22 zeelan Een warme deken van medeleven Kolencentrale verkiezingsonderwerp brieven woensdag 2 mei 2012 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Middelburgsestraat In de krant wordt melding ge maakt van de verkeersproblema tiek in de Middelburgsestraat in Koudekerke. Na de reconstructie van de straat is de onveiligheid niet afgenomen. De versmalde straat biedt onvoldoende ruimte voor fietsers in combinatie met zwaar verkeer. Hoofdoorzaak van de onveiligheid is de veelvuldige aanwezigheid van grote tractoren met grote meerassige aanhangers, zwaar beladen met puin, grond, zand, wegverharding,enzovoort. Ze rijden zelden een acceptabele (30 km zone!) snelheid. Het is met name dit verkeer, dat de overige verkeersdeelnemers de nodige ang stige momenten bezorgt. Niet voor niets rijden er steeds meer fietsers op de stoep. Toeristen nemen dit trouwens snel over. De argumen ten van GS kloppen niet. Elders in de provincie wordt zwaar verkeer ook uit de 30 km zones geweerd. Familie Polderman Middelburgsestraat 45, Koudekerke Comazuipen 'Zo'n rouwdekentje kun je bewaren als herinnering, 'of het kindje inwikkelen. Of je kunt het in het mandje of kistje leggen' Lia van den Dries* kraamverpleegkundige en teamcoach ADRZ Door mediaberichten kan de in druk ontstaan dat alcohol hoofdza kelijk voor kinderen met 'onrijpe hersenen' gevaarlijk is. Dat is ook zo. Daarom is comazuipen een ver hulde vorm van zelfmoord. Jeugdi ge branies verliezen kansen op een goed leven en sterven er zelfs aan. Voor kinderen is het extra gevaar lijk omdat hun jonge hersenen nog kunnen en moeten groeien! Maar ook de hersenen van volwassen ouderen worden beschadigd, wat leidt tot de dramatische chronische 'ziekte van Korsakow' en demen tie. Alcohol is onze gemeenste harddrug. M.H. Cohen Stuart Westerenban 32, Burgh-Haamstede Betrokken ondernemers Menig ondernemer heeft het zo druk met de eigen toko dat je 'm niet moet vragen ook eens wat voor anderen te doen. Met die zin in het stukje over de meest betrok ken ondernemer in de krant doet u heel veel andere ondernemers ernstig tekort De meeste ondernemers die ik ken, staan op hun eigen beschei den manier, ook 'wel eens' met geld, goederen en daden voor ande ren klaar. En, besch....Juist. Het is maar wat je mooier vindt, toch? Eliy Blaas Kerkplein 17, Biggekerke Folkert Het is gewoon schandalig dat ie mand door goed gedrag weer vrij komt, eerst met proefverlof en la ter de gehele vrijlating, Folkert van der G. dus. Mensen die zich goed gedragen op de arbeidsmarkt en dienstjaren op bouwen, 25,30,40 jaren worden af gestraft en moeten langer doower- ken. Levenslang voor moord is 20 jaar, maar levenslang werken 45 jaar. Chris Wolf Kanariesprenk 297, Vlissingen Ze liggen op de kraamafdelin- gen van de Zeeuwse ziekenhui zen: rouwdekentjes. Gemaakt door Zeeuwse vrouwen die meevoelen met het verdriet van moeders die hun kindje moeten verliezen. door Ondine van der Vleuten Nog geen zeven centime ter. Zo groot is een on volgroeide baby van twaalf weken oud. En onmetelijk groot is het verdriet, als ouders afscheid moeten nemen van zo'n klein mensje. Op de kraamafdelingen van de Zeeuwse ziekenhuizen komt het helaas toch met enige regelmaat voor, dat een zwangerschap voor tijdig eindigt. „Wij brengen de ouders dan naar een speciale ka mer en geven hen heel intensieve begeleiding", zegt kraamverpleeg kundige Lia van den Dries van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Een nieuw ritueel om afscheid te nemen Troostdekens kun je krijgen, maar ook zelf maken, als manier om af scheid te nemen van een dierbare overledene. Een troostdeken kun je om het kindje wikkelen en meegeven, maar ook bewaren. Maak zo'n dekentje van nieuwe stof of van lievelingskleren, een krtuffel of dekentjes; breien of ha ken kan natuurlijk ook. Voor het maken van rouwdeken tjes geldt, net als voor rouwen: ie der doet het op zijn eigen wijze. 'Velen van ons zijn wat Dit is een manier om v generaties de hand te 'i Cathrien Koster, Vrouwen van Ni Goes. „Ze mogen alles vragen, we houden rekening met al hun wen sen en bieden alles aan wat moge lijk is. Soms laat ik ze dan al de troostdekentjes zien." Troostdekentjes behoren tot de 'nieuwe rouwrituelen'. De klein tjes, zoals de dekentjes die op de kraamafdelingen van ziekenhuis ZorgSaam en het ADRZ liggen, zijn bedoeld voor baby'tjes. Maar een troostkleed kan ook gebruikt worden om het verlies van een gro ter kind of een volwassene te ver werken. ADRZ en ZorgSaam hebben al ja ren dekentjes van Little Quilts of Love. Op de website staat hoe mensen zich kunnen aanmelden om zo'n dekentje te maken voor een ziekenhuis bij hen in de buurt. Lia van den Dries is contact persoon in Zeeland. „Ouders zijn er altijd zo blij mee", zegt ze. Bij elk dekentje zit een kaartje. 'Dit troostdekentje wordt u aangebo den als teken van medeleven, het is te gebruiken als omslagdoek voor uw kindje, maar u kunt het ook be waren als tastbare herinnering. Wij wensen u heel veel sterkte. Het deken tje is met liefde en aandacht ge maakt'. Vandaag om 10 uur overhandigen de Vrouwen van Nu (de voormali ge Plattelandsvrouwen) uit Middel burg 33 dekentjes aan het ADRZ. Cathrien Koster kwam met het idee: „Ik dacht, laten we in plaats van de jaarlijkse geldinzameling eens iets concreets doen voor een ander. Ik weet dat de afdeling Zaamslag het ook doet, voor de kraamafdeling van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen." Het maken van zo'n dekentje is een indringend proces, dat veel los maakt, ervoer ook Ina de Koning. Ina is lid van Vrouwen van Nu (voorheen: Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen) „Toen ik hoorde dat we dit gingen doen, dacht ik: wat een prachtig idee! Maar dan sta je er nog niet helemaal bij stil wat het eigenlijk betekent. Pas toen ik bezig was, voelde ik dat echt goed. Ik vond het heel heftig. Heel confronte rend", zegt ze. „Terwijl je handen werken, realiseer je je waarvoor dat dekentje bedoeld is. Je wilt iets liefs maken, iets dat troost biedt, al is het maar voor een paar minuut jes." Onder de dekentjes die vandaag in het ADRZ worden aangeboden, zijn patchwork-kunststukjes, maar ook gehaakte of gebreide deken tjes; dekentjes in bonte kleuren of zachte pasteltinten, in effen of vro lijk bedrukte stoffen; van dons- zachte bolletjes, warme wol of koe le katoentjes. Cathrien Koster: „Eén mevrouw heeft er een kinder dekentje in verwerkt, wellicht van een eigen, al lang volwassen kind. Een andere mevrouw had nog een heel mooi stofje liggen van toen BORSSELE - Het klonk bijna par mantig, veertien jaar geleden, toen Jos Bongers aantrad als directeur van EPZ. Nee hoor, er was geen sprake van dat hij het licht uit zou doen in de kerncentrale Borssele. Het zag er op dat -moment (sep tember 1998) naar uit dat de nucle aire stroomfabriek op 31 december 2003 zou worden stilgelegd. Inmiddels is duidelijk dat de kern centrale tot eind 2033 in bedrijf blijft, zodat Bongers' opvolger Ad Louter zich niet het hoofd hoeft te breken over de vraag wie het licht knopje gaat beroeren. Louter (49) begon dinsdag als EPZ-directeur. Hij blijft daarnaast directeur bij Delta Energy, dat met 70 procent van de aandelen een controlerend belang in EPZ heeft. Bongers (62) houdt vol dat er niets vermetels was aan zijn overtuiging dat de sluiting van de kerncentrale zou kunnen worden afgewend. „Het was - en is nog steeds - ge woon een goed verhaal. Kernener gie is veilig, zeker en betrouwbaar en brengt geen CO2 in de atmo sfeer. Ik ben blij dat EPZ als be drijf, maar met een bijzondere rol voor het personeel, hiervoor draag vlak heeft weten te krijgen." Louter heeft bij de aflossing van de wacht minder kopzorgen over de kerncentrale. Goed, hij moet er voor zorgen dat de productie van atoomstroom in Borssele zodanig gebeurt dat de centrale tot de vei ligste 25 procent ter wereld be hoort. Daarbij komt de uitvoering van verbeteringsmaatregelen die voortvloeien uit de stresstest van vorig jaar. Voor Louter is de toekomst van de kolencentrale pal naast de nucleai re eenheid een kwestie die drin gender is. Vorig jaar kondigde Del ta aan dat deze centrale in 2013 dichtgaat. Die beslissing is inmid dels verschoven naar 2016. En voor zien van een mits: de centrale blijft in bedrijf als ze volledig op biomassa (houtsnippers, cacaodop- pen en dergelijke) kan worden ge stookt. Op dit moment draait de kolencentrale voor 20 procent op biomassa. Louter: „Technisch is de ombouw op biomassa geen pro bleem. Maar het gebruik van die brandstof vereist wel subsidie om de onrendabele top te compense ren. Die subsidie levert winst op, want we bereiken er een enorme reductie van de C02-uitstoot mee. Dat moeten we als EPZ duidelijk zien te maken. Misschien kan het een item in de verkiezingscampag ne worden." Louter heeft op zijn eerste werk dag uitgebreid de tijd genomen om kennis te maken met de mede werkers van EPZ. Hij kreeg overal een welwillende ontvangst. Zelf heeft Louter geen moeite met de dubbelrol die hij vervult als direc teur bij Delta en bij EPZ. Vragen over de manier waarop Delta te gen ontwikkelingen bij EPZ aan kijkt, wijst hij resoluut van de hand: „Ik zit hier als directeur van EPZ en in deze functie ga ik 100 procent voor de belangen van EPZ." De elektriciteitsproducent is geen onbekend terrein voor de nieuwe directeur. Hij was vier jaar de vertegenwoordiger van Delta in de aandeelhoudersvergadering van EPZ. Bongers blijft tot eind dit jaar in dienst bij EPZ, onder meer voor in ternationale projecten waarbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30