21 zeeland Loverboy niet iets van de stad D 'Positief over getijcentrale' Studiehoofdjes woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC woensdag 9 mei 2012 Fase 1: Grooming Loverboy zoekt meisje uit waarvan hij inschat dat ze ontvankelijk is voor aandachten vleierij. Meisje wordt verliefd op de loverboy door de extreme aandachten cadeaus. Ze vraagt zich niet af waar al dat geld vandaan komt en wat de bedoelingen van de jongen zijn. door Guido van der Heijden Loverboys aan het werk Als jongen correspon deerde ik met jongeren in de rest van de we reld. Ik wisselde nieuw tjes uit met vriendinnetjes in Oos tenrijk, Hong Kong, Engeland en Singapore. Dat klinkt nu, in de tijd van Twit ter, Faceboek en e-mail, veel min der bijzonder dan het toen was. Vijf dagen deed een luchtpost brief erover om Singapore te berei ken. De wereld was nog groot en spannend. Een briefwisseling met de kleine, overbevolkte staat duurde twee weken. En iedere keer was het weer een kleine ontdekkingsreis, waarop ik tussen de oninteressan te onzin over vriendjes en vrien dinnetjes las hoe het leven in zuidoost Azië was. Niet leuk. Mijn vriendinnetjes in Singapore en Hong Kong studeer den zich ziek. Met name in Singa pore was de druk op studenten om te presteren ongezond hoog. Het belang van goede schoolresul taten werd er met name in Singa pore door vadertje staat grondig ingeramd. Dat in Azië hele generaties wor den klaargestoomd om de verwen de westerse scholier op alle fron ten mores te leren, wist ik dus al. Ze moeten et ook een prijs voor betalen. Uit onderzoek blijkt dat negentig procent van de school verlaters in Azië aan de bril moet. De ogen verpest door hele dagen boven de boeken te zitten. Ik heb bepaald de tijd genomen voor mijn studie. Dat kon toen nog. Een ziedaar: ik zie nog even scherp als vroeger. Mensenogen zijn ook niet ge maakt om urenlang naar één punt te zitten kijken. Qua lichaams bouw horen we nog steeds achter de everzwijnen aan te hollen. Ech ter, we maken ons zelf zo gek dat we ervoor kiezen om op een stoel te zitten en uren achtereen in een boek of naar een beeldscherm te gaan zitten staren om met een beetje geluk een glanzende car rière te maken waarbij werkwe ken van tachtig uur eerder regel dan uitzondering zijn. De oermens had een werkweek van een uur of tien. Die had ook geen bril nodig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevetanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Göes T: 0113-31 5670 E; bevelanderi@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc,nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Ziêrikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-diiiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abon'neevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00- 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Bréda Familieberichten: 8- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van-andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geert prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek- ken, kunt u-dït schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement óp www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nazsj - een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazsj ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) 6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u na Loverboys werken vaak volgens een vast patroon om meisjes uiteindelijk ais prostituees uit te buiten. Profiel Soverboy Meestal Nederlandse nationaliteit. - Meestal allochtoon. - Overwegend jonger dan 30 jaar. - Laag opleidingsniveau. - Bekend bij politie/justitie. - Werkt vaak samen met andere loverboys. Profiei slachtoffers - Meerdere problemen. Vaak al veel meegemaakt. Pubers met conflicten thuis. - Verstandelijk beperkt. - Streng opgevoed met relatief veel beperkingen. - Meiden uit 'eerculturen'. Rolant Quist foto's ANP bron: Loverboys in Zeeland 2009-2010 Als hulpverleners en politie be ter samenwerken en gegevens uitwisselen moet het mogelijk zijn loverboys met succes aan te pakken, blijkt uit een studie door rechercheur Cindy Jobse. In Rotterdam hebben ze al de nodige ervaring opgedaan. door Emile Calon en Marcel Modde eze keer gaat het wel lukken, zo stelde korpschef Letty Demmers dinsdag middag in de pauze van een symposium over de aan pak van loverboys. In zowel 2005 als in 2007 kregen de Zeeuwse hulpverleners van onderzoekers te horen dat ze samen moesten wer ken met de politie om te komen tot een succesvolle aanpak van loverboys. Uit een onderzoek door rechercheur Cindy Jobse blijkt dat van dat samenwerken niets terecht is gekomen. Hulpverleners hou den zelfs geen registratie bij van af zonderlijke gevallen. Demmers verwacht dat het nu wel lukt, omdat politie en hulpverle ners al samenwerken in het Veilig heidshuis. Daar worden allerlei probleemgevallen besproken. Uit de studie van Jobse blijkt dat lover boys en hun slachtoffers bekend zijn bij verschillende instanties, omdat ze óf verslaafd zijn óf hulp behoevend óf al een strafblad heb ben. lobse benadrukte gisteren ook dat hulpverleners beslist niet tot in de tail alles moeten oplepelen tegen over de politie, als ze het vermoe den hebben dat een cliënte het slachtoffer is van een loverboy. „Met wat algemene gegevens kun nen we al aan de slag." Demmers stelde aan het begin van de bijeenkomst dat er nog veel on wetendheid is over loverboys. Ze herinnerde de aanwezigen eraan dat zelfs de Zeeuwse burgemees ters nog niet zo lang geleden het probleem ernstig onderschatten. De korpschef benadrukte dat het echter om een ernstig geval van mensenhandel gaat dat zich niet beperkt tot de Randstad. Uit het onderzoek van Jobse blijkt dat in Zeeland vooral Antillianen zich er schuldig aan maken. Ook kwam ze enkele Marokkaanse loverboys tegen tijdens haar onderzoek. „En één autochtone Zeeuw." Die Mid delburger is onlangs veroordeeld tot een celstraf van drie jaar. Jobse kwam op het idee voor haar studie, omdat in 2009 een Goese hulpverleenster zei dat de politie niets kon doen tegen loverboys. Die uitspraak raakte haar en haar collega's hard. Volgens Jobse kan de politie juist wél wat doen, maar is het heel moeilijk een zaak tegen een loverboy met succes voor de rechter te brengen. Vooral omdat slachtoffers van loverboys vaak niet zo sterk in hun schoenen staan en wisselende verklaringen afleggen waar advocaten gebruik van maken. door Melota Lantiaig ZIERIKZEE - Een getijcentrale in de Brouwersdam is technisch haal baar. Dat oordeelt een onderzoeks commissie van de overheid. Ook over de kosten-batenafweging oor deelt de commissie positief. Voor waarde voor het Rijk is wel dat het bedrijfsleven meewerkt in de vol gende stappen om een centrale te ontwikkelen. Energiebedrijf Delta en Strukton zetten daarvoor de eerste stappen. De twee bedrijven onderzoeken sa men op welke manier een getijcen trale gerealiseerd kan worden. Del ta heeft de kennis van energie en Strukton neemt het technische aspect voor haar rekening. „Wij zijn zeer geïnteresseerd in deze ontwikkelingen", zegt Wendy Smits van Strukton. Naast dit onderzoek wordt een 'ti dal test centre' opgezet waar vijf tien bedrijven aan meewerken. In dit testcentrum worden technie ken onderzocht die in een getijcen trale kunnen worden toegepast. De testlocaties komen in de Brou- werssluis (Brouwersdam) en de Flakkeese Spuisluis (Grevelingen- dam). De getijcentrale maakt deel uit van een ingrijpend plan voor de Brouwersdam. Door afsluitbare openingen te maken wordt de wa terkwaliteit verbeterd en kan in ex treme gevallen (neerslag) Maas- en Rijnwater op zee worden geloosd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2