Een hernia is lang niet altijd een hernia Sport |sGezondheid MADRID - Niet alleen in Amsterdam viel er deze week iets te vieren. Ook in Madrid gingen de voetballiefhebbers uit hun bol. Real Madrid veroverde woensdagavond laat door een 3-Q-zege bij Athletic Bilbao de 32e landstitel. Met nog twee speeldagen voor de boeg is het SP0RTFOTO VAN ÖE WIEK team van José Mourinho niet meer te achterhalen door Barcelona. Een dag later werd de ploeg in het centrum van Madrid gehuldigd. Doelman Iker Casillas zweept op het Plaza de Cibeles de fans op. foto Andres Kudacki/AP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 33: een hernia? door Koen de Vries Blessures zijn nooit fijn, maar de meeste zijn van niet al te lange duur. Hernia-achtige verschijnselen zijn van een ande re orde. Veel sporters met deze rugproblemen zijn maanden, zo niet jaren onder de pannen. Sommigen komen er nooit hele maal vanaf. De wereld van de hernia-achtige klachten kan in twee comparti menten worden opgedeeld. Die van de specifieke en van de a-specifieke lage-rugklachten. Als je diet over specifieke rug klachten hebt, heb je het meest al over een echte hernia. Het pro bleem is duidelijk: een tussen wervelschijf is beschadigd of ka pot. En ook het jplan van aanpak is veelal duidelijk: opereren of een lange tijd rust. Bij de a-specifieke klachten ligt het anders. Mensen hebben zwa re pijn in hun (onder) rug, maar een hernia is het niet. Het is iets anders. Maar wat? Vaak heeft het met een vorm van overbelas ting te maken. „De oorzaak kan in het hele lichaam verscholen liggen. Van de grote teen tot aan de kruin", vertelt Anton Engels, manueel therapeut en sportfysio- therapeut te Middelburg. „Tach tig tot negentig procent van dit soort rugklachten is a-specifiek. Je moet gaan kijken naar het he le bewegingsbeeld. Een opgetrok ken elleboog kan de veroorzaker zijn maar ook een teen die ver keerd wordt neergezet. Probleem bij deze a-typische klachten is dat hoe langer ze du ren, hoe moeilijker de diagnose te stellen is. „Als je langdurig pijn hebt, weet je steeds minder goed waar die vandaan komt", stelt Engels. Voetballer Rogier Veenstra is ie- Tips? mail naar sporf@pzc.nl mand die is geopereerd aan een hernia. Veenstra, tegenwoordig woonachtig in Biggekerke, voet balde tien jaar bij NAC, had re gelmatig last van z'n rug, totdat hij in 2009 na een wedstrijd nau welijks nog het gaspedaal in z'n auto kon indrukken. Een zware operatie volgde, de oude is hij nooit meer geworden. Pas twee jaar na de operatie, na lang revali deren, kon hij weer aan een wed strijd meedoen. Niet bij NAC, want daar werd z'n contract niet verlengd, maar bij Kloetinge. „M'n rug blijft een zwakke plek", vertelt Veenstra. „Er zijn zenuwen in m'n benen bescha digd tijdens de operatie. Daar blijf ik last van houden. De och tend na een wedstrijd of trai ning word ik wakker met spier pijn. Maar dat heb ik er voor over. Ik heb weer plezier in het voetbal." Sandra de Block uit Heinkens- Rogier Veenstra werkte lange tijd zand is iemand die lange tijd kampte met a-specifieke rug klachten. Ze was een getalen teerd hardloapster, hoorde bij de Zeeuwse top, maar twee jaar ge leden gooiden rugklachten roet in het eten. Ze liep stad en land af bij diverse specialisten, het probleem werd echter nooit hel der. Een zogenaamde facetinfil Anton Engels aan zijn revalidatie. foto Ruben Oreel tratie zorgde voor verlichting. Daarbij werd een verdovend middel in combinatie met cor- tisonen geïnjecteerd bij de pijnlij ke plek. „Het is niet over, maar in het dagelijksleven heb ik bijna geen last meer. Dat is voor mij op dit moment voldoende", meldt De Block. Over hardlopen heeft ze het voorlopig maar niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85