buitenland 19 Libiërs getraumatiseerd Moeite met opstaan? Al-Qaeda wil Britse gijzelaar uitruilen prominent Duizenden veteranen krijgen eten en verzorging op kosten van de overheid Australiër laat moderne Titanic bouwen Bezoek een winkel bij u in de buurt 9 Bon voor een gratis brochure dinsdag 1 mei 2012 Maanden na hun overwin ning zitten Libische strijders met de lichamelijke gevol gen. Ze worden behandeld in ziekenhuizen over de he le wereld. Zo ook in Cairo. door onze correspondent Dirk Wanrooij Langs de Nijl, in de lobby van een groot hotel, zitten Libische veteranen ver veeld onderuitgezakt thee te drinken. Het zijn jongemannen die iets meer dan een'jaar geleden hun normale leven op pauze zet ten en besloten mee te doen aan de opstand tegen de Libische lei- dër Kaddafi. De 31-jarige Goma uit het Libische Misrata wandelt voor zichtig met zijn krukken door de weelderige lobby. Hij werd in de loop van de oorlog vijf keer in zijn benen geschoten. Bovendien lijdt hij, net als alle Libische veteranen, aan oor- en oogproblemen vanwe ge een gebrek aan bescherming tij dens de strijd. „Maar het grootste probleem zit in mijn hoofd", zegt Goma somber. „Als ik mijn ogen sluit zie ik de oorlog. Dan zie ik al le gezichten van de kameraden die ik verloren heb, al het verdriet." „Niemand van ons slaapt goed. De lichamelijke problemen, daar ko men we wel overheen, daarvoor zijn we nu in Caïro. Maar ik kan slechts hopen dat ik ooit weer aan andere dingen kan denken. Dat lukt niet iedereen. Ik ken jongens die naar Syrië'zijn vertrokken om daar deel te nemen aan de op stand tegen Assad." In een ander hotel zit Ayman Hamza (27) uit Sirte. Ayman was net klaar met een studie economie en hoopt in het nieuwe Libië een' rol van betekenis te kunnen spe len. Hij heeft al gesolliciteerd op een baan bij het ministerie van Economische Zaken. „Maar er zijn zoveel wapens", zegt hij. „Dat baart mij het meeste zorgen." Ayman zal na zijn verblijf in Cairo doorvliegen naar Maleisië om daar geopereerd te worden aan zijn en kel. „In Maleisië is de gezondheids zorg beter dan hier", zegt hij hoop vol. Voor de Libische interimregering, die haar positie te danken heeft aan de tienduizenden vrijwilligers die de wapens opnamen tegen Kaddafi, is de verzorging en rehabi litatie van de rebellen een priori teit. De duurdere hotels in Cairo zitten vol met duizenden vetera nen die allemaal een aantal weken blijven. Eten, vervoer en medische verzorging, allemaal op kosten van de Libische overheid. Het zijn kos ten die, volgens het Libische minis terie van gezondheid, in de vele miljoenen dollars lopen. Het is een wereldwijd project, en de veteranen worden naar landen gestuurd waar ze de zorg kunnen krijgen die ze nodig hebben. De broer van Goma ligt bijvoorbeeld in een ziekenhuis in Turkije met granaatscherven in zijn borstkas. Maar de verveling vormt voor ve len een probleem. Volgens Ayman is de veteranen aangeraden niet te veel buiten te komen, om proble men in Egypte te vermijden. Bo vendien begrijpt niemand buiten het hotel wat zij hebben meege maakt. En dus blijven ze bij elkaar, praten ze over hun ervaringen en drinken ze thee. SYDNEY - De Australische miljar dair Clive Palmer heeft maandag de plannen onthuld voor de bouw van een moderne versie van het schip de Titanic. De eerste reis moet in 2016 plaatsvinden van En geland naar New York. „Het zal net zo luxe zijn als de ori ginele Titanic, maar dan uitgerust met moderne technologie en de nieuwste navigatie- en veiligheids systemen", zei Palmer. Het passa giersschip wordt gebouwd door een Chinees staatsbedrijf. Op 15 april was het exact 100 jaar gele den dat de Titanic zonk. Ruim 1500 opvarenden kwamen om. De 58-jarige Palmer is rijk gewor den door de mijnbouw en vast goed. Hij heeft een vermogen van 4 miljard euro. De Australiër kondigde ook aan dat hij de landelijke politiek in wil. De conservatieve Palmer stelde zich maandag kandidaat voor een zetel in het parlement. CAÏRO - Al-Qaeda in de Islamiti sche Maghreb (AQIM) wil een Brit se gijzelaar ruilen voor de in Lon den gevangen radicaal-islamitische geestelijke Abu Qatada. Het Noord-Afrikaanse filiaal van het terreurnetwerk stelde die deal maandag voor op een website van moslimradicalen. Zodra Londen Qatada laat vertrek ken naar een land van de Arabi sche Lente of een land naar diens eigen keuze, geeft AQIM Stephen Malcolm zijn vrijheid terug, ver klaarde de terreurorganisatie. De Arabische Lente heeft behouden de moslims aan de macht gebracht in Marokko, Tunesië en Egypte. Levert de Britse regering de geeste lijke, zoals zij zich heeft voorgeno men, toch uit aan Jordanië, dan draagt zij de verantwoordelijkheid voor de gevolgen, dreigt AQIM. Qatada is in Jordanië bij verstek veroordeeld voor het beramen van twee bomaanslagen en het land wil hem opnieuw berechten. De Britse regering doet er over het ruilvoorstel het zwijgen toe. Een regeringsmedewerker verklaarde dat 'wij over dergelijke zaken niet met terroristen overleggen'. De Britse autoriteiten proberen de Palestijns-Jordaanse imam al sinds 2001 uit te leveren aan Jordanië. Londen beweert dat hij een gevaar is voor de nationale veiligheid. Spaanse en Britse rechters hebben Qatada eerder omschreven als een van de leidende figuren van al-Qaeda in Europa. Eerder pakten de Britten de geeste lijke weer op. Bij die gelegenheid liet Londen weten dat de uitleve ring aan Amman nagenoeg beklon ken was. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens blokkeer de in januari Qatada's uitwijzing naar Jordanië. Het hof vreesde dat hij daar zou worden gemarteld en geen eerlijk proces zou krijgen. Gratis vrijblijvende demonstratie bij u thuis? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu Het is niet altijd makkelijk om na het zitten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. Een fauteuil die, met een druk op de knop, hoffelijk meekantelt bij het opstaan. De zitting en rugleuning kantelen naar voren, zodat u optimale steun krijgt bij het opstaan. Zonder pijnlijke knieën, rug of gewrichten. Deze week hebben we een speciale actie voor u. U profiteert van maar liefst 250.- inruil voor uw oude stoel!* Kom langs óf bel 0341 - 26 06 76 voor een demonstratie thuis! y Kies uw zithouding met de afstandbediening r/ Eén druk op de knop en u doet een dutje y Gebruik de sta-op hulp voor makkelijk opstaan y Door het gebruik voelt u zich ontspannen v Jde-ici of From'mc-nh biodt v altijd do \\jkfo favtovil op \iw ma af' z-iH'on rolaxofl Alkmaar Rijnstraat 117 Almere Markerkant 10-1320 Amstelveen Handweg 133 Amersfoort Nijverheidsweg 533 Arnhem Ringoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Breda Grenssteen 15 Cruquius Spaarneweg 26 Capelle a/d Ussel Hoofdweg 4 Doetinchem Havenstraat 150 Emmen Nljbracht 47 Goes Albert Plesmanweg ie Gorlnchem G3HG3 Spljksedijk 24b Heerlen In de Cramer 21 dag,6d; Hengelo UiiUili# Vosboerweg 16 HoogeveenGroenewegenstraat4 Hoogezand Hazenleger7 Houten Duwboot 22d Katwijk lageweg 35e Leeuwarden Willemskade 22 Naarden Energiestraat 14a Nunspeetlaan 24 Purmerend Netwerk 1 Ridderkerk Noordenweg 6 RodenCEE^3Westeresch8 Roermond üi'l'UHI Burghoffwcg 11 Roosendaal GHÏÏEJ Oostplein 17a Spijkenlsse lucebertstraat 38 ts op afspraak geopend Uden Industrielaan 17c Veenendaal Groeneveldsélaan 19 Venlo Nijmeegseweg 12 Vroomshoop Afrikalaan ic Waalwijk Prof Zeemanweg 3. Waddinxveen Mercuriusweg 15 Wateringen 's Gravenzandseweg 28 Weert Roermondseweg^8b Wijchen Edisonstraati Wolvega Industrieweg 10c Zaandam Westzijde 172a Zutphen Gerritsenweg 8 Zwolle Stadionplein 6 (gevestigd in FC Zwolle stadion) 'Vóór iedere bêzoeker.iigt er een leokeattc-ntir n Maandag gesloten Eerst thuis proefzitten? Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uit te proberen. Zo ziet u "direct of het past! 0341 - 26 06 76 Geldig bij aanschaf van een fauteuil, of bank op maat. Niet geldig i.c.m. andere acties- JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam I Adres Postcode I Plaats Telefoon 1 E-mall wk18 P2 pzc I j Dhr Q2] Mevr 1 Zonder postzegel opsturen naar: Prominent, Antw. nr. 707,8070 WB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9