cultuur 113 Bijma verbaast soms zichzelf In Roemenië Grote namen en nieuw talent op City of Dance Stemkunstenares treedt samen met sextet Michiel Braam op in Middelburg Uitvoering van Kunstprijs van SBKM/Vleeshal dinsdag 8 mei 2012 Zangeres Creetje Bijma bundelt haar krachten met vijf muzikan ten die hun sporen in de impro- visatiescene ruimschoots heb ben verdiend. Woensdag speelt dit sextet, op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland, in 't Schuttershof in Middelburg. door Miseha Beckers MIDDELBURG - Greetje Bijma is sinds begin jaren tachtig actief als improviserend stemkunstenares en in 1990 ontving zij als eerste vrouw de Boy Edgarprijs, de be langrijkste onderscheiding in de jazz en geïmproviseerde muziek. Maar met haar soepele stem en theatrale kwaliteiten is ze ook ver buiten het circuit van jazzpodia be kend. Begin 2008 vierde Bijma haar 25-ja- rig jubileum als podiumkunstena- res in het BIMhuis in Amsterdam. Een van de hoogtepunten was haar optreden met een ensemble rond pianist en componist Michiel Braam. „Dat was toen met een wat grotere band. Inmiddels is die wat afgeslankt", zegt Bijma over de korte serie concerten die in de jaren daarna plaatsvonden. „Het repertoire hebben Michiel Braam en ik samengesteld. Het eer ste concert was in september. Van daar dat ik toen met de program- matitel Autumn sounds kwam. Daar passen nummers als Septem ber song mooi in. Het repertoire be staat deels uit improvisaties en deels uit standards. Soms ga ik ge woon met de instrumenten mee en soms gebruik en zing ik tek sten." Zo brengt Bijma een stuk van Ab bey Lincoln, maar staat er ook een nummer als The last rose of sum mer op het programma. „Dat is een soort folksong, etnische mu ziek eigenlijk. Het is eigenlijk heel gevarieerd wat we laten horen." Voor haar inbreng kan Bijma put ten uit een enorm scala aan moge lijkheden. Ze kan het allemaal: zin gen van opera tot blues, van tango tot chanson, van vogel- tot boven toonzang, stemimprovisaties doen op de klanken van gitaar- en ko- raspeler Zou Diarra of met organist/harmoniumspeler Klaas Hoek zoeken naar een zorgvuldig evenwicht tussen experiment en traditionele liedkunst, Afhankelijk van de context moet ze een keuze maken. „Vergelijk het met een schilder. Die heeft een heel kleurenpalet tot zijn beschikking. Toch besluit die soms om alleen maar grijstinten te gebruiken, afhankelijk van de om standigheden. Dat is bij mij ook zo. Maar we spelen geïmproviseer de muziek. Dan doe ik ineens iets waardoor er iets verrassends kan ontstaan waarover ik me dan ook verbaas." Het programma is qua stukken bekend. De volgorde en de uitvoering zijn echter afhanke lijk van de omstandigheden. „We hebben een paar afspraken. Niet over hoe iets gespeeld moet wor den maar meer wie waar ongeveer de solo krijgt. Wie begint staat vast en het thema is dan de intro. Iemand kan dat weer overnemen en de anderen reageren erop." Creetje Bijma/Michiel Braam Sextet, woensdag in 't Schuttershof, Middel burg. Aanvang: 21.30 uur. MIDDELBURG - In de Roemeense stad Iasi wordt vrijdag Requiem 1953 van de Middelburgse compo nist Douwe Eisenga uitgevoerd. Dat gebeurt, onder dè titel The Flood, Requiem, door de Moldova State Philharmonic. De muzikale leiding is in handen van Marcel Verhoeff uit Wolphaartsdijk. Het requiem, geschreven in 2002, beleefde zijn eerste zeven uitvoe ringen in 2003 in het kader van de 50-jarige herdenking van de Wa tersnoodramp. Het is een groot schalig werk voor uitgebreid sym fonieorkest en koor. In Roemenië wordt een geheel ge reviseerde versie van het requiem uitgevoerd. Behalve dat Eisenga de repetities en het concert zal bijwo nen, verzorgt hij een lezing aan de universiteit van Iasi. Het initiatief voor dit concert is ge nomen door Marcel Verhoeff Hij is dirigent van het Don Kosa- kenChor Russland en bekleedt gastdirigentschappen bij de Roe meense Staatsopera in Cluj-Napo- ca, de Staats Filharmonie Moldova in Iasi, de Staatsopera van Molda vië, de Staats Symphonie in Vil nius (Litouwen) en de Filharmo nie in Praag. De resterende voorstellingen van het kinderfilmconcert Peter Pan zijn woensdag om 13.30 uur in het Ledeltheater in Oostburg, zaterdag om 13.30 uur in 't Beest in Goes en donderdag 17 mei om 14.00 uur in Cinema Middelburg. In de krant van maandag werden enkele ver keerde aanvangstijden vermeld. MIDDELBURG - Het Middelburgse festival City of Dance biedt dit jaar meer dan zeventig acts, op vijf po dia verspreid over de stad. De twaalfde editie van het dance-eve- nement is zaterdag 21 juli. Op het hoofdpodium, op het Hof van Tange, zijn dit jaar onder ande ren Shermanology, D-Rashid, The Flexican 8c Sef en Gelazer! (Irwan 8c Lady Bee) te verwachten. Afslui ter is traditiegetrouw The Party- squad. Het podium voor hardstyle-mu- ziek biedt ditmaal Tommyknocker (uit Italië), Alpha Twins, Adaro, KUNST VAN KIEZEN Kies uw favoriete kunstwerk uit de collectie van SBKM/De Vleeshal. Kijk op www.pzc.nl/dekunstvankiezen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Ophidian, E-Force, Paul Elstak, Ran-D, Nosferatu, MC Apster en Reza. Daarnaast komt er een reg gae area, met het Boom Shakalak Soundsystem. Het programma van City of Dance omvat verder onder meer work shops, kunstactiviteiten en straat- theateracts in de binnenstad. Op het podium op de Markt zijn on der anderen De Hobbyisten, Dani L Mebius, Dennis van der Geest, D-Rashid, Andrei Russo en MC Marboo te zien. www.danceparademiddelburg.nl MIDDELBURG - De Stichting Beel dende Kunst Middelburg reikt in oktober de eerste SBKM/De Vlees hal Kunstprijs uit. Kunstenaars die wonen of werken in Middelburg kunnen vóór 1 oktober een project voorstel (bijvoorbeeld een tentoon stelling, een kunstproject of een boek) indienen. De kunstenaar met het beste plan maakt kans op 10.000 euro. De aanvragen worden beoordeeld door een commissie. Min SMS Internet* NormaaL Actieprijs 180 120 300 Mb €40,- €20,- Michiel Braam en Greetje Bijma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13