Kalme labrador io franse verkiezingen Hollande: rassemblement eltbatS Frankrijk gaat zondag naar de stembus voor een president. Wordt het 'ADHD'er' Sarkozy of die 'saaie' Hollande? De voor sprong van de socialist wordt kleiner. Een nicht van Carla Bruni als partner zaterdag 5 mei 2012 Dat het geluk hem altijd heeft toe gelachen, kan Frangois Hollan de niet zeggen. Zijn vader was een extreem-rechtse arts, zijn moe der een orthodoxe katholiek. Hij verbond zijn lot aan een Socialis tische Partij die hem nooit serieus nam. Ter rechterzijde wordt hij be schouwd als een 'nul'. Zijn pech begon eigenlijk al bij de geboorte. Het was Brigitte Bardot, de actrice, die vorige week obser veerde: „Hoe kan je stemmen op iemand die naar Holland is ge noemd? We kunnen toch ook geen president hebben die Duits land heet?" Flauw misschien en BB opereert op de extreem-recht se flank, maar ook gewoon rechts heeft geen respect voor de man. Nicolas Sarkozy, morgen zijn oppo nent, begrijpt niet waarom hij het in de peilingen zo slecht doet te gen deze 'nul'. „Hollande is waar deloos", riep hij onlangs. „Begrijp je? Waardeloos!" Dat zijn harde woorden, zelfs van een Sarko. Maar zijn kompanen zijn nauwe lijks milder. Jacques Delors, oud-monsieur Europe, noemde hem een 'man zonder ballen'. Maar klopt die kwalificatie? Hol lande verwekte vier kinderen bij Francois Hollande (57) lijdt aan het Poulidorsyndroom, een aandoe ning die haar naam ontleent aan wielrenner Raymond Poulidor die vaak als tweede eindigde. Maar dat maakt hem geen 'loser. Hij zei tij dens de campagne 'niet van de rij ken te houden', maar verdiende in 2010 de somma van 101.456 euro. Dat was bruto, maar omdat hij de kost verdiende als volksvertegen woordiger, was de fiscus mild. Hij betaalde slechts 10 procent belas ting. Hollande teert zijn hele leven al op de staat. Hij was eerst ambte naar, daarna Tweede Kamerlid en Statenlid. Drie van zijn vier kinde ren werden gebaard door Ségolène Royal. Het toeval wil dat 'Sarko' en zijn Cécilia in 2007 scheidden en Hollande en Royal ook. Daarmee eindigde het toeval niet. Sarko leg de het vervolgens aan met Carla Bruni en Hollande met Valérie Trierweiler. Deze dames zijn verre nichten. de mooie Ségolène Royal, vijfjaar geleden nog de socialistische presi dentskandidate. Vervolgens verruil de hij haar voor de even mooie Valérie Trierweiler, de verslaggeef ster van Paris Match die Royal had geïnterviewd bij de geboorte van haar vierde kind. Royal verloor in 2007 en moet zich nu afvragen of het niet een voudiger was geweest als 'first la dy' toegang te krijgen tot het Ely- sée. Want als de opiniepeilers ge lijk krijgen, dan is morgen de heili ge graal voor Hollande. De opkomst van Hollande lijkt een beetje het verhaal van de man die bij" gebrek aan gewicht kwam bovendrijven. Toen de ervaren po liticus Jacques Chirac het in 1981 in een kiesdistrict in midden- Frankrijk tegen de 26-jarige Hollan de moest opnemen, zei hij: „De so cialisten hebben me een opponent gestuurd die minder bekend is dan de labrador van Francois Mitter rand." Die was toen net tot president ge kozen, de eerste naoorlogse socia list die het Elysée veroverde. Nu, ruim dertig jaar later, is Hollande op weg die prestatie te herhalen. Eén van zijn kiezers is Chirac, de rechtse voorganger van Sarkozy. Het geheim van Hollande schuilt in zijn gewoonheid. Hij geldt als sympathiek en kalm en zit vol grapjes. Destijds, in 1981, introdu ceerde hij zich op een meeting aan Chirac met de woorden: „Hallo, ik ben de labrador." Daarmee steekt hij gunstig af bij Sarkozy, die meer de pitbull is. Hollande heeft zijn milde imago als wapen ingezet te gen Sarkozy. Hij belooft de natie weer een 'normale president', wat voor veel Fransen na vijfjaar AD HD een fijn perspectief is. Met zijn grappen en grollen valt Hol lande goed bij komieken. Eén van hen, Gaspard Proust, vindt hem ge weldig. „Ik heb een artikel van hem bewaard omdat het zo geestig is", zei Proust. „En hij is de enige politicus die zijn eigen teksten schrijft." Maar niet elke lacher is een stemmer en Hollande slaat nu een wat serieuzer toon aan. Hij imiteert het woordgebruik en de gebaren van Francois Mitterrand. En zoals Mitterrand ooit zijn hoek tanden liet afslijpen om niet op Dracula te lijken, is Hollande elf ki lo afgevallen om de gelijkenis met Obélix te beperken. Wel hoopt hij morgenavond, gezeten aan het hoofd van een tafel, een everzwijn te verschalken. door onze correspondent Cees van Zweeden illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10