spectrum 6 Met veel bombarie marcheerden ze tien jaar geleden het parlement binnen, de 26 Kamerleden van de Lijst Pim Fortuyn. Hun politieke droom spatte snel uiteen door een interne machtsstrijd, parlementaire onbekwaamheid en knallende ruzies. Wat is er van hen geworden? Gerard van As: „Het leek net of ik besmet was." Waar zijn ze gebleven? Zaterdag 5 mei 2012 door Sandra Donker De apostelen Op 15 mei 2002 boekte de Lijst Pim Fortuyn een ongeken de winst tijdens de Tweede-Ka merverkiezingen. In één klap kwamen 26 LPF'ers in het parle ment. Hun Haagse carrière was kort, tot de verkiezingen van januari 2003. Slechts vijf van hen (Herben, Varela, Eerdmans, Van den Brink, Van As) werden herkozen, de rest keerde niet terug in het parlement. Wat doen zij tegenwoordig? Ton Alblas: gepensioneerd oud-adviseur en ambtenaar Ver keer en Waterstaat, Leiden. Gerard van As: vastgoedbe middelaar, raadslid in Alphen aan den Rijn, pensioen. Philomena Bijlhout (laatst be kend): zelfstandig ondernemer, Rotterdam. Vic Bonke: gepensioneerd hoogleraar geneeskunde. Wien van den Brink: overle den. Fred Dekker: gepensioneerd cardioloog. Cor Eberhard: onbekend, naar verluidt werkzaam in sport zaak. Joost Eerdmans: wethouder in Capelle aan den IJssel, radiopre sentator WNL. Theo de Graaf: gepensioneer de optometrist, Capelle aan den IJssel. Egbert-Jan Groenink: werk zaam bij farmaceutisch handels bedrijf Imex, Meppel. Mat Herben: lobbyist, adviseur Veteranen Platform, adviseur Stichting Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid. Ferry Hoogendijk: kunsthande laar in Laren, gepensioneerd. Jim Janssen van Raaij: overle den. Winny de Jong: eigenaar ver taalbureau Deutrans, Piershil. Gerlof Jukema: longarts, me disch adviseur en consultant bij Veduma. Frits Palm: overleden. Jan van Ruiten: gepensioneerd ondernemer. Fred Schonewille: universitair docent Universiteit Utrecht, scheidingsbemiddelaar bij Hoef nagels in Deventer. Hans Smolders: vrijwilliger bij voedselbank. Harry Smulders: gepensio neerd ondernemer. Olaf Stuger: lobbyist bij Smeets, Stuger, De Vries in Den Haag. Joao Varela: naar verluidt werk zaam bij Deloitte. Willem van der Velden: pen sioen. Harm Wiersma: dammer, zelf standige, Goutum. Harry Wijnschenk: uitgever horlogebladen 00/24 Horloges, Almere. Fieroes Zeroual: manager bij Fountainhead, Texas, VS. Milos Zvonar: gepensioneerd arts, Praag. N Linksboven: Mat Herben. Rechtsboven: vlnr. Ferry Hoogendijk, Pim Fortuyn, Harm Wiersma, Winny de Jong en Joao Varela. Linksonder: Gerard van As. Rechtsonder: Harry Wijn schenk. foto's ANP/GPD ee, ze praat er niet meer over. Ze denkt er zelden nog aan. De Lijst Pim Fortuyn is verleden tijd. Klaar. Over en uit. Winny de Jong wordt niet graag herin nerd aan de tijd dat ze in 2002 voor de LPF in de Tweede Kamer belandde. De struise blonde verschijning met het lichte Duitse accent kon van meet af aan rekenen op grote belangstelling van de media. Maar al gauw werd hoon haar deel, vooral vanwe ge onconventionele optredens en haar ont boezeming dat ze last had van extreme stemmingswisselingen. Het 'gekke wijf, zo als collega-Kamerlid Ferry Hoogendijk haar publiekelijk noemde, werd een ge liefd onderwerp in satirische programma's. Halverwege de rit kwam het tot overmaat van ramp tot een breuk met de fractie. De 10-jarige herdenking van de moord op Pim Fortuyn brengt de spoken van het ver leden weer tot leven, tot haar verdriet. „Ik doe geen interviews meer", zegt ze vrien delijk maar beslist door de telefoon. „Voor je het weet, word je als publiciteitsgeil neergezet en dat wil ik juist niet. Het is erg genoeg geweest, ook voor mijn gezin." Jaren is ze bezig geweest haar leven weer op de rails te krijgen. Nu is ze eigenaar van een vertaalbureau in het Zuid-Hollandse Piershil. „Ik kon niet terug naar mijn oude functie bij het Centraal Bureau Levensmid delenhandel. Ik heb ontzettend veel sollici tatiebrieven geschreven, maar ik kwam nergens aan de slag. Ik moest het zelf zien te rooien." Het gaat weer goed met haar, zegt ze. „Het is heerlijk vaak naar Duitsland te reizen, waar ik veel klanten heb. De noodzaak van goed Duits spreken wordt in Nederland onderschat. Men denkt dat je er met steen- kolenduits wel komt, maar dat is niet zo. Er is gelukkig veel te doen." De Jong berust in de zwarte bladzij in haar loopbaan: „Dingen lopen zoals ze lopen." Winny de Jong had op 16 mei 2002 niet kunnen bevroeden hoe bitter de afloop van haar politieke avontuur zou worden. Op die dag bestormde ze samen met 25 geestverwanten het parlement. Euforisch, vanwege de grote verkiezingsoverwinning die was binnengehaald, maar ook rou wend om de brute dood van hun leider. De volgers van Pim Fortuyn waren idealis ten, wereldverbeteraars, ontevredenen en gelukszoekers die zorgden voor een onge kend tumult op het Binnenhof Het feest was van korte duur. Na vijf maan den stortte de LPF het kabinet-Balkenende I in een crisis, waarmee een einde kwam aan de Haagse ambities van de meesten van hen. Slechts een enkeling houdt zich nog bezig met politiek, vooral op lokaal ni veau, als wethouder, raadslid of aan de zij lijn als lobbyist. De rest keerde zich er schielijk van af. „Ik heb nog nooit zo hard gewerkt met zo weinig resultaat", zegt Ferry Hoogendijk, oud-hoofdredacteur van Elsevier, terugkij kend. „Het heeft me vooral enorme teleur stelling gebracht. We hebben met 26 man heel weinig kunnen veranderen. Dat neem ik mezelf en de anderen kwalijk." Het ontbrak de fraaie aan coherentie is zijn analyse. „Het waren goedwillende mensen, maar al gauw ontstonden groep jes die elkaar naar het leven stonden. Ik kreeg het aan de stok met mevrouw De Jong. En alles stond meteen in de krant." Hoogendijk keerde terug naar zijn oude passie: kunst verzamelen. „Ik ben nu bezig met moderne Chinese kunst. Vroeger deed ik Cobra, maar de Chinezen hebben de toekomst. Er is daar nu veel meer vrij heid. Het is in positieve zin geëxplodeerd." De fraaie viel als los zand uit elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38