zeeland 129 Beter leven voor borstkankerpatiënt PZC Soldaatje spelen Elsken van der Wall, expert op het gebied van borstkanker, geeft lezing in Middelburg. Lente lezingen 2012 zaterdag 5 mei 2012 wmmmmmsmmmmmmmmtmmmmmmmssm Elsken van der Wall, internist-on coloog bij het Universitair Me disch Centrum Utrecht, verzorgt aanstaande dinsdag de eerste van vier lentelezingen in Middel burg. De lezingen zijn een initia tiefvan de Roosevelt Academy, Universiteit Utrecht en de PZC. door Cornelleke Blok Elsken van der Wall hoort bij de top-experts op het gebied van borst kanker in Nederland. In haar lezing van komen- de dinsdag vertelt ze over de stand van zaken in de behandeling van deze ziekte, en de vooruitzichten in de toekomst. De eerste vrouwelijke universiteits hoogleraar van Nederland is stel lig: borstkanker helemaal genezen bij iedereen, dat is een illusie. Ook in de toekomst. „Een kankercel is zo ingenieus en intelligent. Die zal zich altijd aan een behandeling we ten te onttrekken. Het is een slim me tegenstander, waarmee we voortdurend in gevecht zijn." Toch is er hoop voor patiënten en hun families, want er is de afgelo pen jaren veel bereikt in de behan deling van borstkanker. „Het aan tal vrouwen dat borstkanker krijgt, neemt nog steeds toe, maar het aantal vrouwen dat overlijdt blijft hetzelfde." Meer dan 85 procent van de patiënten leeft na vijf jaar nog. „In de jaren zeventig en tach tig was dat zestig procent." Vooral in de afgelopen tien jaar is veel bereikt. „We kennen nu vijf verschillende vormen van borst kanker, terwijl we er vroeger maar één kenden. We weten bijvoor beeld ook beter welke therapie voor welke vorm van borstkanker de beste is. We kunnen meer the rapie op maat geven." Van der Wall richt zich daarnaast op de kwaliteit van leven van de 13.500 vrouwen en de 100 mannen die elk jaar de diagnose borstkan ker krijgen. „De bijwerkingen van de ziekte en de behandeling han teerbaar maken voor patiënten: dat is een enorme drijfveer van mij. Borstkanker kan zó veel scha de aanrichten in gezinnen. De psy chologische impact voor vrouwen is enorm, veel groter dan bij ande re vormen van kanker." Dat komt volgens Van der Wall vooral doordat borstkanker grote invloed heeft op het zelfbeeld van vrouwen. „Vrouwen hebben vaak het gevoel dat de buitenwereld *ze beoordeelt op hun borsten. Ze voe len zich door hun ziekte niet meer volledig vrouw. Naast het moeten verwerken van de diagnose kanker voelen velen dat hun zelfbeeld is aangetast. Het is daarom belang rijk om, naast een goede behande ling, ook begeleiding aan te bieden door bijvoorbeeld een psycho loog." Ook zijn er andere ontdek kingen gedaan. „Er zijn veel betere medicijnen om misselijkheid door de chemotherapie te onderdruk ken. En, wij adviseren iedereen te sporten, omdat is aangetoond dat dat de moeheid vermindert. Ook is er een zogeheten coldcap ont wikkeld, om de kans op haaruitval door chemotherapie kleiner te ma ken." Het is de grote droom van Van der Wall dat er ooit een vaccin ontwik keld kan worden tegen borstkan ker. „Maar dat maken wij niet meer mee. Wetenschappers zijn er al dertig jaar mee bezig. Tot nu toe zonder succes." Na de lezing van Van der Wall, aanstaande dinsdag, zijn er nog drie lentelezingen. Woensdag 16 mei geeft Frits van Oostrom, uni versiteitshoogleraar aan de Univer siteit Utrecht, een voorproefje van zijn boek over Nederlandse litera tuur van de veertiende eeuw. Bio loog en neurowetenschapper Wil lem Hendrik Gispen vertelt woens dag 23 mei over dichter Gerrit Ach terberg. Op 30 mei houdt filosoof Herman Philipse een de laatste len telezing. Hij is bekend om zijn atheïstische overtuiging. De lentelezingen zijn gratis toeganke lijk voor iedereen. Aanvangstijd van al le lezingen is 19.30 uur. Locatie: stad huis Middelburg. Elsken van der Wall: „De bijwerkingen van de ziekte en de behandeling hanteerbaar maken voor patiënten: dat is een enorme drijfveer van mij." Elsken van der Wall Elsken van der Wall (51) is inter- nist-oncoloog bij het UMC Utrecht, de eerste vrouwelijke universiteitshoogleraar aan de Universiteit van Utrecht en voorzit ter van het UMC Utrecht Cancer Center. 5 Zij is ook voorzitter van de weten schappelijke adviesraad van Pink Ribbon. I Daarnaast is Van der Wall verbon den aan het Sidney Kimmel Can cer Institute van:de Johns Hopkins Medical School in Baltimore (VS). mmmsmmiti Ze is ook voorzitter van de Natio nale Borstkanker Onderzoeks groep, BOOG, lid van de Beraads- groep Geneeskunde van de Ge zondheidsraad en auteur van meer dan 150 artikelen op het gebied van borstkanker. MIDDELBURG - Kinderen konden vrijdagmiddag 'soldaat je spelen' op de Middelburgse Markt. Als voorproefje van de Landmachtdagen op 12 en 13 mei op de Gene- raal-majoor De Ruyter van Steveninckkazerne in Oirschot kwamen de militairen van de 13 Gemechani seerde Brigade naar Middelburg. Er was onder meer een hindernisbaan en er kon een kijkje in pantserwa gens worden genomen. zie video op www.pzc.nl/video Roosevelt Academy en Universiteit Utrecht 8 mei: Prof.dr. E. van der Wall Bathsheba's borst Hoe is de huidige stand van zaken met betrekking tot de behandeling van borstkanker en wat zal ons de toekomst brengen De lezing begint om 19.30 uur in het oude Stadhuis, Middelburg. Kijk voor het programma met de vier lezingen en om u aan te melden op www.roac.nl. Dc Lente lezingen worden georganiseerd door de Roosevelt Acadcrr ic Universiteit Utrecht, dc PZC en her Koninklijk Zeeuws Genootschap d< Universiteit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 77