io kunstveiling Munch schilderde emotie Miljardairs uit Azië, Rusland en het Midden-Oosten betalen grif tientallen miljoenen voor kunstwerken. Die blijken een betere belegging dan aandelen. Vannacht gaat De Schreeuw van Munch onder de hamer. Richtprijs: 80 miljoen dollar. woensdag 2 mei 2012 Schreeuwend duur door Rob Schoonen De geschatte op brengst ontbreekt in de catalogus en dat is veelzeg gend. Wil je graag weten wat Sothe by's denkt dat er voor De Schreeuw van Edvard Munch wordt betaald, dan moet je even bellen. Dan wordt duidelijk dat de pastelteke ning van eigenaar zou moeten wis selen voor 80 miljoen dollar. Gaat dat lukken, dan wordt het kunst werk het duurst geveilde item van dit jaar. Komende nacht wordt in New York het bijzondere werk van de Noorse kunstenaar ter vei ling aangeboden. Na doeken van onder anderen Pablo Picasso, Joan Miró en Paul Gauguin wordt lot nummer 20 de zaal binnengedra gen en het moet raar lopen wil het relatief kleine werk (79 x 59 centi meter) niet de beoogde 80 miljoen dollar opbrengen. „En dat verdient het ook wel", zegt Eveline van Oirschot, senior director van So theby's Amsterdam, gespeciali seerd in de 19e- en 2oe-eeuwse kunst. „Je hebt het hoe dan ook over een icoon van de moderne kunst, misschien zelfs wel over hét icoon; iedereen kent dit werk. Daar komt bij dat er maar vier exemplaren van De Schreeuw be kend zijn, waarvan er drie eigen dom zijn van musea. Die komen dus nooit op de markt. Als er dan een exemplaar van een particulier ter veiling wordt aangeboden, maakt dat het werk alleen maar specialer." Haar collega's in New York heb ben de Munch ingeschat op 80 mil joen dollar en Van Oirschot denkt dat de uiteindelijke prijs daar nog wel eens overheen kan schieten: „Het is heel lastig in te schatten en eigenlijk is het werk natuurlijk on betaalbaar, maar, er kunnen gekke dingen gebeuren. Ik zou het niet vreemd vinden als hij over de hon derd miljoen schiet." De enorme bedragen die worden betaald voor kunstenaars als Munch, geven volgens Van Oirschot prima aan dat kunst weer in de lift zit. Na het omvallen van Lehman Brothers in 2008, en de daarop volgende crisis en reces- 'Bepaalde kunstenaars zijn heel waardevast gebleken; daarvan is Munch er een' sie, gaat het de veilinghuizen nu weer behoorlijk voor de wind. So theby's zette in 2009 wereldwijd 2,8 miljard dollar om. Dat werd 4,8 miljard in 2010 en vorig jaar werd maar liefst 5,8 miljard dollar omgezet. „De kunstmarkt is her stellende, zoveel is duidelijk en dat danken we onder meer aan de toe name van de kopers in Rusland, de Emiraten en Azië. En waar de Aziaten tot voor kort uitsluitend geïnteresseerd waren in moderne kunst uit China, is er toenemende belangstelling voor Westerse mo derne kunst." Die belangstelling geldt dan vooral wat Van Oirschot 'de dode kunste naars' noemt: Picasso, Cézanne of Matisse. „Maar recentelijk begin nen de Aziaten meer en meer be langstelling te krijgen voor nog le vende, vooral Britse kunstenaars als Damien Hirst, Anish Kapoor en Antony Gormley." Het zijn volgens Van Oirschot 'de nieuwe kopers', miljardairs die de waarde onderkennen van kunst, die de markt van nu een flinke duw geven. „Aandelen bleken toch niet zo waardevast als lang werd gedacht en vergeet niet dat verkopers worden aangetrokken door de goede resultaten van vei lingen. Daardoor wordt er meer aangeboden." Dat er zulke gigantische bedragen worden betaald voor kunstwer ken, vindt Van Oirschot niet gek: „De markt bepaalt de waarde van een werk, wij vragen niet een vas te prijs. En er zijn nu eenmaal mensen die het er voor over heb ben. Ik kan me heel goed voorstel len dat sommigen dat veel geld vin den - het zijn natuurlijk ook grote bedragen - maar miljardairs die een collectie opbouwen, vinden dat niet." Eveline van Oirschot heeft geen idee hoe de kunstmarkt zich in de toekomst ontwikkelt: „Dat is echt heel lastig aan te geven. Ook wij worden weieens verrast door be paalde ontwikkelingen en dan is niet in te schatten wat de markt dan doet. Ik bedoel, wat de crises nu precies voor effect heeft...? Wat ik wél weet, is dat bepaalde kunste naars heel waardevast zijn geble ken. Ja (lachend), dat zijn vooral 'de dode kunstenaars' en, inder daad, daarvan is Munch er een." De Noorse schilder Ed vard Munch (1863-1944) wordt be schouwd als een belang rijke vertegenwoordiger van het ex pressionisme. Hij breekt - net als Vincent van Gogh - met alle be kende schilderwetten en ontwik kelt een eigen stijl, vol kleur en emotie. Inspiratie haalt hij onder meer uit het werk van schrijvers als Henrik Ibsen en August Strind- berg. Van De Schreeuw zijn vier versies bekend. Een hangt in de National Gallery in Oslo, de andere twee hangen in het Munch Museum, eveneens in de Noorse hoofdstad. Het exemplaar dat wordt geveild, komt uit de collectie van de fami lie Olsen. Het werk is verworven door Thomas Olsen (van de gelijk namige scheepvaartmaatschappij). Hij was de buurman van Munch in Hvitsen, Noorwegen. Olsen werd later vriend en mecenas van de kunstenaar. Munch schilderde De Schreeuw kort na een pijnlijke verhouding met een getrouwde vrouw. De kunstenaar maakte de serie wer ken na een wandeling met vrien den in 1893. In zijn dagboek schreef Munch dat het bloedrode landschap - door een uitzonderlij ke zonsondergang - hem inspireer de tot De Schreeuw. Overigens geeft niet zozeer de schreeuwende persoon, maar voor alles de kolken de omgeving, uitdrukking aan Munchs pijn en de diep gevoelde melancholie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10