sport 133 Nederland krijgt extra ticket Europa League Rusland verspert Oranje weg naar Londen Heerenveen Onderzoek fans Twente zaterdag 5 mei 2012 door Maurice Steketee m Stand eredivisie Ajax 33 22 7 4 73 90-35 Feyenoord 33 20 7 6 67 67-35 PSV 33 20 6 7 66 84-46 sc Heerenveen 33 18 10 5 64 77-56 AZ 33 18 8 7 62 63-35 FC Twente 33 17 9 7 60 80-42 Vitesse 33 15 8 10 53 47-40 RKC Waalwijk 33 13 6 14 45 38-46 Roda JC 33 14 2 17 44 54-67 NEC 33 12 6 15 42 40-44 FC Utrecht 33 10 10 13 40 52-57 Heracles Almelo 33 11 7 15 40 51-60 FC Groningen 33 10 7 16 37 41-60 NAC Breda 33 9 8 16 35 42-52 ADO Den Haag 33 8 8 17 32 35-62 VWVenlo 33 8 4 21 28 38-76 De Graafschap 33 5 6 22 21 31-71 Excelsior 33 4 7 22 19 27-73 Programma laatste speelronde Zondag, 14:30 uur: ADO Den Haag-De Graafschap NAC Breda-RKC Waalwijk Vitesse-Ajax Excelsior-PSV se Heerenveen-Feyenoord Roda JC-FC Utrecht VW Venlo-FC Twente AZ-FC Groningen Heracles Almelo-NEC Topscorers 1. Dost (sc Heerenveen) 31 2. Luuk de Jong (FC Twente) 25 3. Malki (Roda JC Kerkrade) 24 4. Guidetti (Feyenoord), Mertens (PSV) 20 6.Toivonen (PSV) 18 7. Altidore (AZ) 15 8. Matavz (FC Groningen 3, PSV 11)14 10. Siem de Jong 13 11Bony (Vitesse) en Plet (Heracles Almelo 10, FC Twente 2) 12 De Europese voetbalbond Uefa heeft vrijdag bekendgemaakt dat Nederland komend seizoen een extra club mag afvaardigen voor de Europa League. Nederland krijgt dat startbewijs dankzij zijn hoge klassering op de 'Uefa Respect Fair Play Ranking'. Het ticket gaat naar de meest sportieve club in het betaald voetbal. Na 33 van de 34 competitieronden gaat sc Heerenveen aan de leiding met 8,05 punt. FC Twente staat tweede, met 7,99 punt. De toekenning van het extra ticket zorgt overigens voor nog meer rekenwerk op de slotdag. Indien de winnaar van het 'Fair Play-klassement' zich al heeft verzekerd van Europees voetbal, dan gaat het startbewijs naar de eerstvolgende ploeg op die ranglijst. Er is een kans dat de 'meest sportieve club' - bijvoorbeeld Heerenveen of Twente - zich plaatst voor de play-offs om Europees voetbal. In dat geval moet die club toch gewoon deelne men aan de nacompetitie, want via die route kan het elftal instromen in de tweede kwalificatieronde van de Europa League. Via het Fair Play-klassement begint het Europees avontuur al in de eerste kwalificatie ronde. Echter, zou die betreffende ploeg vervolgens de play-offs winnen, dan gaat het extra ticket alsnog naar de eerstvolgende club op de nationale Fair Play Ranking. Daarom mag zelfs Excelsior (momenteel achter Heeren veen, FC Twente en Ajax de vierde eredivisieclub op die lijst) stiekem hopen op Europees voetbal. Rolant Quist foto's ANP door René Banierink ANKARA - In het Turkse Ankara liep de weg naar Londen vrijdag avond dood voor de Nederlandse volleybalsters. Wereldkampioen Rusland drukte de prille Holland se lente op het olympisch kwalifi catietoernooi de kop in (3-1). Voor even, want één ding werd wel dui delijk: er is wel degelijk leven na het tijdperk Selinger. Natuurlijk was de uitschakeling voor de Olympische Spelen even slikken voor de Nederlandse vol leybalsters. Maar dramatische tone len als vier jaar geleden in het Duitse Halle bleven uit. Destijds wist het in zichzelf gekeerde team onder leiding van de grote kleine leider Avital Selinger zich nauwe lijks raad met zijn emoties. Het welhaast blinde geloof dat de roer ganger hen in het beloofde olympi sche land zou leiden, kreeg een ste vige knauw. Maar al gauw verbon den ze zich opnieuw voor vier jaar aan hem, in het rotsvaste geloof dat het dan maar in 2012 moest ge beuren. Toen Selinger vorig jaar, na teleurstellende resultaten op het WK, de Grand Prix-kwalifica- tie en het EK, door de bond op de keien werd geknikkerd, was de ploeg in shock. Het kostte Oranje onder leiding' van uitgerekend, boosdoener Bert Goedkoop zelfs bijna de kwalificatie voor het olympisch kwalificatietoernooi. Maar een half jaar later, zonder drie gestopte (Visser en Huur man) of geblesseerde (Chaine Stae- lens) veteranen, toonde Oranje de afgelopen dagen in Ankara een heel ander gezicht. De nieuwe staf onder leiding van Gido Vermeu len is er in een paar weken tijd in geslaagd het vertrouwen te win nen van ook een aantal verstokte Selinger-aanhangers. De luiken zijn open gegaan en de speelsters maken een veel ontspannener in druk in en buiten het veld. Ze pa ren dat binnen de lijnen aan een aanstekelijk enthousiasme en een over-mijn-lijk mentaliteit. Of, zo als een speelster het zei: „Onder Gido is er een heel goede balans tussen ontspanning en inspan ning." Vanzelfsprekend is dat alles geen garantie voor succes. In de ope ningswedstrijd tegen Polen zakte de ploeg in de laatste set ouder wets door het ijs. Dat het team te gen Servië daaraan ontsnapte, lag ook aan het feit dat de Europees kampioen zich al helemaal richt op de laatste en waarschijnlijk een voudigere kans op het derde OKT. Tegen Rusland begon de ploeg vrij dagavond swingend, maar bleek uiteindelijk te weinig power in combinatie met passend vermo gen te hebben om de wereldkampi oen uit te schakelen. Vermeulen begon de meeste wedstrijden met een sterke pass als basis en dat be tekende in dit geval dat hij met Ma- ret Grothues en Debby Stam op de buitenkant twee kleinere speel sters had staan. Daarmee red je het tegen toplanden niet, dan heb je daar minimaal één langere speel ster nodig die ook behoorlijk kan passen. Dat weet de bondscoach ook. Als Chaine Staelens, zoals aangekondigd, na dit toernooi niet terugkeert, heeft hij aanstormende alternatieven met Anne Buijs en vooral Lonneke Sloetjes. Die laat ste bleek tegen Rusland passend nog te zwak. De tijd van een paar weken is logischerwijs tekort ge weest voor Vermeulen om echt zijn stempel op het team te druk ken. Maar de eerste signalen zijn ^positief en geven aan dat er wel de gelijk leven is na het tijdperk Selin ger. Verliezen om er zelf beter van te worden. Het klinkt tegenstrijdig, maar zondag in Heeren veen zou het zomaar eens kunnen gebeuren. Als het na 89 minuten voetballen bij Heerenveen-Feye-' noord gelijk staat, doen de Friezen er goed aan een balletje door te la ten. De ploeg van Ron Jans zit in de 'luxe' positie dat ze bij een over winning of nederlaag zeker zijn van deelname aan de Europa Lea gue. Een gelijkspel kan zomaar be tekenen dat Heerenveen play-offs moet gaan spelen. Stel dat topsco rer Bas Dost in laatste minuut al leen op de doelman van Feye noord mag afgaan bij een 0-1-ach- terstand. Hij zou wel gek zijn om de bal tussen de palen te mikken, want daarmee zou hij zomaar eens de Europese droom van zijn eigen team aan flarden kunnen schieten. Hij zou door de suppor ters gekielhaald worden in de Hee- resloot, een van de wateren van het oudste veenkanaaldorp van Nederland, na het maken van de gelijkmaker. Competitievervalsing ligt dus zon dag op de loer. Bij de KNVB zitten ze met de situatie in de maag al gaan ze ervan uit dat Heerenveen 'zijn plicht doet'. Het geeft eens te meer aan dat de nacompetitie voor eredivisieploegen een vol strekt overbodig toetje van het sei zoen is. Het zou straks zomaar kunnen dat nummer negen Roda JC Europa in mag, omdat het num mer zes Twente uitschakelt. In de reguliere competitie hebben de Tukkers maar liefst zestien punten meer bij elkaar gesprokkeld. Die kunnen door een ongelukkige ne derlaag in de play-offs in één klap teniet worden gedaan. Een arbitra le misser of een blunder van de Twente-goalie kan een heel sei zoen verpesten. Daar speel je dan 34 competitiewedstrijden voor. Bij Heerenveen kunnen ze die he- 0 le situatie dus voorkomen door 'ge woon' te verliezen. Toch valt er voor de Friezen ook nog wel wat te winnen. Bij een zege eindigt de ploeg zo goed als zeker als vierde en dat betekent dat het drie weken extra vakantie heeft. De ploeg stroomt dan pas eind augustus de Europa League in. Wint de ploeg van Ron Jans zelfs met 6-0, dan gaat het Feyenoord voorbij op de ranglijst en kunnen de Friezen zo waar nog tweede worden als PSV verliest bij Excelsior. Maar een ge- lijkspel? Nee dat wordt het niet in Heerenveen. Ook bij de Toto zijn ze daar van overtuigd. Op een zege van Feyenoord staat 1.62 euro, een gelijkspel 4.07. Terwijl een drietje normaal gesproken een hele nor male uitslag zou zijn. ZEIST - De aanklager betaald voet bal is een vooronderzoek begon nen naar de gebeurtenissen tij dens FC Twente-Ajax, op 29 april. Tijdens de beladen wedstrijd gooi- - den FC Twente-supporters voor werpen op het veld. Toby Alder- weireld liep een sneetje in zijn ge zicht op, nadat hij werd geraakt door een muntje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81