io goudwinning 'Fout goud' wordt dut Het winnen van goud gaat ten koste van mens en mi lieu. Vanaf deze week kunnen con sumenten bij tien juweliers iets meer voor hun sieraad be talen om het lot van de goudwin ners te verbeteren. Het 'goede goud' is te herkennen aan het keurmerk dat mede is ontwikkeld door Solidaridad. woensdag 9 mei 2012 Op het eiland Luzon, de Filipijnen, duikt deze gouddelver in een met grondwater gevulde schacht. De dia meter is één en de diepte maximaal (om ziekteverschijnselen te voorko- men) dertien meter. De jongen krijgt zuurstof door een plastic buis je dat verbonden is met een com pressor. In de schacht, waarin ze tot twee uur verblijven, verzamelen de goudwinners klei waarin gouddeel tjes zitten, foto Larry C. Price/Redux door Joost Sijtsma einig meta len spreken zo tot de ver beelding als goud. AI dui zenden ja ren wordt het als waardevol ge zien. Uit Egyptische hiëroglyfen van de 26e eeuw voor Christus wordt duidelijk dat goud in die tijd als betaalmiddel werd ge bruikt. De Spanjaarden waren in de 16e eeuw wanhopig op zoek naar het mythische goudland in Zuid-Amerika; El Dorado. Ook nu heeft goud niets van zijn mythi sche kracht verloren. We versieren ons er graag mee, geven het als kostbaar cadeau of zien het als een veilige belegging in deze onzekere financiële tijden. Niets mis met goud, dus. Toch wel. Want het winnen van goud is vaak een ramp voor mens en milieu. „Zo'n 20 miljoen men sen verdienen hun boterham in de goudwinning", zegt Nico Roozen, directeur van de ontwikkelingsor ganisatie Solidaridad. „90 procent van hen werkt in de kleinschalige mijnbouw die ongeveer 20 pro cent van de goudproductie levert. Dat geeft wel aan dat dit een on productieve sector is." En een onveilige sector. Roozen: „In de kleinschalige mijnbouw wordt bijvoorbeeld gewerkt met schachten die zo'n drie meter diep zijn. En die zijn vaak erg onveilig, ze worden slecht gestut. Het ge beurt regelmatig dat de schachten instorten en de goudwinners be dolven worden. Dit eist duizenden slachtoffers per jaar." Een ander probleem betreft de ge zondheid omdat er met het giftige kwik wordt gewerkt. „De kwikthermometer is hier al lang verboden, maar in de kleinschalige goudwinning wordt nog volop kwik gebruikt", zegt Roozen. „Je 'Voor een gouden ring krijg je 20 ton mijnafval in de vorm van puin' moet je voorstellen, het goud zit verstopt in rotsen. Die moeten worden kapotgeslagen. Dat ge beurt door kinderen of jong vol wassenen. Dat is ontzettend zwaar werk, de arbeidsomstandigheden zijn dramatisch. Voor een gouden ring krijg je 20 ton mijnafval in de vorm van puin. De resten waar goud in zit worden in een kwik- bad gelegd. De mijnbouwers ge bruiken vaak geen beschermende kleding waardoor hun huid in aan raking kan komen met het kwik." Het kwik komt vaak ook in de na tuur terecht. De bodem raakt ver ontreinigd en vissen worden ver giftigd met als gevolg een afname van de visstand. Als die vissen door mensen worden gegeten leidt dat tot gezondheidsklachten. De problemen zijn dan echter nog" niet voorbij, na een paar dagen in het kwikbad waarbij het kwik zich aan de goudkorrels heeft gehecht, wordt door verhitting het goud van het kwik gescheiden. Hier door ontstaan kwikdampen, die tot gezondheidsklachten leiden. Ontbossing, uitsterven van vissoor ten, afname van de biodiversiteit, dodelijke ongevallen, schade aan de gezondheid, en dat voor een - gouden ringetje. Kan het keur merk Fairtrade 8c Fairmined de kleinschalige, arme goudwinner helpen en het milieu redden? Roozen: „We willen de productivi teit van kleinschalige gouddelvers verhogen met nieuwe technieken en ervoor zorgen dat ze 10 tot 15 procent meer krijgen dan de loka le goudprijs. Dat extra geld kan worden geïnvesteerd in veilige mijnbouw en beschermende kle ding. Ook willen we dat de vaak il legale mijnbouwers worden gelega liseerd zodat ze in aanmerking ko men voor kredieten." Het keurmerk moet ervoor garant staan dat het goud op een duurza me manier is gewonnen en dat de hogere prijs van de sieraden (zo'n 5 procent) terugvloeit naar de mijnbouwer. Mijnbouwers in Co lombia, Peru en Bolivia worden door Solidaridad gecertificeerd en getraind. Dit wordt uitgebreid naar goudproducenten in Uganda, Tanzania en Ghana. Veel hangt af van de betrouwbaarheid van het keurmerk, daar is ook Roozen zich van bewust: „Goud is een ano niem product, met tussenhandela ren, goudsmeden en juweliers. Wij maken met het keurmerk die hele keten traceerbaar en transpa rant, waarbij het goud vanaf de winning wordt gevolgd." Na de Max Havelaar-koffie en Fair Trade-bananen, kunnen consu menten nu dus ook kiezen voor 'eerlijk goud'. Het past in de visie van Solidaridad, zegt Roozen: „Ontwikkelingsgeld kan iets op gang brengen zoals veiliger en ge zonder goudwinning. Nu is het zaak dat consumenten het oppak ken. Oro Verde ('Groen Goud', een collectiefin Colombia dat sinds 2001 werkt aan het duur zaam maken van goudwinning, red.) bleef een lokaal initiatief Met het keurmerk willen wij de koppeling naar de markt en het consumentenbewustzijn maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10