PSV hoopt dat Heerenveen zijn sportieve plicht doet Feyenoord definitief Europa in FC Twente moet zich richten op de play-offs 28 donderdag 3 mei 2012 1#%? 1 door Rik Elfrink EINDHOVEN - Een seizoen van uiter sten blijft tot op de laatste speel dag spannend voor PSV. Na de simpele zege op ADO Den Haag (5-0) is nog steeds niet duidelijk of de club het jaar als mislukt of be vredigend kan beschouwen. PSV moet hopen dat Heerenveen zon dag de sportieve plicht tegen Feye noord doet. De Friezen zijn bij een nederlaag en bij winst direct geplaatst voor de Europa League. Bij een remise is dat niet zeker. PSV is voor het al dan niet slagen van het seizoen dus afhankelijk Van de uitslag in Friesland. Het' decreet van de PSV-directie was voor dit jaar glashelder: alleen bij plaats één of twee is het jaar ge slaagd. Alles daaronder is ook voor de spelersgroep teleurstellend: ze krijgen geen euro bonus bij een derde plek. Financieel directeur Frans Willems kan in dat geval twee miljoen euro in kas houden, maar heeft ook de zekerheid dat voor het vierde jaar op rij geen Champions League-miljoenen naar PSV vloeien. Geld dat brood nodig is om het tekort op de begro ting eindelijk terug te dringen. Dat de spelers de premie voor de tweede plek (maximaal 150.000 eu ro per selectielid) maar wat graag willen opstrijken, was gisteren wel duidelijk. Voor het eerst dit jaar slaagde de ploeg erin een vierde overwinning op rij te boeken. De vier uitnederlagen op rij in de afge lopen maanden hadden het mo reel bijna gebroken, nu oogt het elftal stabieler. Na het dramatische duel met RKC geloofden veel spe lers niet meer dat de tweede plek er nog inzat. Als zondag zelfs de vijfde zege op rij niet voldoende zal blijken, is de conclusie waar schijnlijk dat te laat is gepiekt. PSV verloor voor een titelfavoriet voor al te veel punten na vermoeiende Europa League-trips. Dat zal voor komend seizoen een belangrijk Jeremain Lens zet ADO-doelman Gino Coutinho op het verkeerde been, waarna hij de 1-0 kan maken voor PSV. foto Toon Damen/ANP leermoment zijn. Thuis kwamen de supporters met vijftien over winningen, een remise en een ne derlaag niks tekort. Nu de verplich tingen op andere fronten weg zijn en de wedstrijdfrequentie is afge nomen, is het team beter gaan draaien. Na de simpele zege op een zwalkend Roda JC was ook ADO een makkelijke prooi. De Ha genaars speelden compact, maar oogden ongeïnspireerd of ver moeid. PSV dwong de voorsprong op creativiteit en inzet af. De in breng van Ola Toivonen en Jere main Lens was doorslaggevend. De Zweed is samen met Mertens dit seizoen de speler met het mees te rendement geweest. De combi natie Toivonen-Lens is een veel ge- lukkerige dan Toivonen-Matavz, is gebleken. Lens bewees woensdag ook te kunnen scoren. Na de be langrijke openingstreffer ging het hard. Toivonen (twee keer), Mer tens en Labyad brachten uiteinde lijk de eindstand op het scorebord. Feyenoord is nog één zege ver wijderd van een sensationele rentree in de voorronde van de Champions League. De ploeg van trainer Ronald Koeman leeft zich woensdagavond in de uit verkochte Kuip uit tegen Hera cles Almelo: 4-1Zondag treft Feyenoord Heerenveen. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De club die nog niet zo lang geleden strompelend door het leven ging, staat met de eind streep in zicht op de drempel van een onverwacht succes. Feyenoord rekende woensdagavond af met Heracles (4-1), hield de tweede plaats daarmee in handen en moet het karwei zondag in Heerenveen afmaken. De voorronde van de Champions League lonkt, al werd vooral het veiligstellen van Euro pees voetbal gevierd. De spelers werden na de laatste thuiswedstrijd bedankt door het publiek, zoals dat voor het duel met Heracles ook gebeurde met een grote groep oud-Feyehoor- ders. De fans eerden voor de wed strijd een déél van de ploeg die tien jaar geleden de UEFA Cup won. Bert van Marwijk, Paul Bosvelt, Pa trick Paauwe, Robin van Persie' ze namen de complimenten met een glimlach in ontvangst. De ploeg van 2002 zorgde destijds voor on verwacht Europees succes, de ploeg van 2012 heeft dit seizoen ook verrassend goed.gepresteerd. Ie zou bijna vergeten dat Feye noord vorig seizoen tiende werd. En dat het nog maar negen maan den geleden is dat Mario Been werd weggestemd door het over grote deel van de spelersgroep. Ro nald Koeman ging, na korte, teleur stellend verlopen dienstverbanden bij Valencia en AZ, met die 'zieke' groep aan de slag. Vanaf dag één stond hij vooral boven de groep. Koeman gaf - vaak noodgedwon gen - de jeugd een kans en zag het elftal groeien. Natuurlijk had de trainer ook zijn momenten van twijfel. Eind okto ber, begin november leek het weer hetzelfde liedje te worden. Uitge schakeld in de beker door Go Ahead Eagles, een 6-ö-nederlaag in Groningen als absoluut diepte punt en daarna ging Feyenoord ook nog eens pijnlijk onderuit in de Kuip tegen NEC (0-1). Maar Feyenoord richtte zich Op, vooral dankzij de doelpunten van John Guidetti. De Rotterdammers won nen de topduels op eigen bodem en bleven bovenin meedraaien. Dankzij de achtste overwinning in de laatste tien duels wedstrijden staat Feyenoord nu nog steeds tweede, met slechts één puntje voorsprong op PSV. De Eindhove- naren sluiten zondag af tegen Ex celsior, Feyenoord wacht een lastig karwei in Heerenyeen. In Fries land kan de ploeg zich plaatsen voor de voorronde van de Cham- mmsmmmmmmmmmmmmmsmmm door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - De vierde plek is bij rust in zicht, de hoop op recht streeks Europees voetbal terug bij FC Twente. De ploeg leidt met 2-1 tegen naaste concurrent Heeren veen. Terwijl die andere grote con current AZ op achterstand komt bij NEC. Maar een helft later lig gen de Tukkers verslagen op de grond in de eigen Grolsch Veste. Verloren, alweer, nu met 3-4. En nog steeds op die nietszeggende zesde plek die slechts recht geeft op de play-offs. De supporters blijven nog even zingen, trots dat ze voor Twente zijn, nog altijd, maar gepijnigd. Ze hebben net een boeiende avond achter de rug, die zo mooi is be gonnen en zo. belabberd eindigt. De ploeg komt al na vijf minuten op een voorsprong door een goal van Luuk de Jong. In de strijd om Europees voetbal kan het niet be ter. Drie minuten later scoort zijn broer Siem in Amsterdam. Ajax is op weg naar de titel, maar dat is al geen nieuws meer. Een paar minuten later: NEC komt op voorsprong tegen AZ. De Veste is in extase als de tussen stand in beeld komt op de grote videoschermen. De 21e minuut: weer scoort Luuk de Jong in En schede. Eindigt dit seizoen on danks de dieptepunten dan toch nog mooi? Feyenoord staat voor bij Heracles en stevent af op plek twee, ook PSV leidt tegen ADO Den Haag. Ruststand in Enschede: 2-1. Virtu ele stand: 2. Feyenoord, 3. PSV, 4. FC Twente, 5. AZ en 6. Heeren veen. Twente heeft bij deze stand aan een gelijkspel tegen VW ge noeg komende zondag. Het opti misme bij de supporters is bij bier en koffie in de rust even terug, maar de angst blijft. Want dit FC Twente laat al, te lang zien niet sta biel te zijn. En hoelang is het gele den dat je ontspannen naar een wedstrijd kon kijken in Ensche de? De angst blijkt gegrond. Terwijl PSV is gestaakt wegens onweer, loopt Feyenoord over Heracles heen. Twitter meldt in de 59e minuut dat AZ op gelijke stand is gekomen in Nijmegen. Vier minuten later maakt Assaidi voor sc Heerenveen de gelijkma ker en dan is de Twentse ellende daar. In de 83e minuut wordt het 2-3, dan 2-4. Terwijl net als de voorgaande weken elders op de velden geen fout wordt gemaakt door de concurrentie, laat FC Twente het wéér liggen. „We begonnen zo goed", zegt trainer Steve McClaren na afloop. „Ik zat bij 2-0 op de bank, bid dend en hopend, we hadden een derde goal nodig. En dan eindigt het alsnog zo. Dit duel was een re flectie van de afgelopen maanden. We moeten zondag nog spelen, maar we kunnen ons gaan rich ten op de play-offs." Voorzitter Joop Munsterman zou een dankwoord houden na de wedstrijd, maar stelt dat nog even uit. Er zijn vrijwel zeker nog meer thuisduels te gaan. Vak P stroomt leeg, Denny Landzaat probeert zijn ploeggenoten nog tot een dankronde te bewegen, maar is weinig succesvol. De hoop is ver vlogen, de gifbeker is leeg. De sup porters van Heerenveen zingen: „We gaan Europa in." Bast Dost juicht na de 2-1 van Heerenveen. Hij maakte zijn 31e van dit seizoen en gaf daarmee de aanzet voor de opleving van de Frie se club.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28