Misbruik door falend toezicht „sa 'Overvallers juwelier in België' Opruimen in hartje Mokum STIP Onderzoek: Jeugd- en pleegzorg niet veilig Duitsers blijven welkom op dodenherdenking Vorden Koningssteden van Marokko 'Schokkend vaak' worden kinderen in jeugdzorginstel lingen en pleeggezinnen sek sueel misbruikt, ontdekten wetenschappers van de Universiteit Leiden. door Floor ügtvoet Kinderen die thuis zijn ver waarloosd of mishan deld, en uit huis worden geplaatst krijgen een vei lige, nieuwe start beloofd. Maar in plaats daarvan raakt een deel van hen van de regen in de drup. In jeugdzorginstelling of in pleeg gezinnen moeten ze tegen hun zin seksuele handelingen ondergaan. Het is een 'alarmerend groot pro bleem', stellen Leidse onderzoe kers, die hun onderzoek verricht ten in opdracht van de commis- sie-Samson. Seksueel misbruik komt in de jeugdzorg op een veel grotere schaal voor dan bij kinderen die in hun eigen gezin opgroeien. „Het is verschrikkelijk, deze kinderen zijn al extra kwetsbaar", zegt Lenneke Alink, bijzonder hoogleraar kinder mishandeling en -verwaarlozing. In het eigen gezin wordt bijna één op de duizend kinderen (0,8) slachtoffer van misbruik. In pleeg gezinnen is dat 1,7 op de duizend. Nog erger is het gesteld in 'residen tiële jeugdzorginstellingen', waar meer dan vier op de duizend kin deren seksueel worden misbruikt. Die gevallen komen aan het licht door meldingen van groepsleiders. Van de uit huis geplaatsten lopen de kinderen met een licht verstan delijke beperking het grootste ge vaar. De onderzoekers spreken van een 'ontoelaatbaar groot risico op misbruik' in die groep. Volgens jeugdzorgprofessionals worden bijna tien op de duizend kinderen met een licht verstandelijke beper king seksueel misbruikt. Waar schijnlijk is het probleem groter, want veel slachtoffers trekken niet aan de bel. De onderzoekers heb ben hen vanwege hun beperking niet naar hun ervaringen ge vraagd, maar dat deden ze wel bij de andere kinderen. Daaruit ont stond een grimmig beeld. Van de jongeren in de jeugdzorg zegt bijna twee op de tien kinderen te gen hun zin seksueel contact te hebben ervaren. Alink: „Ze kon den het anoniem bij ons melden, toch durfden veel jongeren de da der niet bij naam te noemen." Naar de reden van het misbruik is het gissen, geeft Alink aan. „Mis schien omdat ze kwetsbaarder zijn. Maar hun kwetsbaarheid is juist een reden waarom ze goed be schermd moeten worden." Dat dit niet voldoende gebeurt, staat vol gens Alink vast: „Het toezicht is onvoldoende." Volgens het onderzoek is de door stroming van kinderen en opvoe ders in de jeugdzorg groot. Hier door is er weinig ruimte voor een stabiel netwerk van relaties met volwassenen en leeftijdsgenoten. Dat kan het risico op misbruik ver groten. De daders zijn overigens lang niet altijd de verzorgers of lei dinggevenden in instellingen. Leef tijdsgenoten in de groep worden relatief vaak als pleger genoemd. AMSTERDAM-Na Koninginnedag was het dinsdag oprui- gel. Schoonmakers begonnen maandagavond al aan de men geblazen in Amsterdam. Een medewerkster van de operatie waaraan 200 reinigingsmedewerkers meede- stadsreiniging verdeelt vuilnis op een ponton op de Sin- den. foto Koen van Weel/ANP VORDEN - De ophef rond de aan dacht voor tien omgekomen Duit se soldaten bij de dodenherden king in het Gelderse Vorden is voor het Comité 4 mei in Vorden geen reden om het programma te wijzigen. Ben Hartelman van het comité zegt dat de organisatie niet van plan is te wijken voor de „on genuanceerde" reacties. Aanvanke lijk wilde het comité na de herden king op de terugweg slechts langs het Duitse graf lopen. Vanuit het Vordens Mannenkoor kwam het plan om daar ook een 'vriend schapslied' te zingen. Volgens Har telman is er vooraf overleg ge weest met het gemeentebestuur, dat geen problemen zag. Burge meester Aalderink gaf aan dat hij zo'n 15 reacties kreeg waarin de aandacht voor de Duitse doden on der meer schandalig en raar werd genoemd. ANTWERPEN - De twee mannen die vorige week de Haagse juwe lier Ruud Stratmann zouden heb ben overvallen en gedood, zijn mo gelijk naar België gevlucht. De Bel gische federale politie en later ook de politie in Den Haag hebben de namen en foto's van de verdach ten openbaar gemaakt. Het gaat om twee jongemannen, beiden 19, uit Den Haag. De 47-jarige Stratmann van juwe lier Lapidee aan de Beeklaan in Den Haag stierf in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De Neder landse politie verspreidde vrijdag op televisie beelden van de over val. Hierop kwamen ruim twee honderd tips binnen, waardoor de twee mogelijke daders konden worden geïdentificeerd. De Neder landse politie zegt dat ze 'steeds een stapje verder' komt met de zaak. „Het onderzoek is in volle gang en stemt hoopvol", luidt een verklaring van de pplitie in Den Haag. Er werken meer dan veertig rechercheurs aan de zaak-Lapidee. complete 8-daagse rondreis k Vertrek mei en okt t/m dec. Inclusief: vliegreis, taxen, rondreis per bus, verblijf A in hotels met ontbijt en Ned.spr. reisleiding. Naaro.a Marrakech, Rabat, Fèz en Casablanca. Opb'oneel: voordeelpakket met alle entreegelden, ^^^lokale gidsen, 5 x lunch en 7 x diner, totaal ca. 89 p.p*. Dit pakket is uitsluitend als pakket en ter plaatse te boeken. ''vanaf 1/10 €99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6