Van der Meer maakt het altijd erg bont 201 zeeland Avondje plat schelden bij Inktpotgenootschap regioagenda donderdag 3 mei 2012 mm&ssxM8S3& door Sheila van Doorsselaer Hij is één van de laat ste der Mohikanen, Jacques van der Meer (68). Zijn bont atelier is één van de laatste drie in Nederland. De Ter- neuzenaar geldt als de beste in zijn vakgebied. 'Hoewel het bontatelier al sinds 1966 bestaat in Terneuzen (sinds 1975 op een bovenverdieping aan de Markt), is het lang niet bij ieder een bekend. Van der Meer maakt amper tot geen reclame; enerzijds omdat hij zijn werk toch wel heeft en anderzijds omdat hij weet dat zijn werk bij sommige mensen weerstand oproept. Van der Meer en zijn twee mede werksters ontwerpen, maken en repareren kleding, mode- en woonaccessoires van leder en bont. Van op maat gemaakte jas sen en vesten van nerts en swaka- ra tot lammycoats, losse volle bont kragen, sjaals, kussenhoezen en plaids. Ook is het atelier gespeciali seerd in reparaties. Een lammycoat met losse naden gaat weer als nieuw, standaard water- en vlekbe- stendig gemaakt, retour naar de ei genaar. Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Jacques Bontatelier Van der Meer haalt zijn bont en fournituren enkel in Milaan. De vellen worden gebruiksklaar afgele verd in Terneuzen. Hij heeft bont van konijn, nerts, wasbeer, tanuki (oftewel wasbeerhond), maar ook vos, wolf en zelfs het exclusieve, ge certificeerde, beverbont. Reepjes snijden van nertscolliers die zullen dienen als chique shawlzoom. Sinds bont weer helemaal te rug is in het modebeeld snor ren de Strobel bontmachi nes onophoudelijk. Van der Meer: „De jeugd is momenteel de groot ste pleitbezorger van bont. Winter jassen met mooie volle bontkra gen, vaak van tanuki, zijn al een paar jaar erg gewild. Ook lammy coats en jassen, bodywarmers en accessoires van swakara oftewel Persianer (pels van het Zuid-West Afrikaanse karakoellam) maken we erg veel. Zelfs complete nertsjassen worden nog goed verkocht. Enkele tiental len jaren geleden maakten we er vele op een jaar, nu wat minder, maar nerts is dus nog steeds popu lair." In het atelier gaat niets verloren. Zelfs okseltjes van dieren worden gebruikt. Oude bontjassen worden Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. DONDERDAG 3 MEI 2012 AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Het Trefpunt, 13.00 uur; Biljarten; BRESKENS - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; Restaurant de Boeg, 19.30 uur: Bridge; CLINCE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, ANBO dansen; CRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten, volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Korenmarkt, 10.00 uur: Geheugentrai ning; 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.00 uur: kof fie drinken; 14.00 uur: Zangclub nooit Ge dacht; De Lieve, 9.00 uur; Vrij biljarten, pedicure, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: SWH stap voor stap; 13.00 uur: Biljarten, pedicure; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Viering in de kapel; 14.00 uur: Zangers van Toen; LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; Sportcentrum de Eenhoorn, 13.30 uur: Bridge; Paardenmelkerij Nortier, 10.00 uur: Veulen tjesdag; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uit elkaar gehaald en krijgen een tweede leven. Zo worden er bij voorbeeld luxe kussenhoezen van gemaakt, of plaids. Van der Meer is steeds op zoek naar nieuwe toepassingen van rest- bont. Zo maakt hij sleutelhangers met vosstaarten eraan (Louis Vuit- ton maakt furore met dergelijke tashangers), bedacht hij manchet ten van bont en momenteel is hij bezig een nieuwe modehit te ont ketenen; zijde en polyester shawls met een bontrand. Hiervoor neemt hij in onbruik geraakte nertscolliers (die met kop en poot jes eraan) die hij, uit de losse pols, in kaarsrechte repen snijdt en met de Strobel-bontmachine .aan de zoom van de shawl naait. „Ik maak er dan gelijk tien. De eerste is het moeilijkst, daarna gaat het als vanzelf. Ik kan bijvoorbeeld ook bestaande shawls opleuken. Alles is mogelijk, kom maar langs!" De items van Van der Meer wor den verkocht in de winkel onder het atelier; de plaids liggen bijvoor beeld ook bij Pot in Axel. De kle dingstukken gaan de hele wereld over en designers laten Van der Meer de ingewikkeldste patronen uitwerken. Hij vindt het jammer dat er in Ne derland geen opleiding tot bont werker meer is. „Het is een uitster vend vak. Ik ben nu 68 en doe het nog met zoveel plezier dat ik nog niet aan stoppen denk, maar opvol ging heb ik niet." Trots toont hij een bontponcho. „In opdracht van een klant. Ik heb er meteen een aantal gemaakt, ik heb het dan immers in de vin gers." uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.15 uur: Kids club; 15.30 uur: Kreatie- ve vorming; SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, koersbal, line dance; TERNEUZEN - De Veste, 11.00 uur: Biljar ten; 12.00 uur: Biljartkampioenschap se nioren Groot Terneuzen; 13.30 uur: Hand werken, soos, sjoelen, canasta; 16.30 uur: repetitie koor; 17.30 uur: Biljarten; 18.00 uur: Bridge; 19.00 uur: Knutselen; De Kameleon, 15.00-18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Tekenclub voor volwassenen; Speeltuin Oranjekwartier, 13.00 uur: Gratis spelen; WESTDORPE - WZC Het Verlaet, 10.15 uur: Bewegen op muziek; 13.30 uur: Sjoe len, handwerken. door Martijn de koning AARDENBURG - Drèndel, straotdwei- le, viez'n apostel, poetjakker, schoefe- laor, oak'lik stuk freete, fiege van 'n wuuf kienekalle, dulle muulen, taor- te. Allemaal scheldwoorden die in het verleden (en hier en daar nog steeds) in Zeeuws-Vlaanderen wer den gebruikt. Het Inktpotgenoot schap uit Aardenburg houdt er za terdag, met als titel Schelden aan de Schelde, een informatie- en ver telavond over. Hanny de Backere vertelt sappige, lokale verhalen, waarin flink ge scholden wordt. De Leidse hoogle raar Nederlandse lexicologie Piet van Sterkenburg houdt een inlei ding en vertelt over zijn boek, waarin hij schrijft over scheldwoor den, vervloekingen, verwensingen, beledigingen en bezweringen. Bezoekers worden aangemoedigd zelf ook lekker mee te doen aan het gescheld en getier, en zo de avond meer inhoud te geven. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in Inhetheren- huis aan de Sassenstraat. Reserveren kan via 0117 785034 of door een mailtje te sturen naar info@inktpotgenootschap.nl. Meer informatie op de website www. inktpotgenootschap.nl. Jacques van der Meer in zijn atelier met zijn werkmateriaal; vellen van vos, konijn, wasbeer en tanuki. In de rekken hangen kledingstukken die zijn gerepareerd. - fotografie Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68