Dale Oen hielp Noorwegen vooruitkijken w sport!29 Sanders' mooiste moment: surfgoud 1984 Van der Lijke zesde in Ronde Bretagne Van Assche krijgt ticket voor EK turnen Janssen en Merckx van start in Classic Junioren DZK op dreef bij limietwedstrijd In Memorial» 1985-2012 Invalster Tieleman sluit af met zege Van Poucke trainer vrouwen IJzendijke woensdag 2 mei 2012 MIDDELBURG Nick van der Lijke heeft in het eind klassement van de Ronde van Bre tagne beslag gelegd op de zesde plaats. De Middelburgse wielren ner uit het continentale team van Rabobank finishte dinsdag in de af sluitende zevende etappe als veer tiende. Van der Lijke moest daarmee één plaats in het klassement prijsge ven. De Zuid-Afrikaan Reinardt Jan- se Van Rensburg legde beslag op de eindzege. Van der Lijke werd derde in het jongerenklassement en schreef het tussensprintklasse- ment op zijn naam. De zwemwereld wordt opge schrikt door het overlijden van Alexander Dale Oen. De 26-jarige Noor overlijdt na een hartstilstand op trai ningskamp in Amerika. door Rob de Bruyn Daar zat hij dan, op 25 juli 2011, in een uitpui lende zaal in Sjanghai, met het eerste mondia le zwemgoud voor Noorwegen ooit. Iedereen wilde zijn verhaal horen. Het werd geen vrolijk ver haal, want Alexander Dale Oen voelde geen vreugde. Maar het werd ook geen somber verhaal. „We moeten naar de toekomst blij ven kijken. Samen door, elkaar sterk houden", zei Dale Oen na zijn wereldtitel op de 100 meter schoolslag. De tranen stonden in zijn ogen. Het was drie dagen na de aansla gen in zijn vaderland, waarbij 77 mensen waren omgekomen. De ge dachten aan die vreselijke gebeur tenis hadden Dale Oen extra kracht gegeven. Hij had niet over wogen om niet te zwemmen. Na tuurlijk had hij zich raar gevoeld, maar hij was nu eenmaal zwem mer. „En één zo'n vent mag niet al les verpesten." Op een kalme, waardige manier wenste hij zijn eveneens in shock verkerende landgenoten eenzelfde soort kracht toe; de kracht om door te gaan en uiteindelijk te overwinnen. Dale Oen was 26 en lag op koers voor mooie prestaties op de Olym pische Spelen in Londen. Vier jaar geleden in Peking veroverde hij op de 100 meter zilver; nu mikte hij op het goud. Het traject daarnaar- toe voerde hem onder meer naar Arizona, voor een trainingskamp op hoogte in Flagstaff. Maandag avond eindigde daar zijn leven, vol komen onverwacht, na een hart stilstand. Zijn teamgenoten von den hem in de badkamer, hulp mocht niet meer baten. Dale Oens abrupte dood zorgde voor een schok in de internationa le zwemwereld. Op de verschillen de sociale media werd gisteren massaal gerefereerd aan de Noor, die bekend stond als slim, rustig, aimabel en levenslustig. Dale Oen was een topzwemmer, maar kon die rol ook relativeren. Waar moge lijk probeerde hij tijd te maken voor zijn familie en vrienden, en voor andere activiteiten. Hij hield van wakeboarden, surfen en freedi- ven, en hij trok graag de natuur in. Als professioneel sporter had Dale Oen bepaald niet de best mogelij ke voorzieningen tot zijn beschik king. Zwemmen is in Noorwegen geen grote sport, hij moest trainen in (te) kleine en volle baden. Dat diende richting de WK van 2011 slechts als motivatie om nóg har der te werken. Ook een grote trai ningsachterstand als gevolg van een gebroken botje in zijn voet kwam hij te boven. Dale Oen maakte het ook zichzelf niet gemakkelijk. Hij was princi pieel. In een tijd dat vrijwel de he le zwemwereld zich in prestatiebe- vorderende kunststof zwempak ken hees, hield hij het bij alleen een broek. Dat hij races verloor, nam hij voor lief. Hij wilde een punt maken. De 'snelle' pakken verdwenen uiteindelijk weer van het toneel. Waarna Dale Oen vori ge zomer in Sjanghai op de 100 meter als eerste zwemmer ooit on der de 59 seconden zwom in tex tiel. Het maakte zijn overwinning nog wat specialer. De vreugde daar over kwam pas later. MIDDELBURG Het Nederlands elftal voor speel sters tot zeventien jaar heeft het EK-kwalificatietoernooi in Dene marken afgesloten met een over winning. Zweden werd dinsdag dankzij een laat doelpunt met 2-1 verslagen. Oranje onder 17 was na nederlagen tegen Denemarken (2-1) en Finland (2-1) al uitgescha keld voor deelname aan het EK. Sharona Tieleman kwam dinsdag na 66 minuten als invalster in het veld. De Terneuzense voetbalster, die uitkomt voor Smerdiek, had in het eerste duel nog een basisplaats, maar moest daarna genoegen ne men met een rol als reserve. Turner Anthony van Assche is op genomen in de selectie voor het EK, dat van 23 tot en met 27 mei in Montpellier is. De 23-jarige Sasse- naar is daar ploeggenoot van Epke Zonderland, Jeffrey Wammes, Yuri van Gelder en Bart Deurloo. Van Assche haalde zaterdag tijdens een interland in Waalwijk de EK-li- miet op ringen. Desondanks was de Zeeuws-Vlaming toen nog niet helemaal zeker van zijn deelname aan het EK. Het Oranje-vijftal hoopt op het EK op zo veel moge lijk individuele finaleplaatsen te be machtigen. Van Assche is daarbij het kansrijkst aan de ringen. STEENBERGEN Jan Janssen gaat op zaterdag 26 mei van start tijdens de tweede Koos Moerenhout Classic. De winnaar van de Tour de France van 1968 fietst de toertocht samen met on- f der andere Cees Bal. Een andere oud-wielrenner die meedoet is Axel Merkcx. De zoon van Eddy Merkcx won in 2000 een etappe in de Ronde van Italië en werd dat jaar ook Belgisch kampioen. Harold Knebel, algemeen directeur Rabobank Wielerploegen, fietst ook mee. De Koos Moerenhout Classic rijdt voor een groot deel door Zeeland. Meer informatie op www.koosmoerenhoutclassic.nl. BREDA Bij de limietwedstrijd in Breda kwamen de junioren van DZK sterk voor de dag. Jonathan David- se zwom twee limieten voor het NK, op de 200 meter wissel en 100 meter vrij. Ook Laura Nieuwland behaalde twee limieten, op de 100 meter rug en 200 meter wissel. Sam Zegelink zwom de limiet op de 200 meter wissel, Kirsten Walraven deed het zelfde op de 400 meter vrij, Noa Eversdijk en Jozua Leenheer kwali ficeerden zich op de 50 meter vrij. Laura van Sabben werd derde op de 100 meter rug. IJZENDIJKE Ronny van Poucke wordt met in gang van het volgend seizoen trai ner van de voetbalsters van IJzen dijke. De 55-jarïge ex-prof, die voor Anderlecht, Lierse, KV Kortrijk, Beerschot en ook Jong Oranje uit kwam, volgt Nico Aerssens op. Aerssens gaat de tweede selectie van Hoek trainen. Van Poucke keer de een aantal jaren geleden terug naar zijn oude woonplaats IJzendij ke. Tot drie jaar geleden was Van Poucke in België trainer van eerste- provincialer Halle, bij Brussel. De vrouwen van IJzendijke komen uit in de tweede klasse B van het zater dagvoetbal. Als mooiste olympische moment ooit kiest Thomas Sanders het goud van windsurfer Stefan van den Berg in 1984. „Ik weet dat hij echt een held was bij ons van Rapide. Een flink aantal van ons is nadat hij in Los Angeles won ook zelf gaan sur fen, echt vanwege hem." foto Ruud Hoff/ANP KOPENHAGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37