81 buitenland Suu Kyi legt toch eed in parlement af weekendcompany® Iran-beleid van militaire leiders in Israël wint voorzichtig aan nuances Spionagemuseum in Oberhausen Ruim 100 doden door zinken veerboot India Breivik deed op Malta historisch onderzoek Nieuwe zaak tegen vader moordenaar Sarkozy doet aangifte wegens link Kaddafi üaazurfoe-i meiaoia 3 dagen Drenthe incl. 3-gangen diner! www.weekendcompany.nl 0 dinsdag 1 mei 2012 NEW DELHI Een veerboot met 300 opvarenden is gisteren gezonken in het uiterste noordoosten van India. Zeker 103 mensen zijn om het leven geko men, circa 100 anderen worden ver mist. Reddingswerkers zoeken naar overlevenden, maar hebben last van zware regenval en slecht zicht. Het overbeladen schip kap seisde in een storm op de snelstro- mende rivier de Brahmaputra. VALLETTA Anders Behring Breivik heeft in 2004 Malta bezocht om 'historisch onderzoek' te doen voor zijn mani fest tegen moslims en immigran ten. Hij was in gezelschap van zijn moeder, maar zou zijn speurwerk voor haar verborgen hebben gehou den. Dat meldt The Times of Malta. Breivik wilde onderzoeken hoe het eiland invasies doorstond, zoals het grote Turkse beleg van 1565. WINNENDEN De veroordeling van de vader van de 17-jarige Duitser die in 2009 op een school in Winnenden vijftien mensen doodschoot, is ongedaan gemaakt. De vader was veroor deeld tot een celstraf van 1 jaar en 9 maanden, omdat hij het wapen en munitie had laten slingeren, waardoor zijn zoon de moorden kon plegen. Door een procedure fout moet de strafzaak opnieuw. PARIJS De Franse president Nicolas Sarko zy wil justitie inschakelen tegen be richten dat hij mogelijk geld heeft aangenomen van de Libische ex- leider Kaddafi. De linkse nieuws site Mediapart had zaterdag mel ding gemaakt van afspraken over een donatie aan Sarkozy van maar liefst 50 miljoen euro in 2007. Een botte leugen aldus Sarkozy die zon dag herkozen hoopt te worden. RANGOON - De Myanmarese oppo sitieleidster Aung San Suu Kyi zal toch de eed afleggen in het parle ment. Zij en de overige gekozen le den van haar Nationale Liga voor Democratie zullen dat woensdag doen, liet zij weten. Suu Kyi zei maandag dat ze haar verzet tegen de ambtseed evenwel niet staakt. „Politiek is een kwestie van geven en nemen", vertelde de oppositie leidster de pers in Rangoon, de grootste stad van het land. „We ge ven het niet op, we geven slechts toe aan de wensen van het volk." Suu Kyi en de haren hebben moei te met de eed. Zij moeten daarin beloven de grondwet te bescher men, terwijl zij die veranderd wil len hebben omdat de wet het leger te veel macht geeft. De NLD wil de grondwet wel 'eerbiedigen'. De oppositie kreeg inmiddels gedaan dat in de kieswet en een reeks an dere wetten 'beschermen' door 'respecteren' werd vervangen. Het verzet van Suu Kyi en consor ten tegen de ambtseed ergerde een deel van haar aanhangers. Omdat zij sinds haar door de junta gean nuleerde verkiezingsoverwinning van 1990 uitzagen naar het ogen blik dat de oppositieleidster plaats zou nemen in het parlement stel de de boycot hen teleur. Suu Kyi ging overstag op dringend verzoek van enkele parlementsle den van de etnische minderheden in Myanmar, liet ze weten. „We ge ven gehoor aan de wens van het volk, want het volk wil dat de NLD zitting neemt in het parle ment." De NLD vindt de grond wet ondemocratisch, omdat hierin 25 procent van de parlementsze tels wordt gereserveerd voor leden van de strijdkrachten die niet geko zen zijn. OBERHAUSEN - Een bezoeker van het nieuwe spio nagemuseum in Oberhausen loopt langs een ex positie van een iris-scan. Deze werd gebruikt om spionnen exclusieve toegang tot geheime infor matie te geven. Het museum met de tentoonstel ling 'Top secret' over de geheime wereld van de spionage is vorige week officieel geopend. Ge toond worden geheime snufjes van spionnen van de Amerikaanse CIA, de Russische KGB en de Oost-Duitse Stasi. Zo is een camera te zien die in een schoenzool is verstopt, een pistool dat zit verwerkt in een boormachine en een heel klein mesje in een pinda. Verder zijn ook speciale ma chines te zien om geheime berichten te decode ren. foto Martin Meissner/AP door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het begon met Meir Da- gan. Het ex-hoofd van de Mossad zette eind vorig jaar in een inter view vraagtekens bij het Iran-be leid van premier Benjamin Netan yahu en minister van Defensie Ehud Barak. In Netanyahu's kabi net noemde men die aanval 'geïso leerd en rancuneus', maar dat valt nu moeilijk meer vol te houden. In de afgelopen dagen hebben het ex-hoofd van de binnenlandse vei ligheidsdienst en de huidige chef van de generale staf zich bij Da- gans kritiek aangesloten. Het laat zien dat er in die kringen al even veel verdeeldheid heerst als onder het publiek. En dat is fnuikend voor het soort Iran-beleid dat Is raël officieel nog altijd voert. De opvattingen van Netanyahu zijn bekend. „Het jaar is 1938 en Iran is Duitsland", begon hij een paar jaar geleden een toespraak voor een gehoor van Amerikaanse Joodse leiders. Dat is nog altijd zijn overtuiging. De staat Israël is het aan zichzelf verplicht Iran af te houden van de ontwikkeling van een atoombom. Als sancties niet werken - en Netanyahu heeft er weinig vertrouwen in, ook niet nu de Amerikanen weer wat optimis me tonen - moet Israël koste wat het kost een nieuwe holocaust voorkomen. Anderen blijven vragen stellen. Hoe urgent is een aanval op Iran? Kan Israël de uitdaging alleen aan? Wat zijn de gevolgen? Barak en Netanyahu menen dat het vijf voor twaalf is, dat de luchtmacht Iraans atoomproject ernstig kan schaden, dat het met de gevolgen wel mee zal vallen en dat het isla mitisch regime totaal onbereken baar is. Meir Dagan ziet het anders. 'Gek kenwerk', noemde hij een Israëli sche aanval. En hij waarschuwde dat Netanyahu en Barak in staat zijn Israël in een oorlog te storten waarvan ze de gevolgen zwaar on derschatten. Deze week kreeg hij steun van Yuval Diskin, voormalig hoofd van de Shin Bet, de binnen landse veiligheidsdienst. Volgens hem 'liegen' de premier en de mi nister van Defensie als ze het heb ben over de effectiviteit van een Is raëlische aanval. Het denken in Israëlische militaire kringen sluit aardig aan bij wat er in Washington wordt gedacht, maar doet volgens critici ernstig af breuk aan Israëls afschrikking. In ieder geval past het slecht in de 'hou me vast of ik sla erop-poli- tiek' van Netanyahu en Barak. 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangen diner Beoordeeld met een 7.4 p In hartje Drenthe gelegen Verblijf tot 28 juli 2012 I van Korting 35% Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00-16.00 uur 'Prijs o.b.v. 2-persoonsbezêltjng en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website Let op! Alleen op 1 mei tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8