81 bui! #id Kiezer daagt Europa opnieuw uit De verkiezingen in Frankrijk en Grieken land zenden een schokgolf door Euro pa. Tenminste, die indruk krijg je uit de reacties op de nederlaag van Nicolas Sarkozy en de coalitie in Athene. Vooral vanuit Parijs lijkt het alsof er een revolutie plaatsvindt die alles voor al béter zal maken. Maar dat kan nog knap tegenvallen. Typisch stipvoordeel.. stipreizen.nl STIP 'Bomaanslag Al Qaeda door CIA verijdeld' Getro paniek op beurzen na verkiezingen dinsdag 8 mei 2012 wmmmmmmmmmmmmmmmmmMmmtmM De Franse en Griekse kie zers hebben zondag een dui delijke boodschap richting Brussel gestuurd: alleen kei hard bezuinigen zien ze niet zitten. door Hans de Bruijn De nieuwe Franse president Francois Hollande spreekt een dag na de verkiezingen al meteen van 'nieuwe hoop' voor Europa en voorziet een eind aan de 'radicale bezuinigingsfilosofie'. In landen als Spanje, Portugal en Italië wordt gehoopt dat hij er in slaagt de scherpste kanten van die door met name Duitsland afgedwongen filo sofie af te slijpen. Maar Hollande zal snel merken dat ook in Frank rijk de politieke marges smal zijn. Hoe smal, zal blijken na de parle mentsverkiezingen van volgende maand. En dan is er natuurlijk al tijd nog Angela Merkel. Hollande ging de verkiezingen in met de belofte het door de EU-lei- ders afgesproken begrotingspact open te breken. Dat zegt hij al niet meer, wetende dat dit op een Ber- lijns veto zal stuiten. Hij wil nu dat aan het bezuinigingspact een groeipact wordt gehecht, vol maat regelen om de groei en de werkge legenheid in de EU - en vooral Frankrijk - te bevorderen. Dat komt goed uit, want in Brus sel gaat het daar op initiatief van de Europese Commissie al maan den over. De EU-leiders conclu deerden begin dit jaar al dat bezui nigen alleen niet volstaat. Zelfs Merkel vindt dat nu, mits de bezui- nigingseisen overeind blijven. Dat zal ze Hollande ook voorhou den. En die heeft de laatste weken gezegd dat Frankrijk zich zal hou den aan de afspraak het begrotings tekort in 2013 tot 3 procent (dat is nu het dubbele) te verlagen. Iets anders wordt meteen door de fi nanciële markten afgestraft. Francois Hollande zwaait een dag nadat hij tot president is verkozen vanaf het balkon van het kantoor van de Socialistische Partij naar fans. foto AP Frankrijk is niet plots euroscep tisch geworden. Hollande en Mer kel hebben beiden al verklaard dat de Franse-Duitse samenwerking de motor van Europa zal blijven. In Berlijn en Parijs wordt na 'Mer- kozy' nu zelfs al over het duo 'Merkollande' gesproken. Veel meer zorgen maakt Brussel zich over Athene, waar de coalitie van socialisten en conservatieven onder leiding van technocraat Lu- kas Papademos is weggevaagd. De Griekse politiek is versnipperd en het land dreigt onbestuurbaar te worden. De meeste Grieken willen af van het bezuinigingsakkoord met de EU op grond waarvan het meer dan 200 miljard steun kreeg. De Griekse bankensector zal om vallen zonder extra Europese hulp. Dan wordt een exit uit de euro als nog onvermijdelijk. In Brussel klinkt alweer kritiek op de rege ring die haar beloften niet genoeg is nagekomen. „De EU wil helpen, maar solidariteit is tweerichtings verkeer", waarschuwde een woord voerder van de Commissie. Er wordt al gespeculeerd op over name van de hele bankensector door 'Europa', al weet niemand hoe dat precies moet gebeuren. Maar als Athene uit de euro stapt, zijn de gevolgen voor de rest van de eurozone desastreus. Juist voor andere zwakke broeders als Span je, Italië en.... het ook kwetsbare Frankrijk. De verandering die Francois Hollande preekt, kan dan wei-eens van korte duur zijn. De kortingen zijn reeds venverkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ...of bel met 020 - 66 22 222 DEN HAAG - De financiële markten zijn niet in paniek geraakt door de verkiezingsuitslagen in Frankrijk en Griekenland. De meeste Euro pese beurzen openden maandag weliswaar fors lager, maar herstel den in de loop van de dag. Zo begon de Amsterdamse AEX-in- dex de dag met een verlies van ruim 1,3 procent. Maar rond het middaguur was het verlies al tot minder dan een half procent ge daald. Uiteindelijk sloot de AEX maandag met een kleine winst van 1,3 procent op 304,74 punten. De negatieve stemming in Europa werd volgens analisten meer ver oorzaakt door de uitslag van de Griekse verkiezingen dan door de al verwachte zege van de socialist Francois Hollande in Frankrijk. Doordat de twee grootste partijen van Griekenland, de conservatieve Nieuwe Democratie en de so ciaal-democratische Pasok, beiden fors verloren, zal de vorming van een nieuwe, stabiele regering die zich aan Europese afspraken houdt, moeilijk worden, verwach ten deskundigen. In Athene zelf ging de beurs maandagmorgen met maar liefst 7 procent onderuit. De overwinning van Hollande in Frankrijk had een veel geringer koerseffect. De belangrijkste index van de Parijse beurs, de CAC 40 daalde maandagmorgen eerst ruim 1,5 procent, maar veerde op en sloot 1,7 procent hoger. Ter vergelijking: toen Hollande's socialistische voorganger Francois Mitterrand in 1981 aan de macht kwam, verloor de index in twee da gen tijd bijna een kwart van zijn waarde. WASHINGTON - De CIA heeft rond de verjaardag van de dood van ter- reurleider Osama bin Laden, 2 mei, een bomaanslag door de Je- menitische tak van al-Qaeda op een vliegtuig voorkomen. Dat hebben Amerikaanse bronnen tegen persbureau Associated Press gezegd. Terroristen zouden gebruik heb ben willen maken van een moder nere versie van de onderbroek- bom die de Nigeriaan Urnar Farouk Abdulmutallab tijdens kerst 2009 tot ontploffing wilde brengen in een vliegtuig. De nieu we bom paste ook in een onder broek, maar beschikte over een ge avanceerder ontstekingsmechanis me. De potentiële zelfmoordterrorist zou zelf hebben mogen kiezen welk toestel richting de Verenigde Staten hij tot doelwit wilde ma ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8