Burgerweeshuis moet opgeknapt SCHOUWEN-DUIVELAND Restaurateur uit Engeland gaat aan de slag met bijzonder goudleerbehang Duitse man (23) veroorzaakt aanrijding Dieronvriendelijk vissen beboet Grote stern is weer terug in Grevelingen almanak Gedotter DINSDAG 8 mei 2012 17 Traditie en durf met asperges 18 en 19 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het Burgerweeshuis in Zierikzee is dringend toe aan een opknapbeurt. Onder meer het goudleerbehang en het beschilder de plafond in de regentenkamer worden aangepakt. Met het karwei is een bedrag van rond de 550.000 euro gemoeid. Wie de indrukwekkende Regen tenkamer betreedt, ziet de nood zaak van ingrijpen meteen. Het goudleerbehang laat her en der - door het verteerde stiksel - los en is op weer andere plekken ge scheurd. Vanaf de achterkant moe ten nieuwe stukken leer op het be hang worden gezet en moet ook de bevestiging worden vernieuwd. Er zijn maar tien restaurateurs ter wereld die met het goudleerbe hang uit de voeten kunnen, schetst 'regent' bouwzaken Pieter van Traa. Het bestuur van het Bur gerweeshuis haalt een restaurateur uit Engeland naar Zierikzee om de klus te klaren. Het behang, dat vol gens Van Traa uniek is omdat het specifiek voor het Burgerweeshuis is gemaakt, wordt ter plekke losge haald en behandeld. Daarnaast komt het beschilderde, zeventien de eeuwse plafond uitgebreid aan bod. Het plafond wordt 'millime ter voor millimeter' schoonge maakt. De vernis is door de eeu wen heen donker gekleurd en moet worden verwijderd. Tegelij kertijd wordt korte metten ge maakt met verkeerd herstelwerk in het verleden, waardoor er ver kleuringen op de schilderingen zichtbaar zijn. „Het is straks weer een fris plafond, waaraan je kunt zien hoe het oorspronkelijk be doeld is." Rest verder overig onder houd en herstel van het gebouw. Directe aanleiding voor de restau- ratieklus is het doorzakkende pla fond in de regentenkamer, dat waarschijnlijk duidt op twee rot tende balkkoppen. Verder wordt de buitenkant van het monumen tale pand aan de Poststraat aange pakt: van schilderwerk tot dakrepa ratie. De verwachting is dat de klus dit najaar begint. Bij het Nationaal Restauratiefonds is een lening aangevraagd. Een deel van het geld hoopt het be stuur met fondsenwerving te ver garen. Daartoe wordt zaterdag 12 mei de aftrap gegeven met een open dag in-het Burgerweeshuis. „We hopen mensen te interesse ren en te enthousiasmeren om iets bij te dragen. Van groot tot klein." De open dag is van 11 tot 17 uur. Tessa Braat, sinds jaar en dag bewoonster van het Burgerweeshuis, in de regentenkamer met het goudleerbehang en de beschilderde plafonds. SCHARENDIJKE Een 23-jarige Duitse man veroor zaakte zondagavond 19.45 uur een ongeval op de Delingsdijk. Hij reed uit Scharendijke over de Elkerzeese- weg naar de Delingsdijk en verleen de geen voorrang aan een 18-jarige Noord-Bevelandse vrouw. De aan rijding veroorzaakte bij niemand enig letsel. Beide auto's raakten be schadigd en werden weggetakeld door een takelbedrijf. STELLENDAM De politie heeft zondag in Stellen dam twee Nijmegenaren van 33 en 39 jaar bekeurd voor het vissen met grote haken (dreggen). De mannen hadden vijftien diklipkar- pers in hun viskist De dieren, waarvan de helft nog leefde, had den grote wonden in de zij. Ze stonden ook op een plek waar een visverbod geldt. De politie heeft hun vistuig in beslag genomen. ZONNEMAIRE De grote stern is weer terug in de Grevelingen. Op het eilandje Mar- kenje, in het westelijk deel van het meer, zitten zo'n duizend paar van de kwetsbare kustbroedvogelsoort. „Door het koude voorjaar ging het er om spannen", zegt boswachter William van der Hulle. Normaal zijn ze er al vanaf begin april, nu werden de eerste vogels anderhal ve week geleden gesignaleerd. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl In het wekelijkse overleg op het Mid delburgse kantoor komen managers uit de hele provincie samen. Een aan tal van hen zoekt dan nogal eens ge zamenlijk plagerig de aanval op de collega uit Zeeuws-Vlaanderen. Dat zal snel veranderen. Nu aan de Bel gische zijde van de landsgrens een paar gloednieuwe ziekenhuizen wor den gebouwdAntwerpen, Brugge en Gent om de hoek liggen en Ter- neuzen ook over een goed ziekenhuis beschikt, heeft de Zeeuws-Vlaamse manager een sterke troef in handen, die hij onlangs als dreigement uit speelde: „PJf jullie hebben amper één ziekenhuis. Dus weetje wat, als jullie zo doorgaan, zoek dan maar een andere plek om je te laten dotte ren. Bij ons kom1 je er niet meer in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41