van Pim 7 spectrum Zaterdag 5 mei 2012 Beleidsmedewerkers die 'net van de lagere school' kwamen, stonden hem bij. „We waren totaal niet geëquipeerd. Het was een brug te ver." Krap zes weken had hij de voorzittersha mer in handen toen de LPF ten onder ging. Dissidenten De Jong en Cor Eber- hard werden uit de fractie gezet. Heins broek en vicepremier Eduard Bomhoff vochten om de macht. Een deel van de fractie beraamde een coup tegen Wijn schenk die was gewogen en te licht bevon den. Het kwam tot een dieptepunt, toen het kabinet-Balkenende de crisis tijdens de uitvaart van prins Claus probeerde te be zweren. Er was geen redden meer aan, con stateerde Wijnschenk. „De .krachten wa ren te sterk. De boot was dusdanig aan het zinken dat geen mallemoer meer hielp." Spijt van zijn politieke avonaiur heeft hij nooit gehad. Hij heeft zijn oude vak weer opgepakt en is in Almere uitgever van 00/24 Horloges. Een nichemarkt, zegt hij, maar wel een bloeiende business met uitga ven in acht landen. „Zakelijk gezien heb ik nooit negatieve opmerkingen gehad. Af en toe houd ik lezingen voor besloten clubs. Dan vinden mensen de anekdotes juist hartstikke leuk." Het was niet voor iedereen zo gemakkelijk de draad weer op te pakken. Het ontbrak de LPF aan een netwerk waarin uitgeran geerde Kamerleden aan een baantje gehol pen konden worden. De meesten keerden terug naar hun oude professie. De vermel ding van LPF-Kamerlid op het cv bleek vaak geen aanbeveling voor een poten tiële, nieuwe werkgever zo valt te beluiste ren. „Dan stelde ik me voor, Gerard van As, volgde meteen de vraag: 'O, heb je in de LPF gezeten?' Dan zei ik: ja, én?" Van As, in 2004 fractievoorzitter, kan zich er flink over opwinden. „Er zijn veel vooroor delen over mijn persoon. Maar ik heb een dikke huid, ik ben een straatvechter. Ik heb me er niets van aangetrokken." Na zijn vertrek uit de Kamer is Van As weer aan de slag gegaan als vastgoedbemid delaar in Alphen aan den Rijn. „In mijn werk was het geen probleem. Zakenrela ties beoordeelden mij op mijn kwaliteiten. Maar een elite van WD'ers nam het mij kwalijk dat ik van hun partij was overge stapt naar de LPF. Het leek net alsof ik be smet was." Harm Wiersma herkent dat. „Als ik zei dat ik van de LPF was, keken ze raar op hun neus. Nu nog steeds wel. In de damwereld zijn meer mensen van linkse signatuur. Daar duwen ze me graag een bepaalde hoek in... maar ik zou mezelf te kort doen als ik daar verder op inga." De Fries heeft zijn oude stiel als topdam- mer weer opgepakt. Daarnaast schrijft Wiersma voor De Telegraaf over denk sport en organiseert hij toernooien. Vanaf de zijlijn bemoeit hij zich nog met poli tiek, vooral uit boosheid. De Klokkenlui- derspartij van zijn zoon scoorde onvol doende om hem aan een zetel in Brussel te helpen. „Weet u", zegt hij strijdbaar, „ik ben nog steeds enorm gedreven. Ik zou zo die blauwe bankjes weer in kunnen. Politi ci zouden aan mij een heel zware dobber hebben." Voor LPF'ers met een vlekje was het hele maal over en uit. Philomena Bijlhout jokte over haar betrokkenheid bij Surinaamse milities en kon het maatschappelijk wel vergeten. Bijlhout was op 22 juni 2002 van Kamerlid gepromoveerd tot staatssecreta ris Emancipatiezaken, maar moest die por tefeuille binnen een dag weer inleveren. In haar autobiografie Meer dan een dag ont hult ze dat zij overdag de deur niet meer uitdurfde uit angst uitgelachen te worden en dat ze zelfs met zelfmoordplannen rondliep. Initiatieven voor een reisbureau, workshops, een baan als maatschappelijk werker, zorgconsulent, het liep allemaal op niets uit 'Na mijn aftreden in 2002 stop te mijn werkzaam leven', schrijft zij op haar website. 'Ik werd nergens meer voor gevraagd'. Hoe het haar nu vergaat, is niet duidelijk. Contact met de pers gaat ze uit de weg. „Sommige LPF'ers hadden een slecht track record en raakten daarom uit de gratie. Maar er spelen ook andere dingen mee", zegt Joost Eerdmans. Zijn eigen curricu lum vitae ziet er wel gezond uit: hij is wet houder in Capelle aan den IJssel, heeft een radioprogramma, schreef een boek, is dag voorzitter. Maar ook Eerdmans kreeg niets voor niets. „Voor velen in het maatschap pelijke middenveld was de LPF de verkeer de partij. Populistisch, te rechts. Iemand als Marco Pastors heeft daar ook last van gehad, terwijl die man veel in zijn mars heeft. Triest." Het was oud-PvdA-Kamerlid Marjet van Zuijlen die hem uit zijn 'zwarte gat' trok. Ze haalde hem in 2007 naar accountants kantoor Deloitte, waar hij aan de slag ging in de public affairs. Spijt heeft Eerdmans nooit gehad. „Ik schaam me er ook niet voor dat ik Kamer lid was voor de LPF. Ik schaam me wel voor de chaos die destijds is ontstaan. Dat was totaal onnodig." Bij anderen zit de weerzin dieper. Fred Schonewille, destijds een van de meer ta lentvolle Kamerleden, laat zijn verleden bij de LPF onvermeld op zijn cv. Schonewille werkt tegenwoordig als universitair docent bij de Universiteit Utrecht en heeft een praktijk als scheidingsbemiddelaar in De venter. Praten over die periode wil hij niet: „Het voegt niets toe." Mat Herben heeft zo zijn eigen redenen om te zwijgen. De kleine generaal met de vlotte babbel die nu zijn brood verdient als lobbyist, wil zich alleen nog bezighou den met 'eerherstel van Pim'. Hij is som ber over wat er van het fortuynisme is ge worden. „Het gaat altijd maar weer over de franje, de randverschijnselen, daar heb ik mijn buik van vol", foetert hij. „Het is allemaal ruis, om moedeloos van te wor den." Ook Ton Alblas,'oud-ambtenaar van Verkeer en Waterstaat en nu met pen sioen, wil zijn LPF-verleden niet oprake len. Zijn echtgenote, destijds zijn fractieme dewerkster, beantwoordt de vraag of hij mee wil werken aan een gesprek. „Ton, willen wij dat nog? Nee, dat willen wij niet. Het is al zo lang geleden. Het was een erg, eh, interessante tijd. Maar nu genieten we van onze rust." 5 reageren? f spectrum@wegener.nl Hoogendijk treft zijn oud-collega's zelden. „Het zijn mijn vrienden niet geworden." Over politiek praat hij alleen nog met zijn buurman in Laren, de voormalige LPF-mi- nister van Economische Zaken Herman Heinsbroek. Grijnzend: „We zijn het nog altijd helemaal met elkaar eens!" Oud zeer is er nog steeds. Harry Wijn schenk speelde met de gedachte een reü nie te organiseren. „Maar toen ik die lui weer zag opduiken in de media met hun zure opmerkingen, heb ik er maar vanaf gezien." Ook voor hem is politiek een ge sloten boek. „Hoe zeg je dat ook alweer? Een ervaring rijker, een illusie armer." Hij praat er zelden nog over. „Ik heb het allemaal snel achter me gelaten. Ik heb er destijds veel energie in gestoken, maar het ging fout. Het was ook helemaal niet de be doeling dat ik in de Kamer zou komen. Ik had Fortuyn aangeboden te helpen met het opzetten van een secretariaat. Ik kwam op plek 28 van de lijst. Maar ja, het lot be paalde anders. De nummer één werd dood geschoten en nummer 27 wilde niet." Nadat Mat Herben zich had teruggetrok ken als fractieleider, werd Wijnschenk ge- J kozen tot zijn opvolger. Stond hij daar daags na Prinsjesdag 2002, 'met nul erva ring', de Algemene Politieke Beschouwin gen te doen, het belangrijkste parlementai re debat van het jaar. „Het was een belachelijk pandemonium. Moest je 48 beleidsterreinen uit je hoofd kennen. Nou, dat was een beetje te veel gevraagd. Het was nota bene mijn maidenspeech." Links: Joost Eerdmans. Boven: De handtekening van Pim Fortuyn in zijn stad Rotterdam. foto's ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39