Raad Veere wil opheldering boerderijzaak Eeuwenoud epistel Vaart wel mijn lieve zoon, adu lieve kint Vlissingen krijgt meer helderheid over ziekenhuis Alliance klaar en verhuurd Paardenhouders naaken zich ernstig zorgen Onzekere tijden personeel CSM w Een brief van een moeder aan haar zoon. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat dit epistel op 26 januari 1781 werd geschreven in Essequibo in het huidige Brits Guyana. De brief bereikte Middelburg nooit Het schrijven is gevonden in Londense archieven. door Henk Postma DOMBURG - Gemeenteraadsleden in Veere willen, desnoods infor meel, opheldering over het te koop zetten van boerenbedrijf Zuidwerve bij Koudekerke ter in ning van tweeduizend euro belas ting en vierduizend euro incasso kosten. „We wisten er met z'n allen wel van dat het niet lekker liep tussen de gemeente en de boer", zegt SGP'er Piet de Visser, „Maar nu ik in de krant lees dat het zo hoog is opgelopen, vind ik dat we als raad toch wel enige inzage moeten krij gen hoe het precies zit, en hoe het zo ver heeft kunnen komen." Raadsleden zijn al jaren op de hoogte van de opeenstapeling van problemen die boerderij-eigenaar De Schipper ertoe heeft gebracht niet langer uit eigen beweging be lastingen aan de gemeente af te dragen. Hij stuurde hen lange op sommingen van alle onrecht dat hem de afgelopen veertig jaar zou zijn aangedaan. De Schipper maakte ook al eens gebruik van het inspraakrecht tij dens een commissievergadering. Maar raadslid Piet de Visser, die toen als voorzitter optrad, ontnam hem het woord. Volgens De Visser omdat De Schipper beschuldigin gen uitte aan het adres van wet houders die zich wegens afwezig heid niet konden verdedigen. Het enige raadslid dat de afgelo pen jaren pogingen deed om par tijen nader tot elkaar te brengen was DTV'er Wim Bartels. „Maar", door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De helderheid over de plannen rondom een toekom stig ziekenhuis in Middelburg, die het Vlissingse college tot dusver miste, heeft ze nu wel gekregen. Van ongeveer vijftienduizend vier kante meter is de invulling nu be kend, liet zorgwethouder Marin de Zwarte de Vlissingse commissie leden gisteravond weten. "De com municatie op dit dossier kan beter, maar we weten nu wat wordt be doeld met de zorggerelateerde ont wikkelingen rondom een toekom stig ziekenhuis in Vlissin- gen-Noord", zoals de wethouder het deel van de Mortiere in Mid delburg, maar op Vlissings grond gebied steevast blijft noemen. Wat die ontwikkelingen inhou den, wilde De Zwarte echter nog niet onthullen. Eerst moet het col lege er een besluit over nemen. Tot teleurstelling van LPV-raadslid Mark Weug. "Wij willen niet al leen zo snel mogelijk duidelijkheid zegt hij, „in het gemeentehuis werd me te verstaan gegeven dat daar geen milimeter ruimte voor was." Probleem was volgens hem dat noch de gemeente, noch De Schipper water bij de wijn wilde doen. Overigens zei De Schipper gisteren tegen de PZC dat hij graag een onafhankelijk bemiddelaar wü die de zaak tot de bodem uitzoekt. Bartels heeft B en W inmiddels schriftelijk verzocht om alsnog tot overleg te komen. Het heeft verbazing gewekt dat de gemeente een heel boerenbedrijf te koop zet om zesduizend euro te innen. Volgens griffier J. Waverijn is dat gebeurd omdat het voor de gemeente niet mogelijk bleek be slag te leggen op roerende zaken, zoals goederen of geld. Slechts een klein gedeelte van het bedrijf vei len zou al evenmin kunnen omdat gebouwen en grond kadastraal een ondeelbaar geheel vormen. De gemeente hoopt dat de veiling, op 7 juni, niet hoeft door te gaan. Dat is het geval wanneer De Schip per alsnog betaalt. De ongeveer dertig particulieren die hun paarden bij Zuidwerve hebben gestald, maken zich inmid dels ernstig zorgen over de afloop van de zaak. De vijf vrouwen, die er maandag hun paarden verzorg den, zeggen al jarenlang naar grote tevredenheid van de stal gebruik te maken. Ze verklaarden 'er niet van te heb ben geslapen' of 'er hartkloppin gen van te krijgen'. Ze vrezen zo gauw nergens anders 'zo'n goede opvang' voor hun paarden te vin den. over de invulling, maar ook wat die voor gevolgen hebben voor be staande en toekomstige ontwikke lingen in Vlissingen. Als er een zorgcentrum op de Mortiere komt, om maar iets te noemen, wat betekent dat dan voor zorgcen tra in Vlissingen? Kunnen de ont wikkelingen rondom het zieken huis niet in Vlissingen worden ge realiseerd? Wij zitten straks met een lege locatie aan de Koudekerk- seweg." GroenLinks-raadslid Ton de Nooij ging alweer een stapje verder, door te anticiperen op de nieuwe ont- sluitingsweg. Opnieuw tot teleur stelling van Weug. "Proef ik nou inderdaad dat GroenLinks zich heeft neergelegd bij het besluit van de directie om het ziekenhuis te verhuizen?" Dat werd door De Nooij bevestigd. "We moeten bij de tijd blijven. Je kunt hoog of laag springen; liever gaan wij nu voor de beste kwaliteit op Walche ren." Waarop Weug zijn micro foon uit tikte; hij wist genoeg. Laurentia Catharina Trotz- Spoors stuurde 26 januari 1781 vanuit Essequibo een brief met pakket aan haar 12-jarige zoon Adriaan in Middelburg. Het schip waarmee de post naar Zee land werd vervoerd, viel echter in handen van Engelse kapers. door Annemarie Zevenbergen Het beeld van de jon gen die smachtend wacht op post van zijn moeder in den vreemde is niet moeilijk voor de geest te halen. Adriaan Christiaan Trotz woont bij zijn oom op Dam nummer 6 in Middelburg. Ver weg van zijn ouders, die op een plantage wo nen in het huidige Brits Guyana. Adriaan had overigens nooit kun nen bevroeden dat in datzelfde pand, bijna twee eeuwen later op 6 november 1944, de Duitser gene raal Daser zich zou overgeven en daarmee Middelburg bevrijdde van het Duitse juk. Het verhaal rondom de brief is morgen te zien in het KRO-pro gramma 'Brieven boven water'. Het schetst een beeld van Zeeuw en in de voormalige kolonie. Sla ven op de plantages, oorlog met de Engelsen; een historische ro man vol dramatiek met een twaalf jarige jongen in de hoofdrol. Het pakket met zes paar kousen, acht mutsen, cacao, confituur en suiker en de bijbehorende brief kwamen nooit in handen van Adriaan, zoon van de toenmalige gouver neur George Hendrik Trotz van Es sequibo en Demerary. Er is ook een link naaf het heden. Adriaan woonde ver van zijn moe der. De in Brazilië wonende Ta mara, een verre nazaat van Adriaan, heeft een dochter die in Nederland woont. Ook ver van haar moeder, zij het dat contact nu een stuk sneller en eenvoudi ger verloopt. Archivaris Peter Blom praat met de Braziliaanse Tamara over de briefin het Van de Perrehuis in Middelburg. Daar is het Zeeuws Archief gevestigd. Presentator Derek Bolt reisde af naar het huidige Brits Guyana om daar op zoek te gaan naar Trotz-na- komelingen. Blom: „Uit die beel den blijkt dat de Trotz-mannen ook kinderen verwekt hebben bij slavinnen, er lopen ook wat getin te nazaten rond." Op het moment dat Laurentia haar zoon brief en pakket stuurde, brak de Vierde Engelse Oorlog uit. De Engelsen wilden de zeggen schap over de kolonie waar Zeeuw en de overmacht hadden. Volgens Peter Blom ligt het voor de hand dat de Engelsen de brief en het pakket bewust hebben onder schept. „Geadresseerd aan het zoontje van de gouverneur? Ja, die hebben ze echt wel opengemaakt. Op zoek naar strategische gege vens. Net zoals er nu laptops in be slag genomen worden." Peter Blom, archivaris van Veere. De Engelsen registreerden de buit van de schepen die zij kaapten. Do cumenten en andere post werden bewaard en later ook opgeslagen. De brief van Laurentia belandde zo in de National Archives in Lon den. Adriaan woonde in eerste instan tie bij zijn ouders op de plantage, maar werd naar familie in Middel burg gestuurd. Zijn zusje was ten tijde van de brief ook net in Mid delburg. Zijn drie broertjes woon den nog wel in Essequibo. Blom: „Adriaan moest bij zijn oom in de leer omdat hij later een plantage moest runnen. Dat is ook gebeurd. Hij is teruggegaan en in 1791 op Es sequibo getrouwd." Adriaan over lijdt in 1839 in Georgetown. Toen zijn moeder de brief stuurde, was de jongen ziek geweest. Hij had dat aan zijn moeder geschreven in oktober het jaar ervoor. Laurentia schrijft: „tot mijn leetwesen gesien, als dat u nog aan derderdaagse koorts labo reert' en 'hope dat God U in korten- een pronte herstelling mag vergun nen'. Malaria kan hij overigens ook in Zeeland opgelopen hebben. Be paalde vormen van die ziekte, de derdedaagse koorts genoemd, kwa men eveneens in Zeeland voor. In het epistel, gericht aan haar 'Waarde en Zeer geliefde Zoon' schreef Laurentia onder meer 'heb- be al menige traan om u gelaten', vanwege zijn ziekte. De getour menteerde moeder besluit met 'vaart wel, mijn lieve zoon, adu, mijn lieve kint'. Het moet voor de twaalfjarige, al leen zonder zijn moeder in het winterse, koude Middelburg, des te verdrietiger zijn geweest dat hij juist die post niet heeft ontvangen. Temeer daar zijn moeder ook schrijft; hout maar goede moet, het zal in korten geschiden dat papa en mama bij u zal zijn'. GOES - Voor de ongeveer 230 mede werkers van de Goese vestiging van voedingsmiddelenproducent CSM breken onzekere tijden aan. Het bedrijf heeft aangekondigd de bakkerij tak in Europa en Amerika te willen verkopen om zich meer op de biologische markt te kun nen richten. Volgens een woord voerster van CSM gaat het om 'een eerste stap in het proces' en wordt verkoop van de bakkerijtak pas in het eerste kwartaal van vol gend jaar verwacht. Hoewel de ge volgen voor het personeel nog on gewis zijn, ziet het bedrijf een overname positief in. CSM nam Cards Goes, een van oorsprong Zeeuws familiebedrijf, een kleine tien jaar geleden over. VLISSINGEN - En weer is een rij woningen in Nieuw Bonedijke bijna klaar om opgeleverd te worden. Het is Alliance, een blok van veertig sociale huur woningen van l'Escaut: 24 eengezinswoningen en zestien appartementen, in het zuidelijke deel van wat tegenwoordig de Nieuw Bonedijkelaan heet. Wie spontaan verliefd raakt, heeft pech: alles is verhuurd, foto Ruben OreeS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22