Boschlust bezet Danser Spikey Lee gaat spannende week tegemoet op weg naar finale 201 Bodemonderzoek voor nieuwbouw schouwburg Middelburg uitgesteld Villa Boschlust woensdag 2 mei 2012 1 S MIDDELBURG - Het bodemonder zoek dat de gemeente Middelburg dezer dagen zou laten uitvoeren in het Molenwaterpark is uitgesteld. Dat komt omdat het bedrijf dat het onderzoek zou doen deze week toch geen tijd heeft. Uitstel van het onderzoek heeft volgens de gemeente niet te ma ken met de brief die de vereniging Stadspark Molenwater vrijdag bij de gemeente heeft bezorgd. Daar in verzoekt de vereniging het on derzoek niet uit te laten voeren. Met een sonderingsonderzoek wordt de draagkracht van de grondlagen gemeten. Zo kan de on derconstructie (heipalen en funde ring) voor de bouw van de nieuwe schouwburg in het park worden bepaald. Er wordt een zogenoemde mini- rups ingezet die vanaf de paden kan werken. Daardoor verwacht de gemeente geen schade in het park. door Lilian Dominicus GOES - Danser Spikey Lee Claes- sens gaat een spannende week te gemoet. De twintigjarige leraar van dansschool Moves! in Goes heeft afgelopen zondag met zijn team de finale bereikt van The Ul timate Dance Battle. De ontknoping is zondag, tijdens alweer de laatste uitzending van het RTL5-prgramma. Naomi Vos van dansschool Moves! is apetrots op haar pupil. Spikey begon drie jaar geleden aan de opleiding MBO Dans in Goes en twee jaar geleden met het geven van lessen jazz-funk, hiphop en hiphop-mo dem bij Moves!. „Hij is zó veelzij dig. Als je ziet hoe hij als hiphop per stijf als een hark begon aan de lessen klassiek en nü. Hij- is geen hiphopper die ook klassiek doet, hij is gegroeid. We moeten hem wel even missen als leraar, daar ba len we van, maar hij komt ook weer terug." Of hij voor eeuwig blijft, na het succes op tv? „Spikey is wel ie mand die zijn vleugels zal sprei den, maar dat is hem gegund. Het is goed voor de dans in Zeeland", concludeert Naomi Vos. In de oorlog gebruikten de Duitsers Boschlust huis een jaar als onderk Kees de Raat: „Bij een verbouwing vonden we onder de dakpannen eet lederen pistoolfoedraal en in de tuin staat nog een bunker." door Marijke Vael Hij reisde voor zijn werk de halve we reld over en ook pri vé moet hij 'groot' gedacht hebben. Jan Hubrecht Landegent, die in 1891 in Burghsluis werd geboren, liet zich althans niet beperken door het idee dat je een huis niet kunt 'verhuizen'. Toen Princenhage niet goed beviel als woonomgeving van de nieuwe villa, die hij na zijn werk op een Ja vaanse suikerrietplantage liet bou wen om te rentenieren, liet hij het pand nog een keer optrekken, maar dan in zijn geboortestreek. Zo realiseerde de Bredase architect en bouwer F.J.M. Verwoerd in 1932 aan de Liesboslaan in Princenhage een villa met de naam Boschlust en drie jaar later aan de Haam- steedse Kloosterweg een identiek optrekje met dezelfde huisnaam. Deze informatie, afkomstig van Westenschouwenkenner Wim de Vrieze, blijkt een verrassing voor de huidige bewoners Kees de Raat (61) en Karlien Mabesoone (45). „Wij gaan zeker kijken naar dat identieke pand in Princenhage!" Kees, die werd geboren in Zierik- zee en evenals de eerste bewoner jaren in het buitenland werkte en woonde, kocht Boschlust in 1993 samen met zijn echtgenote Mar ja van der Hulle, die in 2010 over leed. „Wij woonden indertijd in Zwit serland en stonden voor de keuze om daar definitief te blijven of te rug naar Nederland te gaan." Het werd Nederland waar de ontwik kelaar van olieopslagterminals bij Borsumij Wehry ging werken. Bij hun zoektocht naar een huis ging Kees de Raat en partner Karlien Mabesoone zijn de huidige bewoners van Boschlust in Burgh-Haamstede. Kees zijn voorkeur niet uit naar een oud pand, terwijl zijn vrouw dat wel het liefste wilde. „Ik groei de op in een oud huis aan de Zie- rikzeese Blokweg en kende dus de ellende daarvan." De enige uitzondering die Kees daarop maakte kwam eveneens voort uit een jeugdherinnering. „Als ik met mijn ouders naar het „Wij gaan zeker eens kijken naar het identieke Boschlust in Princenhage!" strand ging, keek ik altijd naar vil la Boschlust als we over de Kloos terweg reden. Als kind vond ik dat al een markant en prachtig huis." Kees heeft nooit spijt gehad van de aankoop, inclusief 4500 vierkante meter bos. „Het is een sfeervol en zeer dege lijk huis. Alles is van Amerikaans grenen en de dakpannen zijn ge glazuurd. Zo bouwen ze tegen woordig niet meer." Kees en Karlien genieten ook van de herten, reeën, eekhoorns en ve le vogels in hun directe leefomge ving. Karlien: „Ik vind het heerlijk om vanaf het balkon aan de achter zijde uit te kijken op het bos." Hoe wel huisnaam Boschlust niet op dat Westerschouwse bos blijkt geïnspireerd, maar op de bomen in het Bredase Liesbos, is de naam ook in Haamstede zeer toepasse lijk. „Boschlust is een begrip hier in de omgeving", weet Kees. „Het stond er al toen de Kloosterweg nog nauwelijks bebouwd was." Overbuurman Wim de Vrieze weet dat de eerste bewoners - Jan Hubrecht Landegent en echtgeno te Susan van Waveren - slechts tien jaar in het Haamsteedse Bo schlust woonden. „Hij was hartpa- Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Vandaag een verhaal over villa Boschlust aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede. tiënt en overleed in 1946." Dat was twee jaar nadat het stel in 1944 door de bezetter van het eiland werd gestuurd wegens anti-Duitse sympathieën. De Duitsers gebruikten hun huis een jaar als onderkomen. „Bij een verbouwing vonden we onder de dakpannen een lederen pistoolfoe draal en in de tuin staat nog een bunker", vertelt Kees de Raat. Nadat de weduwe Landegent nog een paar jaar in Boschlust woon de, werd het pand door de Gront- mij in gebruik genomen als kan toor en later werd het domicilie van dierenarts Jan Stevense. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48