Terneuzen torst hoge schuldenlast ZEEUWS-VLAANDEREN m'ms$- wê..... Oefengranaten op milieustraat Hulst D66: 'We zadelen toekomstige generaties hiermee op'; CDA: 'Juist nu blijven investeren' Thomas winnaar Huishoudtoets in Sluis vrijwel zeker geschrapt, Hulst beraadt zich biljartwedstrijd DINSDAG 8 mei 2012 17 PZC CDA heeft het gehad metvanHulle 18 en 19 door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het moet maar eens afgelopen zijn, vindt het Terneu- zense raadslid Charles ten Hengel (D66). „We zadelen als gemeente toekomstige generaties op met een enorme schuldenlast. Dat kan niet langer zo." Zijn collega Henk Sier- sema (CDA) ziet dat heel anders. „Juist in deze crisistijd moeten we blijven investeren." Ten Hengel en Siersema staan lijn recht tegenover elkaar. Ten Hengel is lid van de oppositie. De Terneu- zense coalitie van TOP/Gemeente belangen, PvdA en CDA investeert de gemeente het graf in, luidt kort weg zijn kritiek. WD en Christen- Unie delen die. Siersema wil daar niks van weten. „Waarom zou je van je schuldenpositie een pro bleem maken, zolang je je schul den kunt betalen." Dat Terneuzen verhoudingsgewijs veel schulden heeft, kan sinds kort niemand meer ontkennen. Op ver zoek van de oppositie is het huis houdboekje van de gemeente door accountantsbureau Deloitte aan een stresstest onderworpen. De al gemene conclusie is dat de ge meente financieel gezond is, met als grootste pijnpunten: risico's door een overschot aan onverkoch te bedrijventerreinen en vooral de schuldenpositie. Terneuzen torste eind vorig jaar een schuldenlast van bijna 173 mil joen euro, terwijl die eind 2006 'slechts' 108 miljoen euro was. In 2011 was de gemeente 8,6 miljoen euro aan rente kwijt voor lenin gen. Volgens Deloitte nadert de schuldenlast 'de kritische norm'. Terneuzen scoort daarmee ook lan delijk hoog. Nederland telt 441 ge meenten. Wat betreft schuldenlast staat Terneuzen op de 380ste plek, terwijl Terneuzen wat betreft de lokale lastendruk juist laag staat, op de 41ste plaats. Om de schuldenlast te verminde ren, zou Terneuzen de gemeentelij ke belastingen kunnen verhogen. Of, geeft wethouder Co van Schaik (PvdA), een stop zetten op investeringen. „Dat is aan de ge meenteraad." De schuldenlast is sinds 2003 sterk opgelopen door forse investeringen in scholen, cul turele en sportvoorzieningen, we gen en rioleringen. Volgens D66'er Ten Hengel moet vooral met voor zieningen slimmer worden omge sprongen. Hij vreest dat Terneu zen toegroeit naar een schulden last van 233 miljoen euro eind 2012. Van Schaik zegt niet te we ten waar Ten Hengel dit vandaan haalt. „De prognose is dat we eind 2012 op 195 miljoen uitkomen en vanaf 2015 vermindert de schuld positie, omdat het investeringsni veau dan ook daalt." HULST - Het zag er spannend uit, maar dat viel maandag toch een beetje tegen. Twee me dewerkers van de Explosieven Opruimings dienst Defensie (EOD) melddden zich rond tien uur 's ochtends bij de milieustraat aan de Afrikaweg in Hulst. Vrijdag waren er explosie ven gevonden in een container met oud ijzer. De milieustraat was uit voorzorg direct geslo ten en bleef zaterdag ook de hele dag dicht. Bezoekers werden verwezen naar de milieu straat in de Koegorspolder bij Terneuzen. Maandag was het dan zover. De twee EOD-medewerkers doken in de container met oud ijzer en visten er voorzichtig de explosie ven, granaten, uit. Ze waren leeg. Meer op pagina 20 foto Camile Schelstraefe TERNEUZEN - Wil Thomas pakte vrijdag de winst tijdens het biljart- kampioenschap Groot Terneuzen 2012, dat gehouden werd in dien stencentrum De Veste in Terneu zen. Het kampioenschap begon de dag ervoor. Thomas, die speelde namens biljartvereniging De Hoe ve, werd bekroond door wethou der Pim Broekhuysen. OOSTBURC - De huishoudtoets is - in navolging van Terneuzen - ook in de gemeente Sluis zo goed als zeker van de baan. Dit betekent dat bij de toekenning van een bij standsuitkering niet meer wordt gekeken naar alle inkomens in een huishouden, maar alleen - zoals voor 1 januari - naar de inkomsten van de partner van een uitkerings gerechtigde. In het twee weken geleden in Den Haag gesloten Kunduz-akkkoord van WD, CDA, GroenLinks, D66 en Christenunie is vastgelegd dat de huishoudtoets wordt geschrapt. De Sluise wethouder Jan Schaalje (PvdA, sociale zaken) houdt deson danks een slag om de arm. „We hebben het er nog niet over gehad, maar ik neem aan dat we die toets laten schieten." Hij is er blij mee. „Je kon er hele rare situaties door krijgen, dat je bijvoorbeeld een uit keringsgerechtigde met een inwo nend gehandicapt kind moest kor ten." Wethouder van sociale zaken in Hulst, Frank van Driessche (Groot Hontenisse), is voorzichtig. Vanaf zijn vakantieadres laat hij in een sms-bericht weten dat 'de huis houdtoets wet is'. „Er zijn geen sig nalen dat die verdwijnt. Maar mis schien kan dat veranderen, als de Tweede Kamer van meireces terug is." De huishoudtoets is voor aan vragers van een bijstandsuitkering 1 januari dit jaar ingegaan, 'oude' uitkeringsgerechtigden zouden er vanaf 1 juli mee te maken krijgen. Van Driessche: „We zijn er wel mee bezig en we hebben gelukkig nog even tijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53