en zijn Heinkel t De bekleding komt uit Engeland Origineel was de Heinkel babvblauw echtpaar Schoenmaker, werd er verder gesleuteld aan het mini-autootje. Daarna kwam het in on derdelen terug naar Middelburg om zo stukje bij beetje onder handen genomen te worden. "Alles is uit elkaar geweest: het motorblok, de keringen, de lagers. Daarna zijn veel onderdelen gestraald of geglaspareld waardoor deze zo goed als nieuw wer den. Ook is uiteraard het nodige vervangen. Veel onderdelen kon ik via internet in Engeland kopen. Daar is de auto vroeger op de markt verschenen onder de naam Trojan. Verschillende onderdelen worden in Engeland nog nieuw gemaakt." Het wordt tijdens ons gesprek al snel duidelijk dat Schoenmaker heel wat uurtjes in de restauratie heeft gestoken. "Eigenlijk elke avond en dat gedu rende drie jaar", valt echtgenote H'enny Schoen maker bij. "Wij zijn allebei graag bezig en ja, soms zat het ook wel eens even tegen. Dan liep Frits tegen iets aan wat maar niet lukte. Het beste is dan om het werk even weg te leggen en de volgende dag het karwei weer op te pakken." Oranje Nadat de auto volledig gedemonteerd was, is de carrosserie gestraald. De vele kleine deukjes die in de Heinkel zaten, zijn door plaatwerker Poppe in Nieuw en St. Joosland er vakkundig uitgeklopt. Een karwei waar Schoenmaker zeer tevreden over is: "Een echte vakman, dit werk luistert zo ontzet tend nauw, je kunt hier gewoon geen haastklus van maken. De carrosserie heeft vijf maanden bij Poppe gestaan, maar hij heeft dan ook prachtig werk afgeleverd." Voor de Heinkel die van origine 'babyblauw' was, moest een kleur uitgezocht wor den. Ook daarbij is de restaurateur niet over één nacht ijs gegaan. "Ik heb rondgekeken op inter net en zo kwam ik op de site van een Amerikaans museum: microcarmuseum.com. In dit museum staan alleen maar kleine autootjes, zoals de Hein kel. Ik zag een exemplaar in de opvallende kleur oranje en was meteen verkocht. Het heeft nog even geduurd voordat ik de juiste kleurstaal te pakken had, maar uiteindelijk is het gelukt. Ook de bekle ding heb ik nieuw uitgezocht. Die komt, net als de nieuwe vloermat uit Engeland. Alles precies op maat gemaakt evenals het linnen kapje." Dat Schoenmaker oog voor detail heeft, blijkt wel uit de afwerking van de auto. Zoals bij het stuurwiel dat beschadigd was, dit is met een vijltje glad gemaakt. De strips op de zijkant van de auto zijrT vernieuwd, maar net als bij de ori ginele uitvoering is er een puntje aan gevijld. Uren werk dus om de kleinste details zo fraai mogelijk na te bootsen. Ook een heuse auto radio is ingebouwd, maar dan wel in stijl. Het is een originele Blaupunkt buizenradio die de Heinkel Kabine van muziek voorziet. "Ik vind restaureren geweldig, maar dan wel zo dat alles in de originele staat hersteld wordt. De draad boom moest bijvoorbeeld ook vervangen wor den, dat wordt dan geen moderne draadboom, maar echt op de manier zoals het vroeger werd gedaan. De ramen waren dof, die heb ik met koperpoets weer helemaal helder gekregen. Ontzettend arbeidsintensief natuurlijk, maar wel met een prachtig resultaat." En nu is de Heinkel Kabine dus klaar. Staat het volgende project al te wachten op een opknapbeurt? En wordt het een auto of weer een jukebox? "Voor lopig even niets, het zal vast wel weer gaan kriebelen, maar ik heb op dit moment in ieder geval nog niets op het oog. Wie weet, waar ik nog eens tegen aan loop." Dwergauto's Het automerk Heinkel is ontstaan in de jaren na de Tweede Wereldoorlog. Na deze oorlog mocht Duitsland geen vlieg tuigen meer bouwen en moest Heinkel werk zoeken voor zijn werknemers. Hij besloot dwergauto's te gaan bouwen. Vanaf maart 1956 produceerde de Hein kel fabriek de Heinkel Kabine. Heinkels ontwerp was zo succesvol dat licenties onder andere aan Ierland en Groot- Brittannië werden verkocht. De eerste uitvoering had slechts één achterwiel. In de periode 1956-1958 werden vier mo dellen uitgebracht: twee modellen met één achterwiel en twee modellen met twee dicht bij elkaar staande achterwie len. Omdat de wielen zo dicht bij elkaar stonden werd het voertuig gezien als een driewieler en niet als een normale auto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21