Driftige terriër Sarkozy: II 'Hollande is waardeloos. Begrijp je? Waardeloos!' Een ton aan horloges voor de liefhebber zaterdag 5 mei 2012 Nicolas Sarkozy H ij mag klein van stuk zijn, maar was hij een groot president? Als Ni colas Sarkozy mor gen tegen Francois Hollande verliest, wordt dat een vraag voor de historici. 'Sarko' zal na een nederlaag de po litiek de rug toekeren. Hij beëindigde in zijn optiek de oorlog in Georgië toen hij als EU-bemiddelaar een wapenstil stand lospeuterde. Hij beslechtte, ook in eigen ogen, de (burgeroor logen in Libië en Ivoorkust. Hij redde na de val van Lehman Brothers de wereldeconomie en daarna ook Griekenland, dit alles nog steeds in eigen ogen. Van be scheidenheid had hij nooit last. Martin Hirsch, bevriend met zo wel Sarko als Hollande, observeer de: „Een conversatie met Sarko be gint met een monoloog van tien minuten. Een discussie met Hol lande begint met vragen." Sarko vond zichzelf zo goed dat een van zijn eerste daden de verho ging van het eigen salaris was. Daarna schafte hij voor de bagatel van 150 miljoen euro een presiden tieel vliegtuig aan, in de volks mond de Air Sarko One geheten. Dat vliegtuig had een bed van twee bij twee, groter dan het bed dat reus Charles De Gaulle in zijn presidentiële trein liet bouwen. Ei genlijk was alles groot aan deze omnipresident: zijn salaris, zijn energie, zijn besluitvaardigheid, zijn hervormingsdrift, zelfs zijn vrouw. Hij verruilde Cécilia voor de grotere Carla, die hem vorig jaar een kind schonk. Giulia is zijn vierde kind, Carla zijn derde vrouw. Maar 6000 euro alimenta tie per maand had voor de bankre kening geen gevolg. De geur van onfatsoen verliet hem nooit. Een blad poogde de schan dalen rond Sarko op een rijtje te zetten. Het had vier pagina's no dig. Elke pagina bevatte een dertig tal schandalen. Deze week nog kwam Mediapart, een online krant, met een document waaruit zou blijken dat de Libische dicta tor Kaddafi zijn toenmalige Franse vriend 50 miljoen euro had gege ven voor diens verkiezingscampag ne. Sarko reageerde met een schou derophalen. „Gelooft u dat echt na wat ik Kaddafi heb aangedaan?" Het antwoord op die vraag is voor veel Fransen 'ja'. Sarkozy rolde de rode loper uit voor Kaddafi, die zijn tent bij de Champs-Elysées mocht opzetten. Hij beloofde hem, volgens Mediapart, een kern centrale en kreeg 50 miljoen euro als beloning. Vervolgens bombardeerde hij zijn konvooi, waarna de dictator werd gelyncht. Zijn relatie met de Duitse bonds kanselier Angela Merkel was eerst moeizaam. Toen sloot hij de kanse lier in de armen, bracht meer tijd met haar door dan met Carla. Nu weer wil hij de Europese Centrale Bank hervormen en de grenzen dichtgooien, twee vloeken in de Duitse kerk. Sarkozy begon als mi lieuridder. Hij tekende een ak koord met de groenen, gaf presi dent Barack Obama 'milieules'. Hij eindigde als 'Atomic Sarko', een van de weinige wereldleiders die na de ramp in Fukushima het atoom nog verdedigden. Hij begon met een ode aan de vrij handel en eindigde met een be toog - afgelopen zondag in Toulou se - waarin hij vijftig maal het woord 'grens' liet vallen. In 2007 haalde hij immigrantendochters in het kabinet, deze week ontpopte hij zich in de jacht op de kiezers van extreem rechts als een 'Le Pen Light'. Eén van die dochters, Rachi- da Dati, toonde zich 'geschokt'. Evenals talloze kiezers in het poli tieke centrum. Toen hij zich in 2007 in de strijd om het presidentschap wierp, 'ver gat' Nicolas Sarkozy (57) bij de op gave van zijn bezittingen zijn horlo ges. Vijf jaar lang werd de 'King of Bling' gezien met exemplaren van het type Rolex, Breguet en Breit- ling om de pols. Deze verkiezingen ontkwam hij er niet aan: Sarko er kende voor een ton aan horloges te bezitten. Hij heeft ook een bankre kening van 2.740.953 eurootjes. Dat was veel meer dan in 2007, maar geen wonder: hij verhoogde bij aantreden het eigen salaris met 172 procent. Zijn fortuin komt voor een deel van een appartement in Neuilly bij Parijs dat hij voor 2 mil joen euro verkocht. Die winst zou hij hebben afgestaan aan Cécilia, zijn ex, die hem in 2007 verliet en per sms liet weten dat ze op de so cialisten zou stemmen. In datzelf de jaar trouwde hij ex-topmodel en zangeres Bruni die ook niet onbe middeld is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11