Zeeuwind als motor van duurzame energie 261 zeeland EU laat zien waar de Europese subsidies aan worden besteed www.westerscheldetunnel.nl Tijdelijke verkeershinder... www.westerscheldetunnel.nl 'A/s onze activiteiten ertoe zouden leiden dat Delta wat groener wordt, dan is dat mooi meegenomen' Trees Janssens, directeur Zeeuwind zaterdag 5 mei 2012 Om dit vlot en veilig te laten verlopen wordt er een wegomleiding ingesteld. Volg hiervoor de gele borden langs de weg. Onze excuses voor het ongemak. Met 1500 leden is Zeeuwind de grootste windcoöperatie van Ne derland. Toch heeft de duurza me energieproducent zich tot nu toe nogal op de achtergrond gehouden. Onder aanvoering van de nieuwe directeur, Trees Janssens, gaat dat veranderen. De ambitie is duide lijk. Trees Jansens, begin dit jaar aange treden als directeur - van Zeeuwind, wil van de windenergiecoöperatie hét duurzame energiebedrijf van Zee land maken. Met windturbines op het land ('en waarom ook niet op zee'), met zonne-energie en met mogelijk andere vormen van duur zame energie. Janssens is zich er van bewust dat energiebedrijf Delta zich ook op deze markten beweegt. „Maar er is één groot verschil: bij ons is het co- re business. En als onze activitei- Werkzaamheden tunnelweg Zeeuws-Vlaanderen Tijdelijke omleidingsroute Let op: de Westerscheldetunne! blijft in beide richtingen beschikbaar Volgende week, van maandag 7 mei tot zaterdag 12 mei, worden er elke avond en nacht vanaf 21.00 uur tot 05.00 uur of zo veel eerder als mogelijk is, asfalteringswerkzaamheden uitgevoerd aan de op- en afritten en aan de oostzijde van de tunnelweg in Zeeuws- Vlaanderen. ten ertoe zouden leiden dat Delta wat groener wordt, dan is dat mooi meegenomen." Een plan voor de plaatsing van een of meer windturbines leidt al gauw tot bezwaren van omwonen den die horizonvervuiling en ge luidsoverlast in het geding bren gen. „Jammer en onnodig", vindt Janssens. Ze rekent het tot haar taak dergelijke negatieve reacties om te buigen tot draagvlak! „Dat kan bijvoorbeeld door omwonen den regelrecht te laten profiteren van een windmolen bij hun huis. Geef ze maar een cent korting op de kilowattuurprijs. Het gaat erom te bereiken dat mensen zich er echt betrokken bij voelen en zo'n molen gaan zien als hun dorps- of wijkmolen en zo gaan nadenken over duurzaamheid." Er zijn op dat vlak veelbelovende initiatie ven, zoals het project Duurzaam Diekendamme in de gemeente Borsele. De provincie vaart een andere koers. Mede om problemen door een gebrek aan draagvlak te voor komen, is besloten tot een concen tratiebeleid. Janssens: „Er stonden eerst maar vier hoofdlocaties op de kaart. Wij hebben toch nog ge daan weten te krijgen dat er een vijfde bij is gekomen: de Kram mersluizen." Het Krammerwindpark, dat Zeeuwind samen met de zuster- coöperatie Deltawind ontwikkelt, moet het grootste van Zuid west-Nederland worden. Er is plaats voor dertig a veertig wind turbines met een totaal opgesteld vermogen van 100 megewatt. De initiatiefnemers hebben er in fe bruari een windmeetmast laten plaatsen. Minimaal een jaar lang wordt daarmee informatie verza meld over windrichting en -snel heid om de economische uitvoer baarheid onderbouwen. De meet resultaten zijn ook van belang om de optimale plaatsing van de wind turbines uit te knobbelen. Voor het Krammer-windpark is een mi lieueffectrapport nodig. Meer info: Kijk op www.westerscheldetunnel.nl en meldt u aan voor Mijn Tunnel, volg @WSTverkeer of stuur een e-mail naar: info@westerscheldetunnel.nl of bel Klantenservice vanuit Nederland: 0900 - 2358866 0,05/min.) vanuit België: 0031 - 113 232 844 WESTÈR JUIMNEL CHEtDE Tunnelweg Zeeuwind-directeur Trees Janssens: „Laat omwonenden regelrecht profiteren van de windturbine bij hen in de buurt". foto Willem Mieras MIDDELBURG - Vanuit de Europese Commissie worden vrijdag 11 en zaterdag 12 mei Europese Kijkda gen gehouden. Op die manier wil Europa de burgers laten zien waar Europese subsidies aan worden be steed. Ook moet dan duidelijk wor den hoe de EU samenwerkt met de Nederlandse overheid, het be drijfsleven en kennisinstellingen aan de versterking van de econo mie. Per provincie zijn verschillen de projecten geopend. De projec ten werken aan innovatie, duur zaamheid en grensoverschrijdende samenwerking. De deelnemende projecten zijn te herkennen aan de Europese vlag. Veel projecten hebben een speciaal programma georganiseerd en soms is vooraf aanmelden nodig. In Zeeland gaat het onder meer om het Dokje van Perry in Vlissin- gen, de opkweek van oesters in een nursery in Yerseke, Dignity Ca re in Terneuzen, Natura People in Groede, het Muzeeum in Vlissin- gen, de Incubator in Vlissingen, een getijdencentrale in de storm vloedkering Oosterschelde, en vis- kwekerij in Colijnsplaat. Meer informatie: www.europaomde- hoek.nl/kijkdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98