13 Grens tussen genres va t weg Mei 1940 was in Zeeland niet al te heldhaftig Mix van melancholie, tragiek en humor in Theater De Wegwijzer Expositie 'Zeegangers' in GalleryMaritime Popronde 2012 doet ook woensdag 2 mei 2012 MIDDELBURG - Onder de titel 'Zee- gangers; een kaleidsoscoop in pa pier samengevat' exposeert beel dend kunstenares Ferial Kheradpi- cheh tijdens de maand mei in Gal leryMaritime haar maritieme pa piercollages. De van oorsprong Iranese kunste nares kwam in 1983 naar Neder land en volgde een opleiding in beeldhouw- en schilderkunst aan de Academie in Arnhem. Sleutelwoorden voor haar werk zijn: weerspiegeling, figuratief, ge durfd en bovenal kleurrijk. „Een kunstenaar verbeeldt niet de waarheid, maar een wereld die ver mengd is met eigen gedachten. Je brengt je ideeën tot leven door ze om te zetten in beelden", zegt de kunstenares over haar werk. Expositie t/m 27 mei, GaileryMsitime, Gortstraat 43, Middelburg, do. t/m zat, 1e zon v.d. maand, 12.00 - 17.00 uur. De Amerikaanse singer-songwriter Matt The Electrian maakt liedjes die op aangename manier in je hoofd blijven hangen. Donderdagavond treedt hij 7a^i3VlH 21311 samen met gitarist Scrappy Jud Newcomb op in De Wegwijzer in Nieuw-en Sint Joosland. fcCCIflllU «Jffill I De Amerikaanse singer-songwri- ter Matt The Electrician (Matt Sever, 1972) toert met gitarist Scrappy Jud Newcomb door on der meer Denemarken, Duits land en Nederland. Morgen doen ze Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland aan. door René de Dreu o pbeurende zomermu- ziek met gedoseerde melancholieen tra giek, waarbij de gren zen tussen folk, roots en pop ver vagen. Aldus kan het repertoire van Matt The Electrician (Austin, Texas) getypeerd worden: Hij zingt en maakt liedjes die op een aangename manier in je hoofd blijven hangen. De warme, beetje hese, stem en de veelal opbeuren de melodieën leggen een kleurrij ke deken over de grijze alledaags heid. Opmerkelijk omdat zijn tek sten juist vaak dat alledaagse tot onderwerp hebben waarin melan cholie en het kleine drama niet ontbreken. De Amerikaanse sin ger-songwriter lardeert zijn in folk en americana gewortelde songs met humor. Met zijn zesde album Animal Boy verraste hij in 2009 de folk en pop wereld. Met opvolger Accidental Thief uit 2011 nestelde de voormali ge elektricien uit Austin zich in de rij toonaangevende folkpop arties ten. Matthew Sever, zoals hij eigen lijk heet, hield het niet lang uit als student. Muziek maken lag al vroeg het meest voor de hand. „In het ouderlijk huis in Californië heerste een prettig artistiek re giem. We konden ons altijd uitle ven met muziek tekenen of schil deren en op een ongedwongen ma nier kreeg je zo een bepaald soort culturele interesse en creativiteit van huis uit mee. Het ging niet om aanzien of status, eerder om de dingen doen waar je hart lag. Dat was voor mij muziek maken, iets doen in plaats van studeren", vertelt Matt kort na zijn aankomst in Nederland. Begin jaren negentig zette hij een punt achter de muziekstudie en trok naar Austin in Texas, de stad waar folk en popmuziek bloeiden. Om aan de kost te komen, maakte hij lange dagen als elektricien en dook na werktijd de clubs in om zijn songs te laten horen. Zelfs voor wisselen van kleding was vaak geen tijd dus zat hij er met zijn gitaar als de zingende elektri cien. Die naam ging in Austin al snel rond evenals lovende woor den over zijn gevoelige, grappige en door eenvoud aanstekelijke lied jes. De elektricien viel op bij colle ga-muzikanten die al wat stappen verder waren en met wie hij in 1998 ging opnemen. Door mooie kritieken en airplay op de lokale ra diostations vond hij publiek voor zijn muziek. De muzikale vrien denkring groeide en albums volg den elkaar op. Austin werd te klein. Al snel begon een full-time baan als Matt The Electrician. „Het muziek milieu in Austin werkt dus inderdaad inspirerend. Er is veel interactie tussen muzi kanten en vanuit Austin is zelfs een uitwisselingsproject 'House of Songs' ontstaan met singer-song writers uit Denemarken. Later kwamen daar andere Scandinavi sche landen bij en sinds vorig jaar ook Kenia en IJsland. Je gaat dan samen aan de slag met het schrij ven van songs. Dat biedt weer nieuwe inspiratie. Soms halen die songs een album, maar altijd ver diept het de mogelijkheden. Het le vert in ieder geval vriendschappen op die een bron zijn om de hori zon te verbreden.,, Voor Matt zijn die ontmoetingen ervaringen die hij net als heel veel kleine dingen uit het leven van al ledag weet te vertalen in subtiel opgebouwde en ook nog catchy songs. „Het zit waarschijnlijk in mijn karakter en de jaren in Cali fornië om de dingen van een zon nige kant te zien. De liedjes zijn persoonlijke reflecties en tegelijk voor veel mensen herkenbaar." Muziek maken begon voor Matt al vroeg met trompet spelen, gitaar en zang volgden. Nu bespeelt hij een scala aan instrumenten en vond hij in Scrappy Jud Newcomb (singer-songwriter, gitarist in The Resentments) de ideale begeleider. Don. 3 mei, De Wegwijzer, Nieuw-en Sint Joosland, 20.30 uur. MIDDELBURG - Reizend muziekfesti val Popronde geeft een nieuwe lichting opkomende bands en mu zikanten jaarlijks de kans op te tre den buiten de eigen regio en hun netwerk uit te bouwen. Popronde vindt dit jaar plaats in 32 steden door heel Nederland. Uit een recordaantal aanmelding van 1020 artiesten zijn door de se lectiecommissie 100 veelbelovende artiesten geselecteerd voor Popron de 2012. Deze bands en muzikan ten zijn een actuele afspiegeling van aanstormend talent in alle mu ziekgenres. Naar verwachting ne men 600 deelnemende podia deel en vinden 950 optredens plaats door de geselecteerde bands. Tot de geselecteerden behoren onder veel meer: Eva Auad, Dotan, The Happy Notes Society, Sidewalk en 3rd Floor Magic. Popronde ver zorgt 15 november met enkele bands optredens op diverse loca ties in Middelburg en een after par ty in De Spot. Gemeenschappelijk doel is signalering en promotie van talent, doorstroom naar een groter publiek en voeding van de Nederlandse popmuziek. door Jan van Damme Op het boekenweblog 'Zeelandge- boekt' van de PZC worden Zeeuwse boeken en tijdschriften gesignaleerd. In de krant wordt elke woensdag een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. Ik heb een mooie aanleiding om eens even niet bij het eind, maar bij het begin van de oor log stil te staan. Deze maand ver scheen de vierde editie van Mei 1940, De strijd op Nederlands grond gebied. De eerste uitgave kwam in 1990 uit en maakte toen heel wat discussie los, vooral omdat het in de volksoverlevering steeds moedi ger geworden Nederlandse leger in werkelijkheid een slap aftreksel was van wat het had moeten of kunnen zijn. Het boek mag een standaardwerk worden genoemd, waarin specialisten per hoofdstuk aan het woord komen. Twee eind redacteuren houden het overzicht: Herman Amersfoort is hoogleraar militaire geschiedenis aan de Uni versiteit van Amsterdam, Piet Kamphuis is grondlegger en de eer ste directeur van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie. De strijd in Zeeland is - zou ik zo denken - een niet onbelangrijk hoofdstuk in de geschiedenis van de meidagen. Als ik het boek zo be kijk heb ik ook last van enige standplaatsgebondenheid. Zeeland krijgt niet eens een afzonderlijk hoofdstuk. 'We' zitten verstopt iA hoofdstuk 7, 'Betwist terrein', waarin heel Zuid-Nederland wordt behandeld. Eén paragraaf, meer niet: 'Zeeland worstelt ver der'. Er wordt verteld over de Bathstelling en de Zanddijkstelling - de ene voorpost, de andere hoofdverdediging; over de komst v&n de Fransen - général de briga de Durand meldde zich op 11 mei bij schout-bij-nacht Van der Stad; en over de povere Nederlandse ver dediging. Pagina 251: „Na de Baths telling was nu ook de goed verde digbare Zanddijkstelling door de Nederlandse troepen verlaten, zon der dat het tot een daadwerkelijke Duitse aanval was gekomen. Nau welijks inspirerende Nederlandse officieren waren er niet in ge slaagd de soldaten, die door de ca pitulatie van de rest van Neder land gedemoraliseerd waren, tot daden aan te sporen." Dat klinkt niet al te heldhaftig. In het geheel maakte het uiteraard niet veel uit. De Duitsers rukten ook in België en Frankrijk op. Zo wordt maar weer eens extra duidelijk: we kun nen ons nu een beetje ongemakke lijk voelen over gebrek aan daad kracht van de militairen toen, maar als ze wel heldhaftig hadden gestreden, had dat vrijwel niets uit gemaakt. Idealisme of realisme - dat speelde toen, dat speelt nu en altijd. Vandaar dat ik hoop, dat ve len dit boek zullen lezen. Herman Amersfoort en Piet Kamp huis (redactie): Mei 1940, De strijd op Nederlands grondgebied - Uitge verij Boom Amsterdam, paperback, geïllustreerd, deels kleur, 34,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13