meningen 115 Ze binn'n d'r wee Extra controle struinende hond BBI Travel [NORWAY 0 KIJK!-Al- tyéfc£€NToZRIST2QHÜ6& WteTfAS f I NORWAY .NL "THIS IS ONE OF THE MOST BEAUTIFUL COUNTRIES ON EARTH" zaterdag 5 mei 2012 na de bevrijding toegang tot Neder land ontzegde), en zolang de rege ring bewust de troebele rol van Bernhard (Wiens dossier tot 2050 gesloten moet blijven om onrust te gen Oranje te voorkomen), is voor mij Nederland door de geallieer den bevrijd, maar niet bevrijd van zijn hypocrisie en bewuste ver draaiing van historische feitelijkhe den. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Landbouwsubsidie De Partij van de Dieren pleit er voor de landbouwsubsidies af te schaffen, echter de man van Ma rianne Thieme, Jaap Korteweg heeft in zijn leven als agrariër zo veel landbouwsubsidie ontvangen dat bij elkaar opgeteld in de rich ting van een miljoen euro komt. Dit betreft voor 201136.000 euro landbouwsubsidie voor zijn bedrijf biotrio, dan tijdens de hevige scha de een aantal jaren terug veroor zaakt door de weersomstandighe den was hij de enige in de regio West-Brabant die een subsidie van de overheid kreeg van 750.000 eu ro. Dan zijn er nog zijn gesubsidieerde projecten voor villawijken in een natuurgebied, een ander mag daar niet bouwen maar hij wel. Het werkt dan ook wel op mijn lach spieren als dan juist de Partij van de Dieren pleit voor afschaffing van landbouwsubsidies Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg mmBBsmmsm door Rinus Willemsen ^EKh Dat ei je daorom nogal 's 'n kêêr. As 't Konegin- nedag is, dat je mee je winterjas an, staot te bibberen bie de kinderspilletjes." 't Is vriedagmorgen, bie 't groentek- raom bie ons op de Mart. 'n Fris windje laot 't zeil van de kraom flienk wapperen. Binst an 'k m'n spulle tjes staot in te pak ken, staon twêê vrou wen 'n èndje vèder te kletsen over 't weer. 'k Neem d'r net nog een paor woorden van mee. Impersant pak 'k m'n groente in en bovenop leg 'k verzichtig m'n bakje mee frènzen. Die ligg'n d'r nie altied in 't kraom, mao noe binn'n ze d'r. 'k Weeten wel ie mand die ielken morgen 'n paor frènzen op z'n boter'ammetje eet. „Gezond joengen," zegt ie tegen me. 'Dao kan je oud mee worren." Mee de wind in m'n rik riej deu de stille straotjes naor 'uus. Niks te zien onderwegt. Allêêne 'n paor mjèrelaors die in 'n boom ier en daor zitt'n te schuufelen. „Kiek," zeg ik tegen m'n eigen, „dan kan je toch zien dat 't voojaor begint te worren." As 'k 'n uurtje laoter in de stal lóöpen, bluuf'k onwillekeurig bie de joenge kalfjes staon. Me binn'n op 't Limousinhof, 'n èndje buut- en Biervliet, bie Lieve en Eddy Claeys. Zes kalfjes naost mekaore. Ze kieken nie nao me. Allicht nie. Ze binn'n an't eten. Mêêstal binn'n die joenge beestjes nogal nieuwsgierig en kommen ze bots angelöpen. Mao da's dus nie 't ge val as ze rustig an de voerbak staon. Dan inêêns binn'n ze d'r. Twêê zwaoluws vliegen achter mekaore deu 't open deurgat de stal in. Over de-kalfjes, mee een sierlijke bocht, langst udder ouwe nisten. Nog 's sliengeren ze dwès deu de stal, wienken nog 's mee udder vlèrkjes en dan vliegen ze wee deu 't open deur gat. De frisse polder in. Altied zitt'n d'r dao in de twêê koeienstallen 'n rêêsem van zwaoluws. Al jaoren achter mekaore. Allicht, bie de koeien. En de kalfjes. En dan moe je weten: net over den diek ei je de kreeke. 'n Natuurgebied. Kan je begruupen, dao vlieg wat fernien boven da waoter in de zeu- mer. Soms zit 't er vergeven van. Onwillekekurig moe'n 'k terugdien- ken an toen nog mee 'n peure vis sende. Oe dat de zwaoluws over 't waoter schèrende, raokeliengs langs m'n peurstok. En dan 'k keek nao die zwaoluws die over de Leidieng vlogen, soms wel 'n 'alve kilometer verre. En 'oe 'k prombee- rende ze te volgen. Éérlijk gezeid: ik keken mêêr nao die veugeltjes dan dan 'k op m'n dobber letten de. 't Moet ook in dien tied gewist ziin, dat de mééster van de vuufde klasse vroeg: „Wie w'il 't 'r mee doen mee zwaoluws tellen?" Mee 'n schoon wit papier reejen me saomen nao schooltied de polder in. M'n vriend en ikke. Twêê pol ders mosten me doen. Bie 't êêste boerhof zaoten d'r nogal wat nis ten. De baos en bezinne goengen mee de stallen in en wudder tel len. En 'öövèèrdig da me waoren. D'r zaoten wel 'n twintig nisten. Jao, wudder alle viere groeiden 'n klompe, ee. „Nisten tellen, 't staot me nog altied bie." En van dien tied af bluuf ik ze volgen: de zwao luws. As even laoter Lieve de stal instapt en ik m'n ver'aol doet, zegt ze en thousiast met d'r West-Vlaoms ac cent: „Jao, 'n koppelke joengnè 'k zag 't vorige al, schoon ee?" 't Is net of't kind noe weer in me wakker wöör. Deu twêê kleine veugeltjes, 'êêlemao uut Afrikao te- ruggekommen. 'n Paor weken on derweg gewist. Rechte naor udder ouwe plekke. 'Oe is 't mooglijk ee, vraogt 'n méns z'n eigen af Wud der mee onze tomtoms en die veu geltjes, die 'èn glad niks en kom men toch terechte. En overal binn'n ze welkom, want ze brien- gen toch ommerst 't voojaor! Ook al kan 't nog wel 's frisjes ziin. Zo- as vandaoge op Bevrijdiengsdag. Mao toch ee? MIDDELBURG - Hondenliefhebbers moeten hun huisdieren op paden en wegen en in 'natuurterreinen waar dit aangegeven wordt aange lijnd houden. Het is een kwetsba re periode voor reeën die op het punt staan te kalveren of vogels die nestelen. De boa's van terrein beherende organisaties voeren extra controles uit. Uitsluitend te boeken bij BBI Travel telefoon 050-3136000 I www.demooistezeereis.nl I HURTIGRUTEn POWERED BY NATURE www.visitnorway.nl «Sv Bespaar honderden €'s met onze extra voordeeldata in 2012 12-Daagse vliegreis incl. transfers. Hurtigruten zeereis Bergen - Kirkenes - Bergen met hut en volpension vanaf €1686 pp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15