Brouwerij vervijfvoudigt productie Verhuizing ADRZ scheelt minuten BEVELANDEN/THOLEN Emelisse breidt capaciteit fors uit almanak Gedotter DINSDAG 8 mei 2012 17 PZC Zeeuws meisje op haar 'llligraphics' 18 en 19 door Nadia Berkeider KAMPERLAND - De markt voor pils mag dan instorten, de vraag naar speciaalbier blijft maar toenemen. Bierbrouwerij Emelisse in Kamper land breidt de productie de ko mende jaren fors uit. „We zijn natuurlijk nog steeds geen grote brouwer", zegt Tom ter Horst, de eigenaar van de brouwe rij. „Maar van de kleintjes zijn we straks één van de grootsten." Maandag werden twee grote bier tanks de kelder van de brouwerij ingehesen: in elke ketel past twee duizend liter bier. In Kamperland werd vorig jaar honderdduizend liter bier gebrou wen. Met de twee nieuwe tanks, met een inhoud van elk tweedui zend liter, groeit de capaciteit naar 180.000 liter. Eind van dit jaar ko men er nog extra tanks bij. Over een paar jaar moet er vijfhonderd duizend liter bier uit de kelder in Kamperland komen. Brouwerij Emelisse is sinds 2005 gevestigd in Kamperland. In de eer ste jaren was het zoeken, zegt Ter Horst. Toen produceerde het be drijf 20.000 liter. „Met de aanstel ling van twee brouwmeester is het echt gaan lopen. We hebben nu verkooppunten in heel West-Euro pa: in Finland, Zweden, Noorwe gen, Frankrijk, Italië en Spanje. De verkoop verloopt niet via winkels, maar via biercafé's." „In New York wordt ons bier op vijftig verschillende plaatsen ver kocht. We zijn daar een begrip. Ze hebben het daar over Emelisse-sty- le beer." Het bier uit Kamperland heeft een eigen signatuur, zegt Ter Horst. „Het heeft een hoppig ka rakter. We verkopen ons bier trou wens speciaal niet als streekpro duct, omdat ons gerst niet uit de buurt komt." Het bier bij Emelisse wordt gebrou wen in de glimmende koperen ke tels boven in de zaak, in het restau rantgedeelte. „Daar wordt het bier gekookt en daar gaan de ingrediën ten erbij. Na een dag kan het brouwsel in de tanks hier beneden in de kelder." De brouwerij heeft bewust geko zen voor speciaal bier, en niet voor pils, omdat de winstmarge daarop beter is. „Gelukkig wordt het ook steeds populairder. Speciaal bier gaat het helemaal worden deze zo mer", voorspelt Ter Horst. Volgen de week is het de week van het Ne derlandse bier. Die hele week zijn er gratis rondleidingen door de bierbrouwerij in Kamperland. Brouwmeester Kees Bubberman in de kelder van brouwerij Emelisse. Op de achtergrond eignaar Tom ter Horst. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Voor tweederde van de inwoners van Walcheren is de reistijd naar de nieuwbouwlocatie Mortiere korter dan naar het huidi ge ziekenhuis aan de Koudekerkse- weg in Vlissingen. Dat geldt ook voor een kwart van de inwoners van de gemeente Vlissingen, name lijk de 11.000 inwoners van Sou burg en Ritthem. Een kleine 70.000 Walchenaren hebben er voordeel bij, ruim 45.000 nadeel. De PZC heeft met routeplanner van de ANWB de reistijd bere kend vanuit de dorpen op Walche ren en wijken in Middelburg en Vlissingen. Voor de plaatsen langs de kust van Vlissingen tot aan Domburg, is 'Vlissingen' sneller be reikbaar, hoe noordelijker hoe klei ner de verschillen. Bij het bepalen van de reistijd is geen rekening gehouden met het risico van gesloten spoorwegover gangen, bruggen, zomerse drukte, verkeerslichten of zoeken naar een parkeerplaats dat de reis kan ver tragen. Volgens de routeplanners is het maximale voor- of nadeel van ver huizing van het ziekenhuis tien mi nuten. - pagina 20 en 21: touwtrekken In het wekelijkse overleg op het Mid delburgse kantoor komen managers uit de hele provincie samen. Een aan tal van hen zoekt dan nogal eens ge zamenlijk plagerig de aanval op de collega uit Zeeuws-Vlaanderen. Dat zal snel veranderen. Nu aan de Bel gische zijde van de landsgrens een paar gloednieuwe, ziekenhuizen wor den gebouwd, Antwerpen, Brugge en Gent om de hoek liggen en Ter- neuzen ook over een goed ziekenhuis beschikt, heeft de Zeeuws-Vlaamse manager een sterke troef in handen, die hij onlangs als dreigement uit speelde: „PJf jullie hebben amper één ziekenhuis. Dus weet je wat, als jullie zo doorgaan, zoek dan maar een andere plek om je te laten dotte ren. Bij ons kom je er niet meer in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47