'EU is te laat' io EK-boycot ons uitkomt Boos, als het Moet het EK voetbal in Oekraïne worden geboycot of niet? De mensenrechtenschendingen daar staan nu in ieder geval volop in de schijnwerpers. Even maar, want daarna gaat allés op de oude voet verder. door Joost de Poel donderdag 3 mei 2012 Als geen zichtbare verbetering optreedt in de behandeling van de gedetineerde ex-pre mier Timosjenko, gaat het ka binet niet naar EK-wedstrijden in Oekraï ne." Die woorden van minister van Bui tenlandse Zaken Uri Rosenthal wekten ir ritatie bij Evgeni Levchenko, de Oekraïen se oud-international die jaren in Neder land voetbalde. „Er gaat inderdaad nog van alles mis on der de huidige regering: de corruptie neemt toe, het land 'loopt' niet en vooral de mensen in de binnenlanden hebben geen vertrouwen in de regering. Maar prjjg -iwat ik erg jammer f, vind is dat de inter- WM nationale kritiek nu Ér -utefe zo vlak voor het EK 1 1 1 komt. Als de EU-lan- - den werkelijk inte- m |j||-§ Él resse hebben in de !|g|, mensenrechten dan r hadden ze toch veel eerder kunnen ingrij- Evgeni Levchenko pen? Er zijn al jaren foto ANP andere politieke ge vangenen die stuk ken slechter worden behandeld dan Ti mosjenko, maar over hen wordt nooit ge sproken. Timosjenko wordt in'Europa ge zien als een soort Jeanne d'Arc5 als een symbool, maar ook onder haar regime ge beurden er dingen niet niet konden." De Oekraïner zegt niet in een boycot te geloven. „Het werkt niet. In 1980 hebben 62 landen de Olympische Spelen in Rus land geboycot. Zonder succes." Een ultimatum stellen, zo kort voor het EK, werkt ook al niet, aldus Levchenko die tijdens het EK analyticus is voor de Oekraïense tv. „Als Europa iets wil verbe teren, moet je dat slimmer spelen. Met ul timatums zetten leiders alleen maar de hakken in het zand. Met dreigende woor den raak je alleen maar de trots van de Oekraïner, ook de gewone man op straat." door Koos van Wees Denk even aan Peking, Chi na, 2008. De Olympische Spelen brachten een glim lach op het gezicht van ie dere Chinees die niets te klagen had. Wie wel wat te melden had, over mensenrechten bijvoor beeld, kon zomaar worden opgepakt. Het verhinderde toenmalig premier Jan Peter Balkenende en prins Willem-Alexander niet naar Peking af te reizen. Politici maak ten zich wel publiekelijk zorgen, maar niemand durfde de Chinese economische grootmacht werkelijk tegen zich in het har nas te jagen. Inmiddels staan we aan de vooravond van het EK voetbal in Oekraïne. Alle ogen zijn plotseling gericht op de men senrechtenschendingen daar, met als meest pregnante voorbeeld de behandeling van oud-premier Julia Timosjenko. Ze zit in ge vangenschap, en heeft - getuige de vele blau we plekken op haar lijf- rake klappen gekre gen. Het kabinet heeft gedreigd niet aanwe zig te zijn op het EK. Uit protest. In China is het weer als vanouds, alsof er geen Olympische Spelen zijn geweest. Er worden mensen zonder vorm van proces opgepakt en vastgezet, vaak' alleen omdat ze protesteren tegen misstanden. Hield het Chi nese bewind zich tijdens de Spelen nog een beetje in, nu zijn we weer terug bij af, signa leren bewegingen als Amnesty Internatio nal en Human Rights Watch. De kortstondi ge belangstelling voor mensenrechten in lan den waar grote evenementen plaatsvinden heeft iets gratuits. Al sinds Oekraïne twintig jaar geleden onafhankelijk werd, is er een stroom publicaties geweest over het brute politieoptreden daar. Er zijn honderdduizen den gevallen bekend van mensen die wer den beschuldigd en net zolang werden mis handeld tot ze uit arren moede maar beken den, ook als ze onschuldig waren. Een ge volg van het oude Sovjetsysteem waarin agenten een bepaald quotum aan bekente nissen moeten halen om in dienst te mogen blijven. De middeleeuwse praktijken trok ken wel enige aandacht, maar om nou te zeggen dat er ook naar gehandeld werd, nou nee. En als het niet Julia Timosjenko was die de klappen kreeg, had er waarschijn lijk ook nu nog geen politicus zich druk om gemaakt. De kleine blonde oppositieleidster is het symbool geworden van de onderdruk king. Vraag is nu of Timosjenko en de bevol king van Oekraïne zijn geholpen bij een boycot door Westerse politici van het EK voetbal. „Het i9 niet zo dat een boycot per definitie helpt", zegt Ruud Bosgraaf van Amnesty International. „Het kan effect heb ben wanneer iedereen wél aandacht vraagt voor de mensenrechten. Wij nemen geen positie in, wij vinden dit echt iets wat de po litiek zelf moet uitmaken. Wat je ook doet, stop er niet mee zodra het EK voorbij is, want dan gaan de machthebbers weer ge woon hun gang." De ervaring zoals in Chi na leert dat zodra de schijnwerpers weer op elders zijn gericht het leven van daarvoor weer zijn normale gang neemt. Amnesty ziet het als zijn taak juist dan de zaak te blij ven volgen. Tegelijkertijd maakt de mensen rechtenbeweging dankbaar gebruik van de internationale evenementen om ook de an dere kant te belichten. Machthebbers zijn immers gevoelig voor media-aandacht. Een boycot trekt even aandacht, maar geeft daar na weinig reden de camera's op het land en zijn leiders te richten. Wél gaan, houdt de pennen bezig en laat camera's klikken. Vol gens duizenden aanhangers van oud-pre mier Timosjenko heeft ze daar iets aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10