betaald Kleinschalig is niet alleen de man met een goudpan 'De kwikthermometer is hier al lang verboden, maar in de kleinschalige goudwinning wordt nog volop met kwik gewerkt' Cyanide direct dodelijk 270 ton J Nico Roozen, directeur Solidaridad woensdag 9 mei 2012 Het keurmerk voor goed goud is waarde vol en kan zeker een bijdrage leveren aan het oplossen van de problemen, vindt Marjo de Theije. Zij is an tropologe aan de Vrije Universi teit en het Cedla, Centrum voor Studie en Documentatie van La tijns-Amerika, in Amsterdam. De Theije doet onderzoek naar kleinschalige goudwinning in het Amazonegebied. „De proble men rond kleinschalige goudwinning zijn heel complex en niet snel op te lossen. Ook Fairtrade Fairmined-goud zal dat niet doen. Maar het doel om duurzamer te produceren komt Moor het keurmerk zeker een stapje dichterbij." Kleinschalig is volgens De Theije lastig te definiëren waar het goudwinning betreft. „Het betreft niet alleen de man met een goudpan in de rivierbed ding, maar ook het met graafma chines afgraven van een groot gebied, tot wel een meter of acht diep. Vaalt is één man de ei genaar van de pompen en ande re machines en hij betaalt ook de brandstof Een groepje van een man of vijf werkt in de mijn voor een percentage van de opbrengst. Bij grootschalige winning is er sprake van een werknemer die voor een bedrijf werkt in ruil voor salaris." De meerjarige studie in het Amazonegebied betreft de con flictsituaties die door de goudwinning ontstaan. Het gaat dan om conflicten in de brede zin, bijvoorbeeld tussen mens en natuur, overheid en goud winners, grootschalige- en klein schalige goudwinning. De Theije: „Je ziet dat de grote mijn bedrijven de kleinschalige goud- winners volgen. Die laatsten ontdekken dan een gebied waar goud zit, waarna de grote bedrij ven er neerstrijken met alle ge volgen van dien zoals ontbos sing en het verplaatsen van dor pen." Goudwinning vervuilt het mi lieu. „Maar", zegt De Theije, „kwik is niet de enige waterver vuiler. Door het graafwerk wordt de rivier troebel waar door de vissen doodgaan en de mensen die aan de rivier wonen het water niet meer kunnen ge bruiken." Dé oplossing om de nadelige gevolgen van de goudwinning te te beperken is er niet. De Theije ziet mogelijk heden in verbeterde technieken waardoor het gebruik van kwik kan worden beperkt en de stof wordt hergebruikt. Ze wijst ech ter vooral op het belang van po litieke, sociale en culturele ver andering. „Veel kleinschalige mijnbouwers werken illegaal. Hun juridische positie is slecht, ze kunnen ieder moment wor den verdreven door anderen die de grond claimen of door een overheid die mijnrechten aan een ander toekent. Door deze onzekere positie zorgen ze niet voor de omgeving, want ze bou wen er geen binding mee op. Als je hun verblijf legaliseert, gaan ze investeren in betere technieken en zorgen ze wel voor de omgeving. Ze gaan dan mogelijk ook gewassen verbou wen of andere economische acti viteiten ontwikkelen." Theo Vermeulen, van de Federa tie Goud en Zilver juicht het keurmerk-initiatief toe. Hij wijst er echter wel op dat het meeste goud in Nederlandse sieraden gerecycled goud is. „Dat wordt alleen maar meer nu de prijs' hoog is en de mensen goud inle veren." Hij verwacht dat het aan tal juweliers dat sieraden met het keurmerk verkoopt gaat toe nemen. „Het begint met idealis me, maar je luistert ook naar de marlet als steeds meer consu menten ernaar vragen." De kleinschalige goudmijnbouw be staat uit ondiepe mijnbouw met schachten tot zo'n acht meter on der de grond, dagmijnbouw aan de oppervlakte en winning van goud dat na erosie van rotsen door rivie ren is afgezet. De grootschalige mijnbouw betreft het op grote diepte aanboren van gesteente met goudaders. In de grootschalige mijnbouw wordt vaak cyanide gebruikt om goud te binden, in de kleinschalige winning wordt hiervoor kwik gebruikt. Het verschil is dat cyanide direct do delijk is en daardoor alleen lean wor den gebruikt in fabrieksmatige pro cessen. Kwik is meer een sluipmoor denaar, maar wel geschikt voor de productie van goud op kleine schaal. Het gebruik is gemakkelijk en er wordt snel resultaat geboekt, het hele extractieproces (het ont trekken van goud aan de gewonnen ertsen) kan door één persoon wor den uitgevoerd. Daar komt bij dat er een groot aanbod is van kwik, ondanks het feit dat de handel erin inmiddels in veel landen verboden is. Het is in theorie mogelijk goud te scheiden zonder gebruik van kwik. Dat kan door met schuddende ta fels of grote trommels: goud is zwaarder dan zand of steentjes en blijft: eerder achter richels steken. Maar om stofgoud te binden is kwik wel handig en bij andere pro ductiemethoden gebruikt de goud delver nog wat kwik om het laatste restantje goud te winnen. Top 10 goudproducerende landen in 2011 De totale wereldproductie van goud is in 2011 opgelopen tot 2.700 ton, een stijging van 5,5 procent ten opzichte van 2010'. China is de grootste goudproducent ter wereld, gevolgd door Australië. Canada I 110 ton f infographic Cl Goudproductie - peru in tonnen per jaar 150 ton Hl meer dan 200 100-200 50-100 20-50 10-20 minder dan 10 Zuid Afrika I^ÉSf q 190 ton f* Indonesië L* - - k 100 t°n A O Australië I SST Ver. Staten f 237 ton 0 Ghana 100 ton J China 355 ton Oezbekistan i o 90ton i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11