106 Alles is Baskisch aan Athletic Bilbao 281 sport Kassa voor Bayern in oefenduel met Oranje Vitesse en NEC op weg naar beladen derby's woensdag 9 mei 2012 Atlético-trainer Simeone speelde op het WK van 2002 voor Argentinië zijn laatste van 106 interlands. Bondscoach was toen de huidige Athletic-traiher Bielsa. Arjen Robben speelt op 22 mei waarschijnlijk met Bayern én met Oranje mee. foto Rolf Vennenbernd/EPA MUNCHEN - Bayern München zal aan het zogenoemde compensatie duel met Oranje, op 22 mei in de eigen Arena, een miljoenenbedrag overhouden. Dat liet de Duitse clubleiding dinsdag tijdens een persbijeenkomst in München we ten. Hoeveel de club van de Nederland se international Arjen Robben denkt te kunnen verdienen, wilde een woordvoerder niet zeggen. „Hou het maar op een bedrag tus sen 0 en 5 miljoen euro", sprak hij nogal vaag. De vriendschappelijke wedstrijd werd vastgesteld na een slepend conflict tussen Bayern München en de KNVB over de dijbeenbles sure waarmee Robben van het WK in 2010 in Zuid-Afrika terug keerde. De vleugelspits kwam toen vanwege de kwetsuur tot aan de winterstop niet in actie voor Bayern, dat daarop een claim in- - diende bij de KNVB. Het prestigeduel waarvoor al 20.000 kaarten zijn verkocht, wordt drie dagen na de finale van de Champions League gespeeld. De eindstrijd gaat tussen Bayern München en Chelsea, eveneens in München. De verwachting is dat een triomf van de thuisploeg de belangstelling voor de wedstrijd te gen Oranje nog flink zal aanwakke ren. „Ik kan me voorstellen dat enkele bondscoaches niet zo gelukkig zijn met deze oefenwedstrijd", liet Ar jen Robben gisteren glimlachend weten. „Maar ik denk niet dat het duel voor Nederland of Duitsland van 'grote invloed zal zijn op de voorbereiding op het EK." Van Robben wordt verwacht dat hij tijdens de oefenwedstrijd zo wel bij Bayern als bij Oranje in ac tie zal komen. Op 13 juni zien de Duitse internationals van Bayern Robben en zijn Nederlandse ploeg genoten terug tijdens de onderlin ge groepswedstrijd bij het EK in Charkov. Athletic Bilbao speelt vanavond de finale van de Europa League tegen 'landgenoot' Atlético Ma drid. Atlético is misschien wel fa voriet, maar Athletic is en blijft dit jaar de sensatie van het Spaanse voetbal. De Basken schakelden tal van topteams uit. door Pauline Blom CADIZ/BILBAO - Alba had het zwaar, de eerste competitieronden van de Spaanse Primera Division. Maar inmiddels kan de supporter van Athletic Bilbao in zijn dorp in Zuid-Spanje met opgeheven hoofd over straat. Op 25 mei wacht Barcelona in de bekerfinale en vanavond staan zijn mannen in de eindstrijd van de Europa Lea gue tegenover Atlético Madrid. Met een team dat enkel en alleen bestaat uit Basken. Een unicum in Spanje, waar het grote geld het voetbal regeert en af komst geen rol speelt. Behalve in Bilbao. „Je mag alleen bij Athletic spelen als ten minste één van je Atlético Madrid Van de U/vee finalisten in de Europa League heeft Atlético Madrid on miskenbaar de grootste erelijst. De club uit de Spaanse hoofdstad won in 1962 al de toenmalige Eu ropese beker voor bekerwin naars, destijds de op één na hoog de prijs uit Europa: Na een replay werd Fiorentina uit Italië verslagen. In 1974 won Atlético de wereldbe- ouders Baskisch is of wanneer je 'als klein kind die kant op bent ver huisd", legt Alba uit. „Dat vind ik mooi. Het is de kracht van het team, de eenheid, de gezamenlijke achtergrond." De liefde van de An- dalusiër is bijzonder. Want buiten Baskenland is Athletic steeds min der populair. De zucht naar onaf hankelijkheid in de autonome deelstaat blijft groot. Ook na het opgeven van de gewapende strijd van de ETA. En Athletic staat voor Spanjaarden gelijk aan het Bas kisch nationalisme. De principiële keuze heeft ook voordelen. De club opereert met een voor Spaanse begrippen lage begroting van 62 miljoen euro. Ver gelijkbaar met die van Ajax. „Athle tic geeft weinig uit aan het kopen van spelers, want ze hebben één van de beste jeugdopleidingen van Spanje", weet Alba. „Als er nooit een speler werd verkocht, zouden we ieder jaar kampioen worden. Maar de talenten verdwijnen uit eindelijk allemaal. Naar Sevilla, Madrid of Barcelona." Dat weerhoudt Athletic er niet van om bovenin mee te draaien. ker, na een zege op het Argentijn se Independiente. In 2010 volgde de triomf in de Europa League, ten koste van Fulham. Daarna werd ook nog de Uefa Super Cup vero- verd. Verder werd Atlético negen keer nationaal kampioen. In deeigen competitie staat de club momen teel op de vijfde plaats. De Basken zijn dit seizoen een sen satie in Spanje en vooral in Euro pa. Na een moeizame start onder de nieuwe trainer Marcelo Bielsa nestelden ze zich met aanvallend een aantrekkelijk voetbal in de bo venste regionen van de Primera Di vision. In de Europa League scha kelden de 'Leeuwen' op indruk wekkende wijze achtereenvolgens Manchester United, Schalke '04 en Sporting Lissabon uit. Met dank aan spelers als de 1.95 meter lange centrumspits Fernan do Llorente. De international was al goed voor 33 goals, verdeeld ovër drie competities. Het wonder kind van Bilbao is Iker Muniain. De aanvallende middenvelder, die als zestienjarige debuteerde in de hoofdmacht, werd vorig seizoen gekozen tot belofte van het jaar in de Primera division. De twee dra gende krachten staan in de belang stelling van clubs als Barcelona, Ju- ventus en Inter. „Daarom moet het woensdag gebeuren", beseft Al ba. De Europa League zou een wel kome aanvulling zijn op een al fraaie erelijst. Athletic Bilbao, van 1898, is naast Barcelona en Real Madrid de enige club die nooit is gedegradeerd uit de Primera Divi sion. Vijf keer in de geschiedenis werd de dubbel gepakt. Telmo Zarra, nationaal topscorer aller tijden met 253 goals, speelde tussen 1944 en 1953 voor Athletic. De speler met de meeste wedstrij den in Spanje achter zijn naam, de legendarische doelman Andoni Zu- bizarreta (622 duels), speelde zijn eerste 169 wedstrijden in het rood-wit van Bilbao. De beker werd 24 keer gewonnen, naast acht landstitels. ARNHEM/NIJMEGEN - „Maak er een week vol gezonde rivaliteit van, een week waar iedereen straks vol trots op terug kan kijken." Die op roep hebben de beide directeuren van voetbalclubs Vitesse uit Arn hem en NEC uit Nijmegen dins dag op de websites van hun clubs gezet. Donderdag en zondag spelen bei de Gelderse clubs tegen elkaar in de eërste ronde van de play-offs. De derby valt qua veiligheid altijd in de hoogste risicocategorie om dat de rivaliteit tussen de buur- clubs als vanouds er groot is. Er zijn meermalen rellen tussen sup porters onderling, en tussen sup porters en politie uitgebroken. In beide steden zet de politie extra mankracht in om de zaak in goede banen te leiden. „De wedstrijden tussen Vitesse en NEC zijn altijd beladen en er ko men meer emoties bij los dan ge middeld. Dat is bij iedereen welbe kend. Belangrijk is om er met z'n allen voor te zorgen dat we de emoties aan Arnhemse en aan Nij meegse zijde op de juiste manier uiten", schrijven directeuren Paul van der Kraan en Jacco Swart op hun sites. Zondag, na de wedstrijd in Arnhem, mag één van beide clubs verder in de strijd om deelna me aan de Europa League. Donderdagavond heeft in Nijme gen de eerste wedstrijd plaats. De gemeente hangt volgens een woordvoerder extra camera's op in het bosgebied rond het Goffertsta- dion. De gemeente Nijmegen is niet van plan een noodverorde ning uit te vaardigen, ook al is het koopavond in de stad. In het najaar van 2011 kwam het na de wedstrijd NEC-Vitesse tot een hevige vechtpartij tussen poli tie en teleurgestelde NEC-hooli- gans, waarbij zes agenten gewond raakten. Tientallen supporters zijn aangehouden, van wie een groot deel stadion- en omgevingsverbo den heeft gekregen. Bij de return later in Arnhem verliep alles op Technisch directeur van de atletiekunie Peter Verlooy is bang dat Nederlandse atleten in Londen geen medailles rolletjes. zullen pakken. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28