zegt niets over II Wij zijn herkenbaar en bereid tot handelen. We zitten klaarof beter, ive leunen voorover Brigadegeneraal Michiel van der Laan dinsdag 8 mei 2012 door Max Steenberghe Parkeren, vervoer, ver gunningen, EHBO, eten, aflossing, veilig heid, veteranen, kin derpaleizen. Honderd duizend dingen moet hij regelen, Maar waar hij zich géén zorgen over maakt: gidsen. „Mensen zullen van alles vragen, van de weg naar de toiletten tot de vuurkracht van een mitrailleur. Mijn bof: iedereen die hier werkt, is trots op de landmacht. En ieder een zal zijn uiterste best doen het de mensen naar de zin te maken. Die ene keer in vier jaar dat we de poorten open kunnen zetten, trek ken we alles uit de kast." Hij weet het, het is een ronkend verhaal en hij doet zijn best om geen superlatieven te gebruiken. Maar brigadegeneraal Michiel van der Laan kan zijn enthousiasme met moeite bedwingen. „We heb ben gewoon een goed leger", zegt hij. „We zijn overal inzetbaar. Ko men waar niks is en bouwen dan alles op. En dat kunnen we nu la ten zien." De Landmachtdagen zijn een enorme klus. En ze vallen ogen schijnlijk wat ongelukkig, zo mid den in de bezuinigingen. Het kost niet niks, klaarstaan voor 100.000 gasten. „Maar juist daarom is het goed dat deze dagen er zijn", vindt Van der Laan. „We kunnen laten zien dat we nog steeds mee tellen." Zijn gezicht verstrakt. „Elke een- beid in mijn brigade is geraakt. We zijn keihard aangeslagen. Er is 'Een oorlogsleger zijn we niet meer. We vechten voor vrede en veiligheid.' een miljard van ons budget ge hakt. Dat is een enorme operatie. Daar helpt een kaasschaaf niet meer. En omdat het leger met na me een personeelszware organisa tie is. waren ontslagen onvermij delijk. Pijnlijk. Erg pijnlijk. Men sen die heel hun leven klaarston den, missies meemaakten, moes ten we zomaar laten gaan." „De ingrepen waren zo groot, dat we een heel nieuw leger zijn gaan bouwen. Een andere opzet. Klein maar fijn. Snel en hoog-gespeciali- seerd. Nog altijd internationaal in zetbaar. Alleen wat minder in om vang, en wat korter qua duur." „Het leger wordt een andere orga nisatie, die anders in elkaar zit. Dat zorgt voor een tegenstrijdig klinkende boodschap: we zoeken mensen. Er zijn 12,000 functies weggestreept; maar dat is voorna melijk in het middenkader. Toch moeten we blijven groeien, aan was aan de onderkant. We heb ben nog altijd jonge mensen no dig die kiezen voor dit bestaan." Hij zegt bestaan, niet baan. „Het leger is geen baan, zelfs geen car rière. Het is een wqy of life. ]e moet er echt voor gaan. En: het thuisfront moet er volledig achter staan. Anders werkt het niet." „En dan zijn Wè Ook nog brutaal: je moet wel uit het goedé hout ge sneden zijn. De lat ligt hoog. Spor ters doen het om het deelnemen, wij gaan voor goud. Maar daar te genover staat een prachtbaan, je kunt over de hele wereld terecht, ondervindt kameraadschap die in het bedrijfsleven onbekend is en we leren je wat aanpakken is." „Dat weet het bedrijfsleven ook. Dat is een enorme bof geweest bij de afslanking. Wij in Oirschot heb ben meteen contact gezocht met de overheid en een dub als de Bra bant-Zeeuwse Werkgevers. We kregen een eigen jobcenter en dat werkt. De loodsen waar onze tanks stonden zijn leeg, maar van de 275 mensen die we moesten la ten gaan, zijn er 225 weer aan de slag." Wat Van der Laan en zijn man schappen vooral willen laten zien, is hoe dicht ze bij de maatschap pij staan. „Een oorlogsleger zijn we allang niet meer, we vechten voor vrede en veiligheid. Maar het gaat veel verder, komt veel dichter bij. Onze relevantie voor de maat schappij is vergroot, wij draaien mee in het hele spectrum van maatschappelijke dienstverle ning." Hij telt de voorbeelden af op zijn vingers. Voor dè FIOD vonden zijn mannen in Vènlo 4,3 miljoen verstopte euro's. De Bossche poli tie krijgt in de jacht op hennep plantages hulp vanuit onbemande vliegtuigjes, in Chaam is mee ge zocht naar bewijs van moord, in Helden naar de kuilengraver. Bij Koninginnedag sprongen ze bij. En toen na de brand bij Heeze de halve nasmeulende heide moest worden omgespit, waren het de mannen van Oirschot die de klus klaarden. „Wij zijn herkenbaar en bereid tot handelen. Geschikt en beschik baar. Nu, vanavond en vannacht. We luisteren mee naar het nieuws Landmachtdagen De toegang is gratis. De poorten van de Generaal-ma- joor de Ruyter van Stevendinck- kazerne (Eïndhovensedijk) zijn za- ïeiA üsig en H0ïid's g van 09.00 tot 17.00 uur geopend. Op afstand zijn ruime parkeer plaatsen voorzien, met pendelbus sen naar de ingang. De P-plaatsen zijn aangegeven van af de A2, de A-58 en de wegen rondom Oirschot en Best. Er is een wiffnetwerk beschik baar. Voor kinderen zijn aparte attrac ties, een speelparadijs en een kin derboerderij. De terreinen liggen flink uit elkaar, er moet veel gelopen worden. en als we horen van een brand, bellen we. We zitten klaar, of be ter: we leunen voorover. En on danks onze verbouwing - de be zuiniging - zijn we open." O zie onze website :binnenland Win VlP-kaarten voor de Land machtdagen! Beantwoord de vragen op onze site en maak kans op een parachutesprong foto Cer Loeffen/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11