Oirschot trots op paradepaard CV90 io landmachtdagen De Landmachtdagen in Oirschot komend weekeinde vallen ongelukkig, zo kort na de bezuinigingen. Vooral aan 'de onderkant' van het leger zijn jonge mensen nodig. Programma dinsdag 8 mei 2012 SB®! ftslfe HP Overal zal hij te zien zijn op de Oirschotse landmachtdagen: het nieuwe paradepaardje CV90. Uen ik noemen het een tank; maar dat is het niet. En zeg het ook niet hardop, want het doet pijn. De 13e gemechaniseer de brigade is haar zestig leopard- tanks kwijtgeraakt door bezuini gingen. Maar het goeie nieuws: de dertig jaar oude YPR pantser voertuigen worden allemaal ver vangen door de gloednieuwe Combat Vehicle 90, kortweg CV90. Nee geen tank, maar dus ook een pantservoertuig. Maar eentje waarmee het kwaad ker sen eten is. De CV90 is van Zweedse komaf; al maakt bij voor beeld het Eindhovense Neways de elektronica voor het voertuig. Want hoewel de buitenkant van centimeterdik gelamineerd pant serstaai is, afgedekt met kevlar, zit de binnenkant boordevol chips. De modernste apparatuur helpt bij het rijden, het navigeren en Zoals gebruikelijk bij Landmachtda gen is het kazerneterrein verdeeld in kleur-dusters. CLUSTER ROOD Historische voertuigen, vliegtuigen van de luchtmacht en raketlanceerinstallaties zijn te zien, net als museum-materiaal. In het groot en in het klein worden veld slagen nagespeeld. Ontmoetingspunt van veteranen. Deze lopen ook overal rond om te vertellen van hun ervaringen. CLUSTER PAARS De Marechaussee laat zien wat ze aan zelfs verdedigen - de CV90 Voelt' het als hij wordt aangestraald door een vijandelijke laser. En mocht gevaar van elders ko men: speciale filters beschermen tegen nucleaire/bacteriologische en chemische besmetting. Het voertuig kan drie dagen non-stop in een besmette omgeving verblij ven. Maar wil hij weg, dan kan dat ook: de 810 pk sterke 16-liter (vrachtwagen-)motor van Scania levert ondanks het gewicht van dertig ton een topsnelheid van 70 km/u. En een CV90 kan zo'n beetje alles aan: wegen, woestijn zand, ijs, ondiep water en stevige hellingen. Het ding zelf is dan ook multi- inzetbaar, wat betekent dat hij kan aanvallen, maar ook vervoe ren, transporteren en bescher ming geven aan manschappen die er achter lopen. Speciale ver sies kunnen als commando-voer tuig dienen. De standaardversie biedt plaats aan drie bemanningsleden en heeft dan ruimte voor zeven be wapende en bepakte passagiers. En dan is er ook nog plaats voor het zeer bijzondere kanon dat wisselende munitie kan afschie ten, tot 50 mm. Nederland heeft 193 stuks gekocht, die dertig jaar dienst zullen doen. foto Joshua Laisma materiaal en voertuigen heeft, de artille rie haar zwaarste kaliber kanonnen; de af deling bevoorrading en transport trekt al les uit de kast. De geneeskundige dienst heeft een veldhospitaal ingericht met mobiele operatiekamer. Op de heide heeft de genie haar hebben en houden uitgestald en een paar bases ingericht. Van daar uit rondritten met rupsvoertuigen door zwaar terrein. Het Duitse leger laat zien wat de Leopard- tank vermag. Verder alles wat met sport te maken heeft, inclusief de samenwerking met PSV en mogelijkheden tot duiken. CLUSTER ZWART Is het grote demonstratieterrein waar met name de luchtmobiele brigade te keer zal gaan. Publiek kan rondritten ma ken in hun voertuigen. - CLUSTER GROEN Is voor de afdeling stiekem: alles over in formatie inwinnen. De Technische Dienst, de ICT en Materieelorganisatie laat zien wat zij betekenen. De school voor Vredesmissies geeft infor matie, op het Rampenplein zal blijken dat Defensie ook heel wat doet voor de alledaagse veiligheid. En hoewel de zandgrond van de heide natuurlijk niets is voor de Marine, laat het Korps Mariniers zien wat het op het Jand waard is. CLUSTER GEEL Het cluster van de draaiende wielen. Rondritten in militair materieel, plus kans om zelf achter het stuur te zitten. Rallyspecialist Jan de Rooij laat zien wat er allemaal mogelijk is met een vrachtwa gen. Verder demonstraties Ceo-coaehing: militair gebruik van gps. In cluster geel zitten ook de Belgische buren. CLUSTER BLAUW De Explosieven Opruimingsdienst Defen sie is in het dagelijks leven nooit aan het werk te zien omdat publiek op grote af stand moet blijven. Nu niet. Ook zelden te zien: het bergings- en identificatie team met haar gruwelijke werk. Verder een digitaal kamp met schiet-, rij en andere simulatoren, wargames en het wervingsplein om de wizz- kids meteen te strikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10