'Crimineeltje ook na 18e volgen' Nederlanders ruimden in oorlogstijd puin van het getto in Warschau -2 61 binnenrand Vorig jaar 37 tbs'ers onwettig buiten kliniek Meer tips over verkrachting meisje Hulpverlening soms te snel gestaakt PÜOOt ZWaargeWOlld bij CTash Topvoordeel VERRE REIZEN KR AS. NL EINDHOVEN - Brandweerlieden staan bij een gistermid- stel, een Ruschmeyer, verongelukte rond 17.00 uur bij dag op Eindhoven Airport gecrasht vliegtuigje. De pi loot is in kritieke toestand naar een ziekenhuis ge bracht. De overige inzittenden, een vader met twee kin deren, zijn lichtgewond geraakt bij het ongeluk. Het toe- de landing. De oorzaak van de crash is nog niet duide lijk. De luchthaven werd na het ongeluk gesloten. Daar door moesten toestellen uitwijken naar andere vliegvel den. foto Bert Jansen - HDIVERSUM - Naar schatting hon derden Nederlanders zijn in de Tweede Wereldoorlog ingezet om de resten van het getto van War schau te ruimen. De Joodse dwang arbeiders leefden in het concentra tiekamp op het vroegere gettoter rein in de Poolse stad. Dat blijkt volgens de NOS uit ei gen onderzoek. De Nederlanders werden vanaf eind augustus 1943 vanuit Auschwitz aangevoerd. Het kamp werd ingericht nadat de Duitsers na de opstand in het voor jaar van 1943 het getto met de grond gelijk maakten. Daar moest een park komen. De dwangarbei ders moesten uit het puin bruik baar materiaal halen, onder barre leef en werkomstandigheden. Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (Niod) meldt dat het gaat om nieuwe in formatie. Een woordvoerder hoopt dat meer mensen naar aanleiding hiervan met gegevens komen, zo dat die kunnen worden toege voegd aan de geschiedschrijving. Hoeveel gevangenen in het kamp verbleven, is niet duidelijk. DEN HAAG - Vorig jaar is het 37 maal voorgekomen dat een tbs'er niet in de kliniek was terwijl dat wel moest. Dat staat in een brief van minister Ivo Opstelten (Veilig heid) aan de Kamer. Het zijn vier gevallen minder dan in 2010. Het gaat volgens Opstelten bij de ze 'onttrekkingen' vaak om afspra ken die niet of niet geheel zijn na gekomen, „dus niet om ontvluch tingen met direct gevaar voor de maatschappij'Werspreiding van een signalement van de tbs-gestel- de kan bijdragen aan spoedige op sporing, zegt Opstelten, maar kan soms ook een averechts effect heb ben. Hij vindt het ongewenst om voortaan in alle gevallen een signa lement te verspreiden. „Elke onge oorloofde afwezigheid is immers uniek en dient dan ook op basis van de specifieke omstandigheden passend te worden aangepakt." EDE - De tv-uitzending van Opspo ring Verzocht, waarin dinsdag aan dacht werd besteed aan de ver krachting op 24 april van een 6-ja- rig meisje in Ede, leverde dertien tips op. Daarin worden meerdere namen van een mogelijke dader ge noemd. Dat maakte de politie vrij dagmiddag bekend. Het Team Grootschalige Opsporing heeft in buurtonderzoeken ruim duizend mensen gesproken. Het onderzoek richt zich op een slanke blonde jongen zonder gezichtsbeharing, die een plastic tas met blikjes drank bij zich had. I Madeira - Funchal App. Gorgulho*** i"j 8 dagen o.b.v. logies vertrek in juni jj;| Prijs per persoon o.b.v. 2 pèrsonen inclusief vlucht al v.a. In samenwerking met kSt. madeira islands Arke.nl 130 winkels j 0900 8847 VforUor V*TUl zaterdag 5 mei 2012 Na wat klein kruimelwerk pleegden Sandro G. en Ziya B. een dodelijke roofoverval. Ze werden sinds hun acht tiende niet meer gevolgd door jeugdhulpverlening. door Koos van Wees Spijbelen, taakstraffen, blo wen. Het criminele cv van Sandro G. en Ziya B. leest niet als een bestseller. Tot het tweetal besluit de sprong naar eeuwige 'roem te maken. Een roofoverval op de Haagse juwelier Stratmann met met dodelijke af loop plaatst de twee negentienjari gen in één klap op voorpagina's. Sandro en Ziya waren jaren in beeld bij onder meer Jeugdzorg en Jeugdreclassering. Helpen deed het niet. School vonden ze niks, wer ken nog minder, en het enig nog begaanbare pad was dat van de misdaad. Toen ze achttien werden, stopte de bemoeienis van de hulp instanties en gleed het tweetal nog verder af. Het had ook anders gekund, signa leert Sjef van Gennip, directeur van Reclassering Nederland. Hij pleit ervoor de grenzen tussen de jeugdreclassering en die voor vol wassenen op te heffen. „Ik pleit voor één systeem waarin je jonge ren vanaf een jaar of vijftien kunt volgen als dat nodig is. Nu stopt de jeugdreclassering soms te vroeg." Zijn pleindooi sluit aan bij het wetsvoorstel adolescentenstraf recht dat bij de Tweede Kamer ligt en bedoeld is voor jongeren van 15 tot en met 23 jaar. In dat voorstel wordt meer rekening gehouden met de geestelijke ontwikkeling van jongeren. Bij strafoplegging kan bijvoorbeeld als voorwaarde worden gesteld dat de adolescent onderwijs zal volgen. Probleem is dat andere ontwikke lingen het niet makkelijker maken. „De Jeugdreclassering wordt van het Rijk overgeheveld naa.r de ge meenten. Dat betekent juist méér versnippering en verkokering", constateert Van Gennip. Het pleidooi wordt gedeeld door Hans Beelen, directeur van Bureau Jeugdzorg Haaglanden, dat direct bemoeienis had met Ziya en Sandro. Ook hij wil dat dergelijke jongeren tot en met hun 23ste wor den gevolgd en niet tot hun 18e. Volgens Beelen zijn jongeren van die leeftijd nog niet uitontwikkeld. Intensieve begeleiding ook na hun achttiende blijft daarom nodig. Ziya en Sandro hebben intussen bekend.- „Ik werd bang en heb per ongeluk twee keer geschoten", ver klaarde Sandro tegenover de Geor gische politie, bij wie hij zichzelf aangaf Ziya heeft bekend erbij bé trokken te zijn, maar of hij ook ge schoten heeft, is onduidelijk. Stratmann is gisteren gecremeerd. Zijn weduwe, Els Lokker, bedank te iedereen voor de steun en riep op om niet toe te geven aan gevoe lens van woede. „Het zal de daders worst wezen en wij moeten ver der", zei ze.Over de etnische ach tergrond van de daders wilde ze niets horen. „Je hebt overal rotzak ken tussen zitten." Vertrek: van 4/8 t/m 13/10 o.a. Mekong Delta, Hué en de Halong Bay inclusief vluchten, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74760 Vertrek: van 1/9 t/m 2/11 o.a. de Amazone en Galapagos eilanden inclusief vluchten, verblijf, div. maaltijden, 1 NL-sprekende reisleiding en excursies - Zie www.kras.nl/25271 3 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15'cpm Pri/zen zijn o.n.. fen/ij anders vermeld. Prijzen zijn exclusie! resèrveringskpsterf en Caiamiteilenfonds. waarom zou je meer betalen Vertrek: 5/9, 3/10 en 14/11 o.a. Delhi, de Taj Mahal en Kathmandu inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Vertrek: van 3/7 t/m 30/10 o.a. Kruger Park, Zululand en Kaapstad incl. rechtstreekse vlucht per KLM, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6