61 binnenland 'Een goede man, hij werkte altijd hard' Uitvinders genomineerd door octrooibureau fuif Neergeschoten juwelier Stratmann opgebaard in zijn winkel DONDERDAG 3 MEI Tweede verdachte geeft zichzelf aan Personeel Cargill steunt elkaar donderdag 3 mei 2012 Nieuwe pasfoto's nodig? Bij Foto-atelier CPD in Middelburg nu 8 pasfoto's voor 7,50! I 1 VY WW, ',J i U I WW iP§§» j&g3SS»&*'f. ff Lekker op vakantie deze zomer, maar je paspoort of identiteits kaart is verlopen? Dan heb je waarschijnlijk nieuwe pasfoto's nödig! Voor een officiële pasfoto is het belangrijk dat je gezicht duidelijk zichtbaar is en de achtergrond van de foto egaal is. Foto-atelier CPD in Middelburg weet hier echter alles vanaf zodat er een mooie en goede foto gemaakt kan worden. DEN HAAG - Het Europees Octrooi bureau (EOB) heeft de Nederland se uitvinder van de Blue tooth-technologie, dr. Jaap Haart- sen, genomineerd voor de Europe se Uitvindersprijs. Ook een team van drie andere Nederlandse uit vinders is voor de prijs voorgedra gen. Prof Mark van Loosdrecht, dr. Merle Krista de Kreuk en dr. Jo seph Heijnen zijn genomineerd voor de uitvinding van een nieu we biologische behandeling en zui vering van afvalwater, het zogehe ten Nereda-systeem. Het is voor het eerst in de zeven jaar dat de 'European Inventor Award' (EIA) bestaat, dat Neder land meerdere genomineerden kent. „De uitvindingen van de Ne derlandse genomineerden zijn fun damenteel verschillend, maar even briljant", aldus president Benoït Battistelli van het EOB. „Blue tooth betekende een revolutie in de telecommunicatie. De beschik baarheid van schoon water wordt steeds belangrijker naarmate de wereldbevolking groeit en het Ne- reda-zuiveringssysteem helpt bij het voorzien in deze behoefte." Haartsen, die tegenwoordig bij To- nalite in Emmen werkt, deed zijn uitvinding van Bluetooth in 1994, toen hij nog bij LM Ericsson Tele phone in dienst'was. Bluetooth wordt inmiddels in meer dan twee miljard apparaten over de hele we reld toegepast. „Bij dit succes komt ook geluk kijken", aldus Haartsen. „Negen van de tien onderzoekspro jecten mislukken. Je moet op het juiste moment op de juiste plaats zijn, en met de juiste mensen." De uitvinders van het Nereda-zui- veringssysteem zijn alle drie ver bonden aan de TU-Delft. De win naars van de EIA worden op 14 juni in Kopenhagen bekendge maakt. De vorige week neergescho ten juwelier Ruud Strat mann lag gisteren opge baard in zijn winkel. Een week na zijn dood pakte de politie een verdachte op. door Maaike Boersma De houten kist staat als een stille getuige van het drama dat zich hier vorige week afspeelde, pon tificaal in de kleine winkel. Met stiften hebben de kleinste van zijn vijf kinderen tekeningen op de kist gemaakt. Ernaast staat een foto van een lachende Ruud Strat mann, de 47-jarige juwelier die woensdag tijdens een overval aan de Beeklaan in Den Haag werd doodgeschoten en nu in zijn eigen winkel ligt opgebaard. Buurtbewo ners druppelen binnen om hun medeleven te betuigen, en zijn vrouw en kinderen die achter de toonbank staan, te condoleren. Een Surinaamse man met zonne bril komt binnen, valt de weduwe in de armen en begint hardop te huilen. „Elij was een goede man, werkte altijd hard." Hij pakt de fo to van Ruud stevig in zijn armen. Buiten, voor de winkel, liggen bos sen bloemen. Voorbijgangers hou den hun pas in, kijken door het raam en schudden hun hoofd. Een vrouw in een elektrische rolstoel komt aanrijden, drukt op dé bel en zegt zodra de deur opengaat: Klanten en buurtbewoners konden gisteren afscheid nemen van .de vorige week woensdag neergeschoten Ruud Stratmann. Hij lag opgebaard in zijn winkel aan de Beeklaan in Den Haag. foto Jerry Lampen/ANP „Ik wil mijn medeleven betuigen aan vrouw en kinderen", en rijdt weer verder. „Zo triest", vindt buurtbewoner Sebastiaan die niet met zijn achternaam in de krant wil. „Ik voel me niet meer veilig hier, hoor. Alleen al in onze por tiek zijn de afgelopen twee maan den zeven inbraken geweest. Ge woon op klaarlichte dag, terwijl de kinderen thuis zijn." Hij is langs de juwelier gekomen vandaag, om zijn medeleven te betuigen. Kees Charité (66) doet hetzelfde. „Zo treurig, al die overvallen. Ze moeten dat tuig pakken, jongetjes van negentien heb ik gehoord? Ie dereen geeft meteen de schuld aan buitenlanders, maar je kan ze niet over één kam scheren." Overvallen op juweliers zijn vaak in het nieuws. Hoe veilig is het nog om juwelier te zijn? „Het aan tal overvallen is inderdaad erg hoog, veel hoger dan in andere branches", aldus Theo Vermeulen, directeur van Federatie Goud en Zilver. „Vorig jaar zijn er bijvoor beeld negentig juweliers overval len. De laatste vijfjaar neemt het toe." Dat is volgens Vermeulen op merkelijk want door camera's, poli- tie-inzet en gesloten deuren is de pakkans bij een overval op een ju welier inmiddels boven de vijftig procent. „Maar dat is bij de crimi nelen blijkbaar nog niet doorge drongen. Die zouden nooit iets overvallen als ze wisten dat ze zo'n grote kans lopen gepakt te worden." Ook in Den Haag hingen camera's en in het filmpje dat de politie verspreidde om de daders op te sporen was duidelijk te zien hoe ze met hun pistolen stonden te zwaaien. Een penibele situatie voor de juwelier. „Wij adviseren dan om helemaal niets te doen. Maar dat heb je niet in de hand, een juwelier wil ook zijn spullen beschermen", aldus Vermeulen. DEN HAAG - Beide verdachten van de fatale overval op de Haagse ju welier Ruud Stratmann zijn opge pakt. De tweede verdachte, een 19-jarige jongen, heeft zichzelf ge meld in de Georgische hoofdstad Tbilisi, aldus een Haagse politie woordvoerder. De verdachte, die Georgische ouders heeft, meldde zich gisteravond met enkele fami lieleden bij de Nederlandse ambas sade in Tbilisi. De verdachte heeft de komst van de politie afgewacht, waarna hij werd aangehouden. De Georgische en Nederlandse autori teiten overleggen over de uitleve ring. De eerste verdachte werd in de nacht van dinsdag op woensdag opgepakt in Den Haag. Criminelen denken ten onrechte dat er bij juweliers veel te halen is, zegt hij. „Maar die sieraden zijn he lemaal niet zo makkelijk te verpat sen als ze denken." Juwelier Strat mann moest de overval met zijn le ven bekopen. Zo'n dramatische af loop komt relatief weinig voor, al dus Vermeulen. Hoewel hij geen exacte cijfers heeft, meent de direc teur van de Federatie Goud en Zil ver dat de afgelopen tien jaar vier juweliers zijn neergeschoten. zie onze websitebinnenland Reacties van omwonenden op de aanhouding AMSTERDAM - Medewerkers van de Amsterdamse eiwitfabriek Cargill gaan donderdag protesteren bij een vestiging van Cargill in Bergen op Zoom. De 30 medewerkers wil len daarmee hun Brabantse colle ga's een hart onder de riem steken en aandacht vragen voor hun ei gen situatie. Dat meldde FNV Bondgenoten woensdag. De fa briek in Amsterdam moet sluiten en in Bergen op Zoom wordt ge reorganiseerd, waardoor tientallen werknemers moeten vertrekken. w wff, to roc fjcl.'h! .„r SpHIf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6