen dat zo wel hij als Van Persie tijdens het Europees Kampioenschap in een oranje shirt vanaf de bank naar het basiselftal kijken. De Hulstenaar, zelf een regelmatig scoren de spits in HW'24 C3, ontwikkelde al een liefde voor Van Persies spel toen hij nog bij zijn favoriete club Feyenoord speelde. „Ik had toen al posters van hem op mijn kamer. Vorig jaar ben ik in het stadion van Arsenal geweest. Daar hing zijn shirt in de kleedkamer. Hoe hij nu speelt, is fantas tisch. Je kunt hem altijd aanspelen, waarna hij altijd met een actie probeert de goal te bereiken. Hij is gewoon de baas op het veld. Niet voor niets is hij tot speler van het jaar uitgeroepen in Engeland. Gek ge noeg valt hij in het Nederlands Elftal nogal eens tegen. Maar zeg nou zelf: je zet hem toch niet op de bank? Hij moet gewoon al tijd spelen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44