2 o sela! Zorgen voorbij 'ledereen moet tot zijn recht komen' Loonsverhoging bij Peuken zijn uit den boze op de TEZ niet onrechtmatig stranden van Vlissingen en Veere Duwtje in de rug donderdag 3 mei 2012 VluchtelingenWerkis blij dat de maatschappelijke begeleiding vt maatschappelijke begeleiding van vluchte lingen behouden blijft. Die was uit het wetsvoorstel voor de Wet inburge ring geschrapt. De Tweede Kamer heeft vorige week ingestemd met de wet. door Piet Kleemaims Ze verlenen Eerste Hulp bij Aankomst, maar daar blijft het niet bij. De vrijwilli gers van Vluchtelin genwerk zetten alles op alles om iedere nieuwkomer in Nederland tot zijn recht te laten komen. Investeren bij de start van een nieuw bestaan, is in de visie van coördinator van Vluchtelingen- Werk Schouwen-Duiveland Philo- mene Op 't Hof absolute nood zaak. „Op langere termijn kun je door goede maatschappelijke bege leiding nu problemen in de toe komst voorkomen." Er komt enorm veel af op een vluchteling, stelt Op 't Hof. „Het is ook belangrijk dat je hen hun ver haal laat vertellen. Het is ook niet zomaar iets. Een vluchteling maakt een van de meeste funda mentele reizen die je kunt maken; uit zijn vaderland en in zichzelf. En dan kom je in Nederland en dan komt er vooral in de eerste honderd dagen enorm veel op je af Anderen beseffen het vaak niet, maar het is enorm zwaar." Vluchtelingenwerk zorgt momen teel voor de maatschappelijke bege leiding van 75 nieuwkomers op het eiland. Inburgering is breed, heel breed. Op 't Hof: „Het kan om juridische hulp gaan. Maar je gaat bijvoorbeeld ook met mensen mee als ze meubels of iets derge lijks willen kopen. Je helpt bij hele „Wij vinden dat als je mensen plichten oplegt daar ook rechten tegen over moeten staan." praktische dingen als het opzetten van een huishouding, boodschap pen doen en dat soort dingen." Verder helpen de vrijwilligers van Vluchtelingenwerk de nieuwko mers bij taaie klusjes als het invul len van belastingpapieren. Op 't Hof: „Of formulieren die je in moet vullen voor zorgtoeslag of huurtoeslag. Nederland is een pa- pierland. Als er niemand met je meeloopt, verdrink je in de bureau cratie." Twaalf vrijwilligers - afkomstig uit alle geledingen van de Schou- wen-Duivelandse samenleving - zetten zich met hart en ziel in voor de inburgering. Dat doen de nieuwkomers zelf ook, ook al valt dat soms niet mee. Alleen al de Ne derlandse taal machtig worden, is een taaie klus. „De wet schrijft voor dat nieuwkomers een inbur- geringscursus moeten doen en dat betekent dat de mensen heel veel moeten leren. De eisen zijn best zwaar. Wij vinden dat als je men sen plichten oplegt daar ook rech ten tegenover moeten staan." Voor Op 't Hof staat als een paal boven water dat maat schappelijke begeleiding werkt. „Op Schouwen-Duiveland zie je dat de meeste nieuwkomers hun weg wel vinden." Bezuinigen op het werk zouden in de ogen van Op 't Hof bijzonder onverstandig zijn. „Door nu goede maatschappelijke begeleiding te ge ven, kun je voorkomen dat je straks veel meer kosten moet ma ken omdat mensen geen werk kun nen vinden, geïsoleerd raken, in de schuldhulpverlening terechtko men of psychische problemen krij gen." Bezuinigen - door de val van het kabinet gaat dat voorlopig niet door - zou volgens op 't Hof niet alleen onverstandig, maar ook on nodig zijn. Vluchtelingenwerk maakt voor wat betreft de maat schappelijke begeleiding van nieuwkomers gebruik van de dien sten van vrijwilligers. „Wij werken voor 95 procent met vrijwilligers. Ik denk dan ook dat er geen enke le organisatie is die de maatschap pelijke begeleiding zo goedkoop kan doen als wij het doen." MIDDELBURG - Er komt geen nader onderzoek naar de bedrijfsvoering van Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) over de periode tot juli 2011. De TEZ was de werkmaatschappij van de schouwburgstichtingen van Middelburg en Goes. Op juli 2011 nam Schouwburg BV van Frans Lievens de exploitatie over. Vlak voor die overname kreeg een aantal medewerkers een vast con tract of een hogere salarisschaal. Hiervoor was de TEZ-directie ver antwoordelijk. De Middelburgse wethouder Albert de Vries zette vraagtekens bij deze gang van za ken. Hij kondigde aan een vooron derzoek in te stellen en zonodig stappen te ondernemen als de TEZ-directie onrechtmatig zou hebben gehandeld. Volgens B en W is uit het vooron derzoek gebleken 'dat er 'geen spra ke is geweest van onregelmatighe den'. Vanwege de overgang is de rechtspositie van alle personeelsle den bekeken. Daarbij kwam aan het licht dat een aantal mensen met een flexibel contract recht had den op een vast contract. Na de in voering van een nieuwe CAO vo rig jaar bleek dat drie mensen te laag waren ingeschaald. Dit is ge corrigeerd vlak voor de overgang naar Schouwburg BV. door Henk Postma VLISSINGEN - Een aantrekkelijke da me op een terrasje bij het strand, goedlachs van een sigaretje genie tend. Het reusachtig billboard voor strandpaviljoen Panta Rhei zou je haast doen geloven dat Vlissingen en Veere een campagne zijn begon nen om de consumptie van tabak te stimuleren. Ware het niet dat er in vette letters een vraag bij was ge drukt: „Waar laat jij je peuk op het strand?" Zo ging woensdagochtend een campagne van start om recreanten er van te doordringen geen sigaret tenpeuken achter te laten in het zand. De hele zomer lang wordt die boodschap er overal langs de Walcherse kust bij de recreant in- getimmerd. Bij tijd en wijle wordt het billboard zelfs, hangend achter een bootje, voor het strand langs gesleept. Dit terwijl promotie teams zakasbakjes, posters en stickers uitdelen. Er worden ook, op tweehonderd strategische plekken, 'tegelasbak ken' neergezet, met een logo dat over de bedoeling niets te raden overlaat. Vlissingen, zo gaf burgemeester René Roep te verstaan, mag dan een stad zonder capsones zijn, 'we willen het hier wel graag schoon houden'. Dus investeert de stad nu ook in een campagne die moet verhinderen dat 'heel veel mensen zich aan zwerfpeuken ergeren'. Ook Veere wil koste wat kost voor komen dat strandgangers straks weer 'in één grote peukenbak lig gen te zonnen'. „We moeten niet hebben dat kinderen zitten te kau wen op een peuk", zei de Veerse wethouder Jaap Melse. De campagne, die vorig jaar al in Zandvoort liep, is een initiatief van de Japanse sigarettenfabrikant JTI en NederlandSchoon. Ook de Stichting Strandexploitatie Wal cheren werkt er aan mee. Vluchtelingen werk zorgt met de maatschappelijke begeleiding van nieuwkomers voor net dat duwtje in de rug dat mensen nodig hebben om zich een positie in de samenleving te verwerven. Investeren in die nieuwe start is volgens Vluchtelingenwerk een must.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56