B tuten St 13 mcmurdo Waterscooter Büuieti Watersccwter kuren Persona! Locator Beacon dinsdag 8 mei 2012 Glenn is tweedejaars G student scheepswerktuig- kunde aan het Maritiem Instituut de Ruyter in Vlissingen. Zijn passie, hoe toepasselijk, is water en techniek. „Ik heb mijn waterscooter als bouwpakket gekocht, telkens weer 'n nieuw onderdeel, veel via internet. Elke euro die ik met mijn baantje als onderhoudsmonteur op de camping in Renesse verdiende, stopte ik erin. En elk vrij uurtje 's avonds en in het weekend was ik aan het bouwen. Even lag m'n werk 'n poosje stil, toen waren er onderdelen kwijtgeraakt bij de post. Maar na vier maan den was ie af, gespoten en wel, met 195 pk én 'n ski-oog!" Nou ja, af? Eigenlijk is hij nooit af. Op dit moment is Glenn bezig met een speciale klep,, zodat de motor ook stationair kan draaien en hij ermee achteruit kan varen. Achterin de tuin met demontabele schutting, staat vóór de schuur annex werkplaats waar Glenn zich maandenlang opsloot met zijn creatie, een snelheidsduivel stoer te glimmen in diep donkergrijs met zwart. Glenn is trots op zijn waterscooter met de veelzeggende naam 'Be Wild'; zó trots, dat hij 'm best zou willen ver kopen. Breed grijnzend bekent hij: „Maar dan begin ik wel meteen aan 'n nieuwe." Zodra het weer het even toelaat, koppelt Glenn de trailer achter zijn auto en rijdt hij naar de Brouwersdam. Daar, op de Grevelingen, is een speciale baan waar snelheidsduivels en water ratten zoals hij zich naar hartenlust kunnen uitleven.-De liefde voor snelheid op het water werd Glenn met de paplepel ingegoten. Als kind al ging hij met z'n ouders mee met hun speedboot over het Veerse Meer. Vanaf z'n achtste hing hij er al achter, in de fiintube of op het wakeboard. Later, toen zijn ouders gingen scheiden, verkochten ze de speedboot, zeer tot zijn spijt. „Toen heb ik even gekitesurft, maar dat vond ik toch niet leuk, te afhankelijk van de wind." Glenn is duidelijk meer van de pk's. „Dat zware geluid, dat sportieve, net als bij een racemotor. Ik heb niet voor niets twee uitlaten onder m'n waterscooter!" Glenn begrijpt dat nou juist die herrie de meeste weerstand oproept bij mensen die willen genieten van de stilte en de frisheid van het water. „De oudere jetski's en waterscooters hebben meestal nog een lawaaierige 2-takt- motor met katalysator, da's wel jammer. De nieuwe zijn veel stiller en zuiniger." Maar een nieuwe kopen is best duur. „Die van mij is nieuw misschien wel 15.000,- waard, al kostte hij me slechts de helft, omdat ik 'm zelf bouwde. Maar er zijn beslist ook leuke 2e handse", weet Glenn. Heb je eenmaal zo'n jetski (1 pers.) ofwaterscooter (meer dan 1 pers.) in je bezit, dan ben je er echter nog niet. Voor varen op een binnenwater als de Grevelingen heb je het Vaarbewijs I nodig; dat kun je halen vanaf je achttiende en kost circa 150,-. Eveneens onmisbaar is beschermende kleding. „Wetsuit, waterschoeisel, handschoe nen en bovenal 'n veiligheidsvest. ]e maakt soms zulke harde klappen! Daarom ook heb ik 'n vest met ingebouwde schokdempers, om een klaplong te voorkomen; en met speciale stootbanden die je buikspieren aanspannen en zo rugletsel tegengaan." Dan kan eindelijk het grote vaarspektakel beginnen. „Eh nou, je vergeet de brandstof nog." benadrukt Glenn. „Met 'n middagje varen gaat er al gauw een volle tank (651.) doorheen. Maal een slordige 1,80, reken maar uit. Daarom ga ik meestal varen met vrienden, dan delen we de kosten. Zij waterskiën en wakeboarden, ik vaar." Wie zelf geen jetski of waterscooter wil kopen, maar toch een keer zo'n racespek takel op het water wil meemaken, die kan deze zomer terecht bij Watersport Brouwersdam aan het Noordzeestrand. Van medio juni tot medio september kun je hier voor het eerst een waterscooter huren. Eigenaar André Kort is blij met zijn vergunning: Liefhebbers van deze snelheidsduivels - het merendeel jeugd weet hij - kunnen nu zelf achter het stuur kruipen en de ultieme kick van kracht, snelheid en wendbaarheid ervaren. „En van beheersing!" waarschuwt André. „Want let wel, veiligheid staat boven alles, dus je moet je wel strikt aan de voorschriften en de spelregels houden!" Met de Personal Locator Beacons (PLB) van Kannad of McMurdo bent u altijd vindbaar. Via de satelliet worden de lokale veiligheidsdiensten ingeschakeld en met een AIS PLB bent u zichtbaar op het navigatiesysteem met AIS van nabijgelegen schepen. Een PLB is er al vanaf 199,- «los MAISBAAI 1 -JACHTHAVEN MIDDELBURG-TEL0118629913-WWW.JOSBOONE.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19