Straathandel kent geen leeftijd 3 'Witte haas' waarschuwt op festival Zorgen om opnamestops verloskunde commentaar Harde lijn Bouwraadhuis woensdag 2 mei 2012 Het is rustig in coffeeshop Aarden. Guys staat bij de deur om klanten erop te wijzen dat ze een uittreksel van het bevolkingsregister moeten halen voor een wietpasje. Buitenlandse klanten worden geweigerd, foto's Willem Mieras Coffeeshops worden besloten clubs met een geregistreerd en beperkt aan tal Nederlandse leden. Waarom is de wietpas ingevoerd? Om drugstoerisme en overlast te gen te gaan. Minister Opstelten van Veiligheid en Justitie denkt dat de drugstoeristen weg zullen blijven. Op 13 april 2012 schreef hij als antwoord op de Kamervragen van de PvdA over de wietpas: „Veel drugstoeristen blijken juist OUDE KERKDORPEN Wat hebben Dijkwel en Eversdijk met elkaar gemeen? Lees verhaal op www.pzc/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto te komen omdat ze hier rustig en veilig cannabis kunnen consume ren. Thuis kunnen ze ook gebruik maken van illegale markten." 2. Zijn er al veel pasjes verkocht Nee, uit onderzoek van Omroep Brabant blijkt dat ruim de helft van de CofFeeshopbezoekers geen pas aanvraagt: niet iedereen is er even happig op om geregistreerd te staan als drugsgebruiker, uit angst voor negatieve gevolgen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Verloskundigen in Zee land zijn bezorgd over het aantal opnamestops op de acute verlos kunde in het ziekenhuis in Goes. Ze hebben de directie een brief ge stuurd. De SP in de Tweede Ka mer eist opheldering van minister Edith Schippers (Volksgezond heid). Volgens het ziekenhuis zijn op ver loskunde opnamestops geweest in de nacht van 9 op 10 april en op 15 3. Is dit het enige bezwaar? Deze groep wil de maatregel om zeilen door op straat te kopen. Daardoor heerst de angst dat de il legale handel op straat drastisch zal toenemen, dit zorgt voor over last. De maatregel wordt door shophouders 'en drugsgebruikers gezien als discriminatie én ont moedigingsbeleid. 4. Hoe zit het met illegale handel? Volgens de website www.stopde- en 16 december. Vrouwen moes ten uitwijken naar ziekenhuizen in Terneuzen, Bergen op Zoom of Dirksland. In april was door ziekte sprake van een bezettingspro bleem. In december had het zie kenhuis geen beschikking over noodstroom. „Een opnamestop zullen we tot het uiterste proberen te voorkomen", zegt woordvoer der Jaap Nelemans van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis. „Maar als we geen veilige en goede zorg kunnen waarborgen kiezen we Wietpas met een knipoog Aanscherping beleid Met de wietpas wil de overheid drugstoerisme vanuit het buiten land voorkomen en de openbare orde handhaven De wietpas is dinsdag, op 1 mei 2012 ingevoerd in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg Toeristen en incidentele bezoekers zonder pas mogen geen drugs meer kopen Op 1 januari 2013 zal de wietpas naar verwachting in heel Neder land worden doorgevoerd Dan zal waarschijnlijk ook het 'inge- zetenencriter'ium' van start gaan: coffeeshops worden besloten clubs met maximaal 2000 leden De coffeeshops moeten een con troleerbare lijst bijhouden met na men, burgerservicenummers en ge boortedata van de leden Voor het aanvragen van een wiet pas moet je meerderjarig zijn Pasjes mogen aangevraagd wor den in alle coffeeshops Ook moet je-aan kunnen tonen dat je in Nederland woont door een uittreksel van de Gemeentelij ke Basisadministratie te laten zien. Dit kost ongeveer tien euro. Bij de aanvraag van een pasje in de coffeeshop moet dit uittreksel en identiteitsbewijs getoond worden Leden mogen maximaal drie gram drugs per dag kopen Per 1 januari 2014 wordt het af standscriterium bij scholen aange past: coffeeshops moeten niet mi nimaal 250, maar 350 meter van scholen vandaan liggen In de toekomst wordt wiet met een hoger THC-gehalte 15% inge deeld in de categorie harddrugs wietpas.nu is dit erg gevaarlijk: „Jongeren komen in aanraking met dealers die niet alleen hande len in cannabis en hasj maar ook in harddrugs. Bovendien kent'de straathandel geen leeftijd." 5. Hoe zorgt de overheid voor hand having van het beleid? Er komen strengere grenscontroles door binnen- en buitenlandse poli tie. Er wordt vaker opgetreden te gen illegale verkoop. niet voor een houtje-touwtje op lossing." De directie nodigt de ver loskundigen binnenkort uit voor een gesprek. De SP in de Kamer vindt het 'onaanvaardbaar' dat er om organisatorische redenen opna mestops zijn. Zeker in Zeeland om dat 'de toegankelijkheid van acute verloskunde onder druk is komen te staan door concentratie in Goes'. De SP vraagt de minister concentratie van verloskunde in het hele land te heroverwegen op basis van ervaringen in Zeeland. De invoering van de wietpas is in Zee land zonder slag of stoot verlopen. De coffeeshophouders en hun klan ten protesteren wel, maar niets wijst op sabotage van het nieu we systeem. De shops begin nen met de registratie van hun leden. De winkeliers lijken er binnen de nieuwe regels het beste van te willen maken. Dat is verstandig. In Maastricht heerst een veel grimmiger sfeer. Daar bleven veel shops gisteren dicht uit protest. Hun buitenlandse klan ten liepen te hoop voor het stadhuis. Eén coffeeshop wei gerde een ledenlijst te hanteren en lokte zo een juridische pro cedure uit. Het is te hopen dat dit op niets uitloopt. De wietpas is niet sympathiek. Maar het doel heiligt de midde len. In Zeeland weten we sinds de affaire Checkpoint wat er mis kan gaan met het extreem gedogen van de verkoop van softdrugs. De nieuwe, harde lijn die de shops klein houdt en die het gebruik ontmoedigt, is de juiste. Ontwerp Bouw/voorbereiding Bouwcoordinatie (0113) 5717 58 waar bouwen begint VLISSINGEN - Een grote, witte haas waarschuwt zaterdag 5 mei tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissin- gen bezoekers voor alcohol en drugs in het verkeer. Stichting TeamAlert, de verkeers veiligheidsorganisatie voor en door jongeren, zet de mascotte in om met name jongeren bewust te maken van drank- en drugsge bruik. De witte haas is de mascot te van de campagne van Team- Alert. De voorlichtingsmedewer kers spreken met bezoekers over hun reis van en naar het festivalter rein. Festivalbezoekers die beloven drugs- en alcoholvrij terug te rij den, kunnen met de haas op de fo to en krijgen de foto direct mee. De actie wordt georganiseerd in opdracht van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Onlangs - zaterdagavond 21 april - veroorzaakte een 25-jari ge man uit Vlissingen een ongeluk waarbij alcohol in het spel was. Uit onderzoek blijkt dat vooral mannen onder de 25 jaar na dance- feesten, festivals of discotheekbe- zoek wel eens onder invloed het verkeer in gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3