4l Out vom de mvtiutr te keudm, moetje fumr keieoeti dinsdag 8 mei 2012 vïjcy Slikken vanl Voorne Bollen van de Ooster Hinderplaat grens Natura-2000 gebied Voordelta grens bodem- beschermingsgebied rustgebied, geen activiteiten toegestaan rustgebied, recreatie onder voorwaarden toegestaan corridor: langzame recreatie- en beroepsvaart Bollen van het Nieuwe Zand /zeehond steltloper zwarte zee eend visdief grote stern "Natuurlijk moet je je aan de regels houden. Natuur lijk moet je de zeehonden niet verstoren. Dat weet je als je van de natuur houdt. Maar je leert pas van de natuur te houden als je haar beleeft. Tenminste dat is mijn insteek. De Voordelta is een mooi gebied. Het verdient beleefd te worden." Dat zegt natuurgids Guido Krijger. De pro vincie Zeeland organiseert samen met Guido Krijger en natuurfotograaf Melchert Meijer zu Schlochtern een foto-excursie per kajak naar een zandplaat in de Voordelta. Krijger komt vaker met groepjes kajakkers in de Voordelta. „Zeehonden ontmoet je dan van zeer nabij, op zo'n meter ofvijftien. Op het water tenminste, want daar zijn ze in hun element. Daar voelen ze zich veilig. Ze steken nieuwsgierig hun kopjes omhoog en zwem men soms achter je aan." Op de zandplaat moeten mensen meer afstand houden. Daar voelen de dieren zich onzeker en al snel bedreigd. Krijger: „Ze zullen zelf niet dichter dan 500 meter bij je in de buurt komen. Als je met de boot te dichtbij komt hobbelen ze het water in. Dat is niet uit nieuwsgierigheid, zoals veel mensen denken. Ze doen dat vanwege de stress." Zeehonden gebruiken de plaat om te rusten. „Ze doen vitamine D op in het licht. Verder hebben ze droogtijd nodig om te verharen. De plaat valt maar een paar uur droog en daar moeten ze het dus mee doen. Bovendien zo gen moeders hun jongen op de plaat. Worden ze een paar keer verstoord, dan slaat het jong een zoogbeurt over. Gebeurt dat vaker, dan verzwakken de dieren. Zo krijg je huilers of zieke dieren. Ik probeer mensen de Voordelta te laten beleven, zonder zeehonden en vogels in gevaar te brengen", aldus Krijger. „Zoals Guido bezig is met het laten beleven van de natuur, zo ben ik bezig met het laten vastleggen ervan", vult fotograaf en ecoloog Melchert aan. Hij verzorgt fotoworkshops in Nederland en in het buitenland. En dan het liefst in zijn favoriete IJsland. „Ik leer mensen kijken. Dat is het belangrijkste van fotografie. De schoonheid van de natuur vraagt er om te worden vastgelegd. Dat kan een plantje zijn of een weids landschap. Ik leg dat op een crea tieve manier vast. Ik bedrijf geen journalistiek. De beelden zijn bij mij altijd net even anders." De deelnemers aan de excursie krijgen van Melchert een opdracht mee. „Maar als iemand alleen de schittering van de zee in beeld wil brengen, is dat prima. Dan leg ik uit hoe je dat fotografeert. Ik wil begeleiden. Ik wil de creativiteit prikkelen. Ik kan zonder moeite de hele dag over natuurfotografie praten. Mensen kunnen mij eindeloos vragen stéllen." Voorafgaand aan de excursie houdt Melchert een presentatie van de mogelijkheden van natuurfotografie. Na afloop worden de foto's van de deelnemers besproken. Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20