21 zeeland 55 Evenwicht tussen veilig en beschikbaar ]|3 KL TTT" irm ap it Regels vuurwerk overtreden Leider m PZC dinsdag e krant 6 weken voor 18 euro dinsdag 8 mei 2012 door Marleen Blommaert Terwijl ik over de kreek uit kijk, gaan de beelden van het politieke schouwto neel van de afgelopen da gen door mijn hoofd. Verkiezin gen in Griekenland, waar een fas cistische partij een grote zege haalt. Verwonderlijk is het niet maar beangstigend wel. De nieu we Franse president die een uitzin nige menigte toeschreeuwt op de Place de la Bastille, loeiende volks stammen en schreeuwende man nen: ook dat boezemt me angst in. In het Kremlin tussen al het klater goud zien we Poetin de eed afleg gen. Hij en Medvedev doen een stoelendansje met als decor zwaar artilleriegeschut, vaandels en mili tair vertoon. Gorbatsjov was ook uitgenodigd. Jammer dat we geen liplezende Kremlinwatchers meer hebben, want hij maakte een op merking toen Poetin sprak over de mocratie. Ik kan mij vergissen maar volgens mij was het een sneer. Sterke mannen en vaandels, daar ben ik ook een beetje huive rig voor. De camera volgt de eenza me president over de rode loper als hij na afloop het Kremlin ver- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bei: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nazsi een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening uur was de Westerscheldetunnel vo rig jaar niet beschikbaar door inci denten met passerende voertuigen laat. Vlak voor de uitgang lijkt hij zich opeens te realiseren dat hij de blinde vrouw uit het publiek nog zou kussen. 'Het draaiboek!', lijkt hij te denken. Hij keert om, grijpt haar en zoent haar. Dat levert al tijd een mooi plaatje op: de sterke leider (man) die zich bekommert om de weerloze (vrouw). Maar het heeft ook iets verontrustends. Plaatjes, het wereldtoneel als strip verhaal. Een wereld met helden en schurken is overzichtelijk. De beelden van politieke kopstuk ken in ons land zijn minder beang stigend, eerlijk helder Henk, bij voorbeeld, met zijn groene petjes. Alle omroepen op tv en radio lij ken nu overgenomen door de zendtijd voor politieke partijen. Nu het CDA waar De Leider moet worden gekozen. Straks richting de verkiezingen, alle leiders. Ik kijk naar een vlucht ganzen die haar de kreek scheert. Ze hebben geen vaste leider, degene die aan kop vliegt wisselt voortdurend, ze helpen elkaar ten bate van het ge heel. Maar ze hoeven 's avonds dan ook niet aan te schuiven bij Pauw en Witteman. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het was de afgelopen tijd een veel gehoorde klacht: de Westerscheldetunnel is va ker dicht. „Niet waar", zegt directeur Harald Schoenma kers, „we communiceren er alleen meer over." Het is een subtiel even wicht. De NV Wester scheldetunnel is voort durend op zoek naar een maximale beschikbaarheid van de verbinding tussen Mid den-Zeeland en Zeeuws-Vlaande ren. Maar dan wel met behoud van de veiligheid voor de gebrui kers én de werknemers van de tun nel. Directeur Harald Schoenma kers: „Daarmee schipperen we niet." De cijfers laten er geen twijfel over bestaan: met de beschikbaarheid van de Westerscheldetunnel is niets mis. Bij het ontwerp was een van de eisen dat de route onder de Westerschelde 98 procent van de tijd beschikbaar zou zijn. De laat ste vijfjaar is dat - met uitzonde ring van 2009 - zonder meer ge haald. Schoenmakers begrijpt wel waarom bij klanten van zijn be drijf de indruk bestaat dat de tun nel vaker dicht is. „We hebben in 2010 en 2011 twee vervelende lang durige incidenten gehad. Dan krijg je reacties als: het is ook altijd wat met die tunnel." Die indruk wordt ook gewekt doordat de NV Westerscheldetun nel veel actiever is met de melding van incidenten die oponthoud ver oorzaken. Schoenmakers: „Negen jaar geleden was de verstrekking van dit soort informatie nog geen item. Er ging hooguit een telefoon tje naar de krant met de medede ling dat de tunnel dicht was ge weest. Daar konden de lezers de volgende dag kennis van nemen. Zo werkt het niet meer." In 2005 w verschenen de eerste infopanelen langs de toeleidende wegen. Het tunnelbedrijf gebruikt nu internet, e-mail, sms, Twitter, RSS-feeds en binnenkort ook een speciale app voor smartphones om iedereen die zich op deze dienstverlening heeft geabonneerd op de hoogte te stellen van incidenten die voor vertraging kunnen zorgen. Vierent wintig uur per dag, zeven dagen in de week. Alleen de sms-dienst is van 23 tot 6 uur niet in de lucht. Schoenmakers, droogjes: „We den ken dat onze klanten het niet op prijs stellen wanneer ze in het holst van de nacht worden gewekt met een sms-je waarin we melden dat een auto wordt weggesleept." De NV Westerscheldetunnel kijkt ook naar mogelijkheden om de aanpak van incidenten te verbete ren. Het wegslepen van een stilge vallen personenauto vergt een stremming van maximaal een kwartier. Dat is de tijd die de tun- nelwacht nodig heeft op zijn ber gingswagen vóór het gestrande voertuig te manoeuvreren en de sleepstang te bevestigen. Wanneer tussen 6 en 9.30 uur of tussen 15.00 en 19.30 uur een vrachtwa gen door pech in de tunnel is ge strand, dan blijft het voertuig staan tot de drukte voorbij is. Zo lang er nog een chauffeur in zit, mag het verkeer met 50 km per uur passeren. Is de bestuurder op gepikt door een tunnelwacht, mag het 20 km sneller. De opgetrom melde berger moet aangeven of de gestrande vrachtwagen binnen een uur kan worden weggesleept. Zo niet, dan mag de berging pas na 19.30 uur worden uitgevoerd. Schoenmakers: „De stremmingen in 2010 en 2011 hebben te zien ge geven dat het verkeer in Zeeuws- Vlaanderen ernstig wordt ont wricht als de tunnel langer dan een uur dicht is. Dat willen we zien te voorkomen." wmtrnrnmamm door Marcel Modde m mei persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie aan, MIDDELBURG - Bij bijna de helft van alle grote vuurwerkevenemen ten in Zeeland zijn vorig jaar mis standen geconstateerd. Met uitzon dering van één geval konden de overtredingen snel worden opge lost en was er verder geen gevaar, aldus het jaarverslag van de provin ciale toezichthouder. De vuurwerkcoördinator conclu deert dat het schouwspel tijdens de Vlissingse kermis in juli terecht werd stilgelegd. Reden voor de noodstop was een Belgische loods boot, die 'ruim binnen de veilig heidscirkel voer'. De boot beland de zo precies in de baan van de op gestelde waterbommen. Het onder breken van de show had gevolgen voor de kwaliteit van de presenta tie en leidde tot teleurstelling van publiek en opdrachtgevers. In de meeste gevallen ging het om betrekkelijk kleine overtredingen. Bij 4 van de 21 gecontroleerde eve nementen klopte de ingediende 'schietlijst' niet met de voorraad ter plaatse. Eén keer stuitten con troleurs op zogeheten cakeboxen die aan elkaar waren vastgetaped. Onverantwoord was ook de inzet van een kind onder de zestien jaar als assistent. Tien jaar na de invoering van het landelijk Vuurwerkbesluit (2002) wordt duidelijk dat de samenwer king tussen de verschillende hand havers hun meerwaarde hebben, aldus de Zeeuws coördinator. „Met name de veiligheid bij de opslag van consumentenvuurwerk en bij het ontbranden van professioneel vuurwerk is sterk toegenomen." De wetenschap van preventieve controles heeft daar volgens de toe zichthouder zeker aan bijgedragen. Ook al zijn niet alle gemeenten even fanatiek, blijkt eveneens uit het verslag. Noord-Beveland en Reimerswaal beperkten hun con trole van de voorzieningen tijdens de verkoopdagen in 2011 tot één keer, waar Goes en Vlissingen acht inspecties uitvoerden. Dit jaar zal bij de verkooppunten van consumentenvuurwerk extra worden toegezien op de stapel hoogte van voorraaddozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2