Verbod op strandvisserij is onterecht Verhuizing ADRZ scheelt minuten .a!™?.k.. WALCHEREN Vlissingen wandelt vier avonden Visserijdeskundige van LNV ontzenuwt afwijzend standpunt van gemeente Veere Gedotter DINSDAG 8 mei 2012 17 Touwtrekken schaadt patiënten 18 en 19 Studio Struin kickt op afval 20 en 21 door Henk Postma DOMBURG - Op het strand bij Dom burg is'vissen met kleine fuiken toch toegestaan. De gemeente Veere ging ervan uit dat een landelijk verbod geldt voor deze 'ambachtelijke' vorm van strandvisserij. Maar dat klopt niet, zegt visserijdeskundige Harry Hei- dekamp van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij. Veere bekijkt nu of hij daarin ge lijk heeft. De kwestie is aangekaart door Wim Vreeke, één van de laatste Domburgers die de 'eeuwenoude strandvisserij-traditie' nog in le ven houdt. Toen de gemeente hem liet weten dat vissen vanaf het strand met kleine zelfgebreide fuiken voortaan taboe is, kwam hij daartegen in geweer. Instanties die zich inzetten voor behoud van 'immaterieel erfgoed' zegden Vreeke hun steun toe. Als gevolg daarvan werd gistermiddag in het gemeentehuis overleg ge voerd, waarbij Vreeke gelegenheid kreeg zijn standpunt toe te lichten. Hij kwam op de proppen met een schrijven van de visserijdeskundi ge Heidekamp. Die ontzenuwt daarin het gemeentelijk standpunt dat sprake zou zijn van een lande lijk verbod. Hij verzekert dat vis sen vanaf het strand met kleine fui ken langs de kust tussen West- en' Oostkapelle gewoon is toegestaan. De gemeente heeft volgens hem wel de bevoegdheid het te verbie den of aan regels te binden, bij voorbeeld vanwege recreatieve be langen. Voor kustwateren, bijvoorbeeld de Westerscheldemonding, geldt wel een verbod. De kust bij Domburg is daarvan uitgezonderd omdat die geldt als 'visserijzone'. Veere wil nu eerst zelf een brief van het mi nisterie. Zo'n brief zou al zijn ver stuurd, maar volgens de gemeente is die nooit ontvangen. Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erf goed vindt behoud van kennis over strandvisserij zo belangrijk dat het Vreeke heeft verzocht mee te doen met het Jaar van- het Im materieel Erfgoed van de Unesco. MIDDELBURG - Voor tweederde van de inwoners van Walcheren is de reistijd naar de nieuwbouwlocatie Mortiere korter dan naar het huidi ge ziekenhuis aan de Koudekerkse- weg in Vlissingen. Dat geldt ook voor een kwart van de inwoners van de gemeente Vlissingen, name lijk de n.ooo inwoners van Sou burg en Ritthem. Een kleine 70.000 Walchenaren hebben er voordeel bij, ruim 45.000 nadeel. De PZC heeft met routeplanner van de ANWB de reistijd bere kend vanuit de dorpen op Walche ren en wijken in Middelburg en Vlissingen. Voor de plaatsen langs de kust van Vlissingen tot aan Domburg, is 'Vlissingen' sneller be reikbaar, hoe noordelijker hoe klei ner de verschillen. Bij het bepalen van de reistijd is geen rekening gehouden met het risico van gesloten spoorwegover gangen, bruggen, zomerse drukte, verkeerslichten of zoeken naar een parkeerplaats dat de reis kan ver tragen. Volgens de routeplanners is het maximale voor- of nadeel van ver huizing van het ziekenhuis tien mi nuten. pagina 18 en 19: touwtrekken In het wekelijkse overleg op het Mid delburgse kantoor komen managers uit de hele provincie samen. Een aan tal van hen zoekt dan nogal eens ge zamenlijk plagerig de aanval op de - collega uit Zeeuws-Vlaanderen. Dat zal snel veranderen. Nu aan de Bel gische zijde van de landsgrens een paar gloednieuwe ziekenhuizen wor den gebouwd, Antwerpen, Brugge en Gent om de hoek liggen en Ter- neuzen ook over een goed ziekenhuis beschikt, heeft de Zeeuws-Vlaamse manager een sterke troef in handen, die hij onlangs als dreigement uit speelde: „Pff jullie hebben amper één ziekenhuis. Dus weet je wat, als jullie zo doorgaan, zoek dan maar een andere plek om je te laten dotte ren. Bij ons kom. jé er niet meer in." vereniging De Vrolijke Tippelaars aan het Bas- kemsburgplein. De Vlissingse deelnemers lo pen elke dag vijf of tien kilometer in en rond hun stad. Donderdag, op de laatste dag, is de grote intocht. Dan begint en eindigt de wan deling niet op het Baskensburgplein bij het clubhuis, maar is het vertrek om 19.30 uur op het Stadhuisplein en wordt onder muzikale be geleiding gewandeld naar Zeeland Sport. De Vlissingse avondvierdaagse wordt dit jaar voor de 52e keer gelopen. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De eerste avondvierdaagse van het seizoen op Walcheren is weer begonnen. In Vlissingen was maandagavond om 18.30 uur de start bij het clubhuis van wandelsport-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25