:<a Armeense parel Sn Turks meer 19 reizen s <g\ m Ook toeristentrekker Turkije heeft minder bekende regio's. Zoals het eiland Akdamar in Oost-Anatolië waar Jan Willem Veenhof een kerk ontdekte die officieel geen kerk mag heten. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 mei 2012 Al een uurtje hobbelt de bus over de grote weg die van de grens met Iran naar de Oost-Turk se stad Van loopt. De route voert door een dor vulka nisch landschap waar je alleen af en toe schaapherders ziet met hun kuddes. In de verte zien we eeuwi ge sneeuw op de toppen van een gebergte blinken. Vanaf het fort (^avustepe, overblijf sel uit een vroeger koninkrijk, zijn we op weg naar de aanlegsteiger in het Van-meer. Daar ligt de boot naar het eilandje Akdamar. Als de boot vanaf het grindstrand weg- pruttelt, komt de stilte van het be sneeuwde Artus-gebergte indrin gender over dan toen we het, tus sen het voortrazende verkeer, in de verte zagen. Na zo'n 20 minuten doemt het massieve rotseiland op. De Turkse vlag valt vanaf de boot nét iets eer der op dan de punttoren van de Akdamar-kerk. En de vlag is ook net iets hóger dan de kerk, zodat de symboliek duidelijk is: Akda mar én deze Armeense kerk zijn stevig in Turkse handen. We stappen aan wal, betalen drie Turkse lira (1,50 euro) en lopen tussen de amandelbomen door via een natuurstenen pad naar de kerk. De Akdamar Kilisesi, slechts 12 bij 15 meter groot, zorgde voor meer commotie dan je op basis van de omvang zou verwachten. De kerk is versierd met gebeeld houwde reliëfs van Bijbelse tafere len, in stroken aangebracht op de buitenmuren. We zien onder meer Adam en Eva, David (mét slinger en steen) en Goliath, Abra ham die Isaac wil offeren, Daniël in de leeuwenkuil, Simson in ge vecht met de leeuw en Jona die de zee in wordt gegooid in afwach ting van de walvis. De fraaie Armeense kerk is een attractie waar Turkije graag buiten landse gasten mee naar toe neemt. En dat heeft alles met geschiedenis in deze regio te maken. De stad Van is voor sommigen het sym bool in de propagandastrijd rond de Armeense 'kwestie' of Armeen se 'genocide' (de terminologie is af hankelijk van het perspectief van de spreker). Dat komt, omdat ten tijde van de gewelddadige gebeur tenissen, gedurende de Eerste We reldoorlog, de stad een bloedig slagveld was. De Turken verdachten de Arme niërs van collaboratie met de Rus sen. De Armeniërs verschansten zich in de oude stad Van waar ze door de zware Turkse aanvallen Istanbul Ankara* TURKIJE volledig werden 'vermorzeld'. De Akdamar Church werd niet ge spaard. De monniken in de kerk werden gedood en de kerk geplun derd. Maar enkele jaren geleden werd de kerk voor 1,5 miljoen dol lar grondig gerestaureerd, waarna het tien eeuwen oude gebouw offi cieel, en met veel ceremonie, als museum geopend werd. Als mu séum dus, en niet als kerk (hoewel de kerk incidenteel open is gesteld voor religieuze diensten). Maar een kruis mocht er niet komen. In de Armeense tijd stond de kerk be kend als 'Church of the Holy Cross'. De Akdamar Church was van 1116 tot 1895 een belangrijk reli gieus centrum. De discussie spitst zich nu toe op de vraag of Turkije dit restauratie project heeft ondernomen om te laten zien hoe zorgvuldig de Turk se staat met het erfgoed van haar minderheden omgaat óf dat de gi gantische opknapbeurt gereali seerd is als een rookgordijn om de Armeense genocide te verhullen. Dit punt zal nog wel even blijven schuren, maar vanuit toeristisch oogpunt is de restauratie pure winst. Gasten kunnen genieten van de opgeknapte, gebeeldhouw de reliëfs buiten en fresco's binnen in de kerk. En voor de toerist die SYRIË Er worden veel rondreizen naar Turkije aangeboden, maar de meeste gaan naar West-Turkije. Oost-Anatolië blijft een weinig toeristisch gebied, waar je als indivi duele reiziger authentieke Turkse gastvrijheid kunt er varen, maar soms ook met een gebrek aan hotels/pensions of eenvou dige voorzieningen genoe gen moet nemen. Als je individueel reist, is het handig om met Turkish Airlines te vliegen, omdat die je van Amsterdam, via een tussenstop in Istanbul of Ankara, tegen redelijke prijzen direct naar de stad Van in Oost-Turkije brengt. Zie www.thy.com Je koopt voor 15 euro een visum bij aankomst op de luchthaven. De Turkse lira is ongeveer een halve euro waard. welkominturkije.nl Grote foto: De Akdamar Kleine foto boven: De Tui wappert prominent op het Uiornnrlni" UI -4- „IJVf nieronaer. nex. rener van uavia foto's Birasuegi/Michel Wal/GPD GEORGIË Van I zijn geschiedenis kent, geven de historische achtergronden het be zoek een extra dimensie. Zelfs mijn gids Emin Toktas erkent dit. Want ondanks het feit dat de Tur ken de Akdamar Church formeel een museum noemen, laat hij zich er niet van weerhouden de pracht van de kerk te prijzen: „Het is offi ciéél een museum, maar dat is een politieke beslissing. Iedereen kan zien dat het een kerk is." De Armeniërs waren de prilste ver tegenwoordigers van het eerste christendom in deze regio. Ze ver dienden de kost als edelsmeden en sieraadbewerkers. In de ogen van de afgebeelde Bijbelse figuren op de zonzijde van de Akdamar Church zouden, volgens Armeen se historici," juwelen verstopt heb ben gezeten, of in ieder geval gepo lijste voorwerpen van kostbaar glas, zodat de ogen de hele dag glinsterden in de zon. Daarvan is nu niets meer te zien. Maar toch, als je goed kijkt, zie je donkere zwarte gaten in de ogen van de schippers die Jona overboord gooien in de bek van een grote vis. En ook Jona zelf staart je aan met een wezenloze, holle blik. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51